Cestovní pojištění do Maďarska

Co se týče základní zdravotní péče, českým turistům v Maďarsku jako obyvatelům členské země EU stačí kartička pojištěnce. Je ale třeba vědět, o jaké ošetření požádat. Na dovolené v Uhrech číhají na turisty ještě další dvě hrozby - kapsáři a nebezpečný provoz. Spolehlivým způsobem, jak získat kompenzaci za léčebné výlohy anebo ukradené cennosti, je sjednání cestovního pojištění.

Cestovní pojištění Maďarsko

Maďarsko i Česká republika jsou členy Evropské unie, a proto by mělo být dostačující mít s sebou na dovolené Evropský zdravotní průkaz, neboli vaši kartičku pojištěnce. Nicméně je třeba vyhledat veřejné zdravotnické zařízení; v soukromém celou péči hradí pacient. V případě návštěvy stomatologa je dobré vědět, že po vás mohou chtít poplatek za vyšetření. Konkrétní částku stanoví až sám zubař na základě druhu ošetření. Co se týče léků na předpis, opět záleží, jaké léky tu budou; zde se spoluúčast pohybuje od 0 až do 100 %. Zdravotní pomůcky, jako například ortézy anebo hole, si platí pacient sám.

Je možné sjednat si cestovní pojištění na dobu strávenou na území Maďarska. Desítky korun nehrají v celkových nákladech na dovolenou významnou roli, ale poskytnou jistotu, že vám bude proplacena péče v soukromých i státních zařízení. Zároveň je možné se pojistit i pro případ stornování zájezdu cestovní kanceláří, ztrátu zavazadel anebo způsobení škody třetí osobě.

Při návštěvě větších měst je dobré dávat si pozor na kapsáře. Ti se pohybují především na hlavních třídách, u památek anebo u informačních center. Maďarská policie upozorňuje také na vyšší míru dopravních nehod, jejichž oběťmi jsou často i chodci či cyklisté. Doporučuje proto věnovat bezpečnosti na silnici zvýšenou pozornost.

Cestovní pojištění Maďarsko

MANUÁL - JAK POSTUPOVAT PŘI VZNIKU POJISTNÉ UDÁLOSTI V ZAHRANIČÍ

Pokud jste si zřídili cestovní pojištění, přibalte si do zavazadla smlouvu o pojištění a kartičku, která bývá její součástí. Tam najdete většinou i důležité kontakty. Pokud na ní nemáte číslo na asistenčního službu, ujistěte se, že je v cestovní smlouvě. Operátoři asistenční služby vám v případě potřeby pomohou s výběrem vhodného zdravotnického zařízení či zařízením převozu do nemocnice. Zároveň mohou s personálem rovnou dohodnout způsob úhrady nákladů za ošetření. Vždy, když asistenční službu zavoláte, bude po vás operátor chtít následující informace:

  • Číslo pojistné smlouvy nebo pojistné karty
  • Jméno a datum narození
  • Datum a místo vzniku pojistné události
  • Popis, jak k pojistné události došlo, adresu a telefonní číslo místa, na kterém se nachází kontaktní osoba (lékař) a její jméno

Jak postupovat při vzniku pojistné události v zahraničí