Havarijní pojištění auta a pojištění proti krádeži. Má smysl si ho pořizovat?

18.10.2015

Havarijní pojištění si sjednáváme za účelem ochránit svůj vlastní majetek. Kdy má smysl a kdy jde o zbytečné vyhazování peněz? Dalo by se říct, že je to člověk od člověka, auto od auta. Pro někoho je havarijní pojištění příliš velký luxus, který si nechce dovolit. A někdo by bez něj nevyjel na silnici.

Havarijní pojištění auta a pojištění proti krádeži. Má smysl si ho pořizovat?
Poničené auto Vám může pěkně znepříjemnit den. | Foto: Fotolia.com

Když se namátkou někoho zeptáte, proč nemá sjednané havarijní pojištění, tak devět z deseti dotázaných Vám odpoví, že řídí nejlíp na světě a tudíž nemůžou svoje auto poničit. Ale věděli jste, že havarijní pojištění Vám poskytuje finanční krytí nejen proti havárii, ale i proti krádeži, živlu či vandalismu? Záleží pouze na Vás samotných, proti čemu se chcete chránit. Pokud shledáváte všechna tato rizika bezvýznamná, pak pro Vás havarijní pojištění není.

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Co je důležité při výběru havarijního pojištění

Havarijní pojistku si můžete uzavřít samostatně jen proti některému riziku, v kombinaci nebo si sjednat kompletní pojištění (tzv. All Risk), které Vám kryje rizika při dopravní nehodě, odcizení, živelní události a při úmyslném poškození auta.

Při výběru dobře zvažte, jaká rizika Vám hrozí. V případě, že vlastníte vozidlo značky ŠKODA či Volkswagen je pojištění proti krádeži jasná volba.

Spoluúčast, tak ta je nedílnou součástí tohoto pojištění. Čím vyšší spoluúčast zvolíte, tím nižší pojistku zaplatíte. Jste-li nezkušený řidič, který auto několikrát do roka odře nebo do někoho ťukne, pojištění proti havárii je na místě, pakliže si sjednáte co nejnižší spoluúčast.

Limit pojistného plnění pro havarijní pojištění stejně jako pro povinné ručení charakterizuje maximální hranici pojistného plnění pojistitele v případě pojistné události. U havarijního pojištění se limit rovná ceně auta, kterou si v pojistce nastavíte. Tudíž si stanovte takovou cenu, za jakou byste auto prodali.

Havarijní pojištění má smysl, ale …

Naše rada zní, pro nová auta se havarijní pojištění vyplatí vždycky. Navíc u aut na leasing je havarijní pojištění nedílnou součástí. Avšak nezapomeňte po dvou až třech letech pojistku zrevidovat. Cena auta nejvíce klesá právě v prvních třech letech. Tak proč platit pojištění za cenu nového auta.

Pojištění auta proti krádeži

U starších aut, kde jsou dobře dostupné a levné náhradní díly, zvažte alespoň pojištění auta proti krádeži, které lze sjednat u některých pojišťoven samostatně. Kompletní havarijní pojistka nemá pro starší auta takový smysl a vzhledem ke spoluúčasti byste při lehké havárii nejspíš nedostali od pojišťovny ani korunu.

Autor Martin Daneš

Martin Daneš

Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Srovnátor.cz. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@srovnator.cz

Hledat na webu Srovnátor.cz