Autosaunování – na vysoké teploty ve vozidle pozor!

25.06.2017

Patříte mezi milovníky horkých letních dnů a tropické teploty vás zahřívají nejen na těle, ale i na duši? Nebo jste spíše typickým středoevropanem a za ideální léto považujete teploty kolem 25 stupňů a při třicítkách zatemňujete doma okna a nevycházíte ven? Ať ten, nebo ten, jistě se shodnete, že i příjemná teplota má své meze a proměnit auto v saunu není to, po čem vaše srdce prahne. Horkých dnů přibývá a většina aut na českých silnicích je dnes už vybavená klimatizací, cestování tedy bývá snesitelné, problém nastává při parkování – kde zaparkovat a co v autě rozhodně nemá zůstávat.

Autosaunování – na vysoké teploty ve vozidle pozor!

Spalující žár zaparkovaného automobilu

V posledních letech prošlo médii několik případů, kdy neopatrní rodiče ponechali v autě osamocené dítě a to vinou vysokých teplot neslučitelných se životem zemřelo. Důvodem úmrtí je úpal, dehydratace a následně celkový kolaps organismu. A stačí jen pár minut. Stejné se může stát i vašemu čtyřnohému příteli. Nikdy nenechávejte v teplých dnech své děti ani mazlíčky v zaparkovaných vozech. Lepší je dítě nevyspané a mrzuté, než ohrožené na životě!

 • Stačí 15 minut a ve voze zaparkovaném na slunci vzroste teplota ke 40 stupňům Celsia, to už u člověka může vyvolat kolaps.
 • Během hodiny vystoupá teplota v autě až na 70 stupňů Celsia!
 • Pootevřené okýnko není řešení a život nezachrání.
 • Parkujte ve stínu, máte-li tuto možnost.
 • Vyvětrejte před jízdou rozpálený vůz – za nejefektivnější způsob se považuje otevření oken a spuštění klimatizace na nejvyšší výkon. Po pár minutách můžete okna zavřít a ponechat pouze klimatizaci.
 • Při nastupování do auta si dejte pozor na rozpálené plechy i plasty, které vám v extrémních případech mohou způsobit i popáleniny.
 • V horkých dnech vždy během jízdy pravidelně doplňujte tekutiny.
 • Řiďte odpočinutí! Už při 25 stupních dochází k únavě a snížení pozornosti řidiče.

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Výbušnina s vůní citrusových plodů

Při vysokých teplotách zkontrolujte i věcný obsah vozu. Čerstvé potraviny a léky se mohou ve vyhřátém autě zkazit už během půl hodiny a jsou dále nepoužitelné.

Opravdový problém ale nastává, pokud ve voze zapomenete například deodorant ve spreji, lak na vlasy, pepřový sprej nebo obyčejný zapalovač. Tyto předměty se při zahřátí na vysokou teplotu natlakují a stávají se z nich nebezpečné výbušniny.

Explodující plechovky plněné plynem mají neuvěřitelnou sílu a mohou prorazit i okno vozu.

Klimatizace – dobrý sluha, ale zlý pán

Bez klimatizace si mnozí z nás již v dnešních dnech nedovedou cestování autem vůbec představit. Jedná se o skvělého pomocníka v letních parnech, klimatizaci je však nutné používat s rozvahou. Jaká jsou základní pravidla jejího užívání?

 1. Rozdíl mezí venkovní teplotou a teplotou v autě by neměl být větší než 5 – 6 stupňů. V opačném případě nás v cíli naší cesty může přivítat angína.
 2. Absolvujete-li delší cestu například na dovolenou na jih Evropy, před cílem vaší cesty postupně zvyšujte teplotu v autě a přizpůsobujte ji venkovní teplotě, při výrazných teplotních rozdílech, může nastat teplotní šok, který vede až do mdlob.
 3. Nepoužívejte klimatizaci, pokud to není nutné (například jedete jen krátkou vzdálenost a venkovní teploty se pohybují do 25 stupňů Celsia). Klimatizace zvyšuje spotřebu paliva až o 2 litry na 100 km. Myslete na svou peněženku i životní prostředí.
 4. Klimatizaci nenechávejte foukat přímo na tělo, pokud si nechcete přivodit bolest zad.
 5. Nepoužíváte-li klimatizaci, v horkých dnech vás v autě zchladí i mokrý ručník položený kolem krku.

Aby byla klimatizace účinná a bezpečná, nezanedbávejte její servis. Odborníci radí 1x ročně nechat provést desinfekci klimatizace, aby se vám do interiéru vozu nedostávaly alergeny a plísně. Dále 1x za dva roky zařídit výměnu filtru a chladiva. Pokud jste klimatizaci nečistili na jaře před začátkem sezóny, učiňte tak nejpozději před odjezdem na dovolenou.

Autor Martin Straka

Martin Straka

Martin Straka je ředitelem klientského centra a péče o zákazníky. Se svým týmem poskytuje zákazníkům Srovnátor.cz špičkový servis a dohlíží na to, aby naše procesy byly efektivní a zákazníci byli spokojení nejen při sjednání nového produktu, ale i kdykoliv potřebují s něčím pomoci.

Jeho články informují nejen o nejnovějších trendech a aktuálních tématech, ale přináší i praktické a zajímavé tipy z různých oblastí běžného života.

Hledat na webu Srovnátor.cz