Cestovní pojištění na Slovensko

K základnímu ošetření na Slovensku stačí Čechům kartička pojištěnce. Z hlediska spoluúčasti a poplatků za zdravotní péči má ale náš soused na cizince dokonce vyšší nároky než většina ostatních států z Evropské unie. Samostatnou kapitolou jsou Tatry, které představují ideální destinaci pro milovníky vysokohorské turistiky, lyžování nebo raftingu. Nicméně mnoho lidí podceňuje rizika spojená s těmito adrenalinovými sporty a zapomíná, že pro tyto aktivity je nutné sjednat si cestovní pojištění. Jen to pokryje případné léčebné výlohy.

Cestovní pojištění na Slovensko

Pro základní ošetření vám stačí vaše kartička pojištěnce, která je brána jako Evropský zdravotnický průkaz. Za návštěvu lékaře na ambulanci (i stomatologa) zaplatíte € 1,99, za recept pak € 0,17 plus případnou spoluúčast za konkrétní lék. Na zdravotnické pomůcky dostanete poukaz, který stojí € 0,17. Poplatek za pohotovostní službu činí € 1,99.

Hlavně v Bratislavě je třeba dávat si pozor na kapsáře, kteří představují hrozbu ve většině evropských metropolí. Slovenská policie upozorňuje také na vyšší míru vykrádání zaparkovaných aut, proto je lepší parkovat raději na rušnějších místech nebo hlídaných parkovištích. Podobně jako v Česku mají Slováci problém s nepoctivými taxikáři. Doporučuje se hlídat si sazbu na taxametru anebo si nechat taxi zavolat z hotelu.

Zbytečným rizikům se lidé vystavují při provozování adrenalinových sportů v Tatrách. Turisté ustavičně podceňují nebezpečnost hor, vydávají se na vrcholy i za špatného počasí a přeceňují své schopnosti. Jen během období od 23. prosince 2015 do 4. ledna 2016 zaznamenala Horská záchranná služba v Tatrách (HZS) 192 úrazů, při nichž zahynulo 13 osob. Tragédie byly podle ředitele HZS Jozefa Janigy způsobeny téměř vždy uklouznutím a nekontrolovatelným pádem, kterému mohlo zabránit správné vybavení. „I když byly podmínky pro horolezce dobré, kvalitní jištění je naprostou nezbytností,” dodal ke smutné statistice Janiga.

Nezapomínejte na to, že zdravotní pojišťovna vám neuhradí péči v případě, že jste si zranění přivodili při jakékoliv aktivitě, kterou nepovažuje za rekreační. Jistotu, že nebudete muset platit za neplánované zdravotní výkony, vám zaručí pouze sjednání cestovního pojištění na dobu pobytu na Slovensku. Pokud plánujete provozovat nějakou adrenalinovou aktivitu, je dobré si zvolit odpovídající pojištění.

Cestovní pojištění na Slovensko

MANUÁL - JAK POSTUPOVAT PŘI VZNIKU POJISTNÉ UDÁLOSTI V ZAHRANIČÍ

Pokud jste si zřídili cestovní pojištění, přibalte si do zavazadla smlouvu o pojištění a kartičku, která bývá její součástí. Tam najdete většinou i důležité kontakty. Pokud na ní nemáte číslo na asistenčního službu, ujistěte se, že je v cestovní smlouvě. Operátoři asistenční služby vám v případě potřeby pomohou s výběrem vhodného zdravotnického zařízení či zařízením převozu do nemocnice. Zároveň mohou s personálem rovnou dohodnout způsob úhrady nákladů za ošetření. Vždy, když asistenční službu zavoláte, bude po vás operátor chtít následující informace:

  • Číslo pojistné smlouvy nebo pojistné karty
  • Jméno a datum narození
  • Datum a místo vzniku pojistné události
  • Popis, jak k pojistné události došlo, adresu a telefonní číslo místa, na kterém se nachází kontaktní osoba (lékař) a její jméno

Jak postupovat při vzniku pojistné události v zahraničí