Chodci a cyklisté účastníci dopravní nehody

30.04.2015

Zhruba polovina nehod s chodci se odehrává na přechodě a cyklisté zase bývají sraženi autem, protože nedostanou přednost v jízdě. Chodci i cyklisté jsou považováni za účastníky silničního provozu a jsou odpovědni za škodu z provozu stejně jako motoristé.

Cyklista při dopravní nehoděJízdou na kole po přechodě pro chodce se dopouštíte přestupku. | Foto: Fotolia.com

Chodci i cyklisté by se stejně jako motorová vozidla měli na pozemní komunikaci chovat podle platných předpisů. Pokud zrovna nejsou na chodníku či na stezce určené přímo pro jejich využití, měli by se pohybovat na správné straně vozovky a zajistit, aby byli dostatečně vidět. Cyklisté by měli dbát na fungující a dostatečné osvětlení svých kol a chodci by měli používat reflexní prvky na oděvu.

Chodec či cyklista jako oběť dopravní nehody

Stane-li se chodec či cyklista obětí dopravní nehody, má nárok na odškodné z povinného ručení viníka. Pokud řidič z místa nehody ujede, zraněná osoba by se měla obrátit na Českou kancelář pojistitelů, která způsobenou újmu uhradí z Garančního fondu. Ale pouze za podmínky, že škoda na majetku přesáhla 10 tisíc korun a při závažné újmě na zdraví.

Chodec či cyklista jako viník dopravní nehody

V případě, že chodec či cyklista způsobí svým chováním dopravní nehodu, může mu s náhradou škody pomoci pojištění odpovědnosti. To je však sjednáváno s limity pojistného plnění v řádech desetitisíců, kdežto u povinného ručení se jedná o limity v desítkách až stovkách milionů korun.

Dezinformace - neomezená přednost na přechodu

Někteří chodci se domnívají, že na přechodu mají absolutní přednost. Díky čemuž vzniká řada nehod nezřídka s tragickým koncem. Řidič vozidla sice musí umožnit chodci bezpečné přecházení. Ale chodec nesmí vběhnout do vozovky v případech, kdy motorista nestihne zabrzdit.

Cyklisté smějí jet jen jednotlivě za sebou

Jak je často vidět, ne všichni cyklisté vědí, že při jízdě ve skupině, mají jezdit jednotlivě za sebou s dostatečnými rozestupy. Pokud jedou už dva cyklisté vedle sebe, dopouštějí se přestupku a mohou dostat pokutu. Stejně tak cyklistům hrozí pokuta při jízdě po chodníku, po přechodu pro chodce nebo za chybějící povinnou výbavu.

Další zajímavé články

Pravidla přednosti na přechodu pro chodce

Kdo komu dává přednost na přechodu pro chodce?
21.08.2017

Situace, se kterou se setkáváme denně. Chodci mají na přechodu přednost – ta má ale svá pravidla a své výjimky. Jak se tedy na přechodu správně chovat?

Opravy silnic o prázdninách

Opravy silnic o prázdninách
18.08.2017

Jistě jste si v průběhu prázdnin všimli zvýšeného počtu omezení na silnicích. Uzavírky, zúžení, objížďky a následně kolony znepříjemnily cestu mnoha jedincům.


Kam dále:

Doporučte nás