Cestovní pojištění do Chorvatska

16.05.2017

Chorvatsko jako jedna z nejoblíbenějších zemí, kde trávit letní dovolenou, láká ročně kolem 700 tisíc českých turistů. A to především díky své vzdálenostní a cenové dostupnosti. Navíc se zde dorozumíte bez znalosti cizích jazyků a dostanete se sem jednoduše takzvaně “na vlastní pěst”. Avšak každá cesta skýtá mnohá nebezpečí. Těm lze částečně předejít, a to pouhým kliknutím - online cestovním pojištěním.

Cestovní pojištění se vyplatí

Bez cestovního pojištění ani ránu

Každý, kdo cestuje za hranice České republiky, a to nejen směr Chorvatsko, by měl mít sjednané cestovní pojištění. V dnešní době už nejde o nic netradičního, naopak, stalo se jakousi samozřejmostí a nechybí už téměř v žádném zavazadle. V případě, že se na dovolené chystáte provozovat adrenalinové vodní sporty, jako je např. wakeboarding, kitesurfing nebo plánujete místo mořských vln zdolávat chorvatské hory s lanem v ruce, nezapomeňte se připojistit na tzv. rizikové sporty.

Stát se může cokoliv

Cestovní pojištění je v porovnání s jinými nutnostmi minimální finanční zátěží. Přesto existují jedinci, kteří si pro pár set korun za pojištění přivodili doživotní dluhy jen proto, že žili s myšlenkou “Mě se nemůže nic stát”. Pokud jste podobného názoru, máme pro vás důkaz toho, že nebezpečí číhá na každého a téměř na každém kroku. Jaké nepříjemnosti vás v Chorvatsku mohou potkat a jak jim předcházet se dozvíte v následujícím přehledu:

Autonehoda nebo jiné problémy na silnici

Jelikož většina turistů do Chorvatska cestuje autem, riziko nehody a jiných kolizí je vysoké. Příkladem může být autonehoda způsobená deficitem spánku řidiče, horkým klimatem, někdy i psychickým tlakem ze strany spolucestujících. Dovolenou vám může zkomplikovat nejen kolaps řidiče, ale také zdravotní problémy kohokoli jiného ve voze.

Jak tomu předcházet?

 • základem cestování autem je fyzická a psychická pohoda řidiče
 • v autě je nutné vždy mít dostatek tekutin, energeticky hodnotných jídel a popř. léků, v kufru nikdy nezapomínejte mít kompletní a platnou lékárničku
 • v případě, že z nějakého důvodu stavíte u krajnice nebo na místě mimo parkovací stání, dbejte na svou opatrnost při vystupování do silnice, přecházení apod.
 • při pohybu na silnici z důvodu poruchy vozidla mají v Chorvatsku všichni cestující povinnost používat reflexní vestu
 • dejte pozor na sílu klimatizace, ať si na dovolenou nepřivezete plný nos a bolest v krku

Následek teplého počasí

Časté jsou dehydratace, spáleniny od slunce, úžehy, úpaly, které mohou být pouhou nepříjemností, ale také vážným problémem, a to především pro malé děti a starší osoby.

Jak tomu předcházet?

 • vyhýbejte se přímému slunečnímu záření kolem poledne
 • lehněte si do stínu borovic, kterých je na chorvatských plážích víc než dost a vždy u sebe mějte láhev s vodou
 • pravidelně osvěžte své tělo v moři nebo bazénu a na slunci používejte pokrývku hlavy
 • pozor také na dlouhý pobyt ve vodě, kde se vám může zdát, že se nemůžete spálit - opak je často pravdou
 • opojení alkoholem nechte až na večerní hodiny

Úrazy spojené s vodními aktivitami

Ve vodě může člověk zažít plno zábavy, ale také mnoho nebezpečných situací, pokud se chová nezodpovědně. Následkem neukázněného a rizikového jednání bývají zlomeniny, v horších případech úrazy hlavy nebo páteře.

Jak tomu předcházet?

 • vodní sporty provozujte pouze na určených místech a s veškerým vybavením, které konkrétní činnost vyžaduje (včetně toho bezpečnostního)
 • adrenalinové sporty nikdy neprovozujte bez certifikovaného průvodce
 • chorvatské moře je plné blýskavých oblázků, ale i nebezpečných kamenů a číhajících mořských ježků, proto je doporučeno do vody nosit vhodnou obuv
 • vodní hrátky si užívejte s opatrností a mimo místa, která neznáte
 • nikdy nechoďte do vody s alkoholem v krvi

Krádež zavazadel

Majetek vám zloději mohou ukrást téměř kdekoliv, a to jak na cestě do Chorvatska, tak i na samotné dovolené.

 • nevozte s sebou na dovolenou elektroniku, kterou nehodláte 100 % využívat, takový tablet nebo laptop vám akorát zabere místo, čas a může být také lákadlem pro zloděje
 • hlídejte si své cennosti, klíče od pokoje, auta apod. a využívejte hotelové trezory a pokojové sejfy
 • v případě, že přebýváte v kempu ve stanu, karavanu nebo bungalovu, kde je vyšší riziko vloupání a krádeže, je nejlepším řešením si cenné věci brát vždy s sebou

Rada na závěr

V každém případě se vždy chovejte zodpovědně a své zdraví a majetek si bedlivě střežte. Jen tak se vyhnete pojistné události a vlně nepříjemností. A jen tak bude vaše dovolená přílivem nových a jedinečných zážitků.

Další zajímavé články

Jak se tvoří cena pohonných hmot?

Složení ceny pohonných hmot
16.03.2018

Pokud bychom měli svou rafinérii ve vlastním státě, ušetřili bychom na pohonných hmotách více jak polovinu jejich ceny. Jak je to možné?

Agresivní řidiči u nás a ve světě

Agresivní řidiči
14.03.2018

Agresivní řidič přímo nebo nepřímo ohrožuje ostatní účastníky provozu. Jezdí rychle, nebezpečné předjíždí nebo nedodržují bezpečnou vzdálenost.


Kam dále:

Doporučte nás