Bonus a malus POV

14.06.2017

Věděli jste, že svou opatrností na silnici můžete ušetřit na ceně povinného ručení? Každý rok bez nehody vám totiž pojišťovna poskytne slevu na vašem pojištění. Ale pozor, stejně to platí také naopak. Každá pojistná událost, kterou zaviníte, se promítne do ceny povinného ručení a věřte, že nadšení z ní jistě nebudete.

Bonus a malus POV

Jak bonusový systém funguje v praxi?

Řidiči se často mylně domnívají, že bonusový systém je vázán na jejich vozidlo a obávají se, že jeho prodejem či odhlášením z registru vozidel své “nasbírané” bonusy ztratí. Avšak skutečnost je poněkud jiná. Bonusy a malusy se vždy vztahují k provozovateli vozidla, který je zapsán v pojistné smlouvě. Ve zmíněných situacích tedy bonusy zůstávají pevně spjaty s pojistníkem a nákupem nového auta se pouze přenesou na novou smlouvu.

BONUS

  • sleva z měsíční ceny pojištění za 12 měsíců bezeškodního průběhu (jízdy bez nehod)
  • nejčastěji se jedná o snížení ceny povinného ručení o 5 %, avšak každá pojišťovna má k nerizikovým řidičům svůj vlastní přístup
  • bonusy za jednotlivé roky se sčítají
  • sleva až 60 % z pojistného

MALUS

  • přirážka k ceně měsíčního povinného ručení za vámi způsobenou pojistnou událost spojenou s vaším vozidlem
  • v praxi jde o odečtení určitého počtu měsíců (zpravidla 12 – 36 měsíců) od celkového množství nasbíraných bonusových měsíců
  • odečítá se do doby, než se bonusy vyčerpají a pojistník se “propadá” do malusu a dochází k navýšení pojistného

Bonus a malus POV

Jak počet nehod ovlivní cenu povinného ručení?

Na příkladu 30 letého řidiče z Liberce, který se svou 7 let starou Škodou Octavií jezdí od 1. 1. 2009 bez nehod (tj. 101 měsíců), vám ukážeme cenový rozdíl i v případě, že by způsobil jednu nehodu. Vybrali jsme pro vás tři pojišťovny a jejich produkty, a to AXA Standard, ČSOB Standard a Slavia ZÁKLAD.

Pojišťovna Roční cena při bezeškodním průběhu Roční cena při 1 nehodě Ročně Kč navíc Měsíčně Kč navíc
AXA Standard 2 950 Kč 6 322 Kč 3 372 Kč 281 Kč
ČSOB Standard 3 336 Kč 4 444 Kč 1 108 Kč 92 Kč
Slavia ZÁKLAD 3 443 Kč 4 304 Kč 861 Kč 72 Kč

Pro zajímavost: Kdyby si tento řidič sjednával své první povinné ručení, tudíž by neměl k uplatnění žádný bonus, jeho roční splátka by vyšla s AXA Standard na 6 997,- Kč, s ČSOB Standard na 6 745,- Kč a se Slavií ZÁKLAD na 5 738,- Kč. Sami můžete vidět obrovský rozdíl ceny se slevou a bez ní.

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Znáte výši svých bonusů?

Mnoho zodpovědných řidičů se vlastní nevědomostí často obírá o bonusy a platí zbytečně vysokou částku za povinné ručení. Pokud patříte mezi ně nebo si jen nejste jisti výší svých bonusů, nechte si ji u nás ověřit. Stačí na sebe zanechat kontaktní údaje a naši makléři se vám obratem ozvou s přesnými informacemi o vašich bonusech.

Spočítejte si cenu povinného ručení i vy

S kalkulačkou povinného ručení si můžete jednoduše spočítat, kolik byste u jednotlivých pojišťoven platili vy. Nezapomeňte si zjistit přesné datum počátku vašeho prvního povinného ručení, popř. spočítat přesný počet měsíců jeho platnosti. Pro výpočet ceny pojištění s požadovanou slevou je tento údaj důležitý.

Hledat na webu Srovnátor.cz