Cestovní pojištění do Bulharska

18.06.2017

Dovolená u Černého moře byla mezi Čechoslováky v oblibě již v dobách socializmu. V těchto letech dávno minulých trvala cesta do Bulharska dva dny vlakem či autobusem. Dnes jste letecky v městě Burgasu do dvou hodin a za místo odletu si můžete zvolit nejen Prahu či Brno, ale i Ostravu nebo Pardubice. Bulharsko je v dnešní době teroristických útoků a uprchlické krize považováno za bezpečný cíl letní dovolené. Přestože v zemi nehrozí žádná výjimečná rizika, cestovní pojištění pro vás i vaše blízké by mělo být při cestě do zahraničí samozřejmostí. Sjednáte jej velmi jednoduše a z pohodlí vašeho domova online.

Cestovní pojištění do Bulharska

Bulharsko je od roku 2007 členem Evropské unie a úroveň země za poslední roky značně vzrostla, pláže jsou upravené a čisté, hotelové komplexy moderní. Na své si přijdou zejména rodiny s malými dětmi – Bulhaři mají pro děti slabost a aktivit pro ně v podobě kolotočů, hřišť či elektrických autíček najdete v každém letovisku několik, v kombinaci s písčitými plážemi a pozvolným vstupem do moře strávíte v Bulharsku poklidnou rodinnou dovolenou za velmi příznivé ceny.

Nevíte-li, které letovisko zvolit za svůj cíl cesty, případně jakými výlety obohatit čas strávený na pláži, přinášíme vám několik tipů:

Nejzajímavější místa Bulharska

Letoviska

Největším letoviskem v Bulharsku je Slunečné pobřeží, které nabízí sedm kilometrů dlouhou pláž, vaše děti jistě ocení možnost přepravovat se po celém areálu v malých vláčcích a nepohrdnou ani návštěvou Action aquaparku se skluzavkou, kde uháníte rychlostí až 60 km/hod.

Jste-li příznivcem historických míst, zvolte za cíl své dovolené Nesebar. Toto přes tři tisíce let staré antické město, které je součástí Světového kulturního dědictví UNESCO, je plné unikátních dřevěných domů a různorodých středověkých kostelů.

Nejkrásnější pláže, lemované pečlivě upravovanou zelení, naleznete v letovisku Albena. Pláže získaly i Modrou vlajku, jež symbolizuje pláž či přístav splňující standardy týkající se péče o životní prostředí. Jedná se však také o jedno z nejdražších letovisek.

Máte-li rádi živo, pak by vaše cesta měla mířit do Varny, města pulzujícího kulturou i nočním životem. Skvěle se tu nakupuje a k tahákům patří i komplex římských veřejných lázní.

Příroda

V Trigradské soutěsce v Rodopských horách objevíte jeskynní komplex, kterému kraluje přes sto metrů dlouhá, 35 metrů vysoká jeskyně Ďáblovo hrdlo. Dostanete se do ní padesátimetrovým tunelem a v podzemí vás ohromí nejvyšší podzemní vodopád na Balkáně mizící v útrobách země.

V Trácké nížině na cestě ze Sofie do Burgasu nečekejte kolem silnic řepková pole. Krajina je tu rozvoněná růžemi, které jsou ale už v červnu sklízeny, aby se z nich pak vyráběl proslulý růžový olej. V Kazanlaku mají i Muzeum růží. Výrobky z místního růžového oleje ale zakoupíte v celém Bulharsku a mohou sloužit jako skvělý suvenýr, nebo dárek pro vaše blízké z prožité dovolené.

Památky

Rilský klášter je se svou rozlohou 8800 m2 největším klášterem pravoslavné církve Bulharska. Svůj název nese podle pohoří Rila, ve kterém se nachází. Z původní zástavby ze 14. století zbyla jen věž, ostatní části kláštera pochází z přestavby po požáru v 19. století. Architektura je hravá a barevná, navštívit zde můžete i historické muzeum.

Asi 20 km západně od Varny, v rezervaci Pobitite kameni, najdete na ploše 7 km2 “zkamenělý les”, jehož původ není zcela jasný. Jedná se o kamenné sloupy, některé vysoké až 6 metrů. Může se jednat o zkamenělý prales z období třetihor – stromy obalené pískem z moře, které postupně vyhnily, jiná teorie předpokládá, že se jedná o mimojeskynní krápníky, nebo obdobu skalního města.

Rizika spojená s dovolenou v Bulharsku

K moři jezdíme za teplem a za sluníčkem. Všeho ale s mírou, ať nás nezaskočí úpal či úžeh. Během pobytu na slunci pravidelně doplňujte tekutiny a svou kůži chraňte opalovacím krémem s dostatečným ochranným faktorem.

Černé moře vás i přes svůj název a temnou barvu potěší čistou vodou. Důkazem jsou i medůzy, na které můžete v moři narazit. Nejedná se o životu nebezpečné tvory, ale popálení medůzou příjemné rozhodně není. Při popálení je třeba zbavit kůži přilepených žahavých chapadel (například oškrábat čistým pískem) a místo omýt mořskou vodou, vydezinfikovat a případně namazat antihistaminickou mastí. Místo je citlivé, chraňte ho tedy před slunečním zářením. Ve většině případů není nutný zásah lékaře, pouze pokud by se dostavila nevolnost, zvracení či bolest hlavy.

Bulharsko nabízí možnost vyzkoušet si řadu vodních sportů. Velké oblibě se těší vodní lyžování, nebo potápění a také netradiční podmořské rybaření. Vždy dbejte pokynů certifikovaného instruktora, ať vinou neuváženého chování nepřijdete k úrazu. Pokud plánujete, že se na dovolené budete věnovat těmto adrenalinovým aktivitám, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění pro tzv. rizikové sporty.

V Bulharsku se turisté mohou více než se zákeřnou nemocí setkat s pouličními zloději a kapsáři. Své věci si na ulici i na pláži vždy pečlivě hlídejte a nedejte tak chmatákům příležitost k lupu. Cennosti jako jsou hodinky či šperky, pasy a jiné doklady raději ponechejte v hotelovém trezoru a finanční hotovost rozdělte a uschovejte na více různých místech, snížíte tak riziko okradení.

Doplňky k cestovnímu pojištění

Potvrzení o cestovním pojištění by mělo být sbaleno v každém kufru mířícím za hranice země. Kromě léčebných výloh může cestovní pojištění pokrývat i řadu dalších rizik – krádež majetku, způsobení škody někomu jinému, storno zájezdu anebo letu, ztrátu zavazadel nebo vykradení domácnosti v době vaší nepřítomnosti.

Nenechávejte nic náhodě a neriskujte, že se vám dovolená z důvodu zdravotních či jiných komplikací několikanásobně prodraží, raději si sjednejte vhodné cestovní pojištění odpovídající cíli a charakteru vaší cesty.

Hledat na webu Srovnátor.cz