Čeští a Českoslovenští prezidenti a jejich vozový park

09.01.2018

Nejvyšší vládní představitelé často využívají vlastních zdrojů, proto i při výběru automobilu hraje národní hrdost a heslo: “Co je doma, to se počítá” významnou roli.

Tomáš Garrigue Masaryk (1918 – 1935)

 • Laurin & Klement S 200
  Laurin & Klement třídy S byl osobní automobil stejnojmenné automobilky, vyráběný v letech 1911 – 1924. Jednalo se o řadový čtyřválec s uložením vpředu a pohonem zadních kol.
 • Praga Grand
  Luxusní automobil libeňské automobilky patřil se svými technickými parametry, výbavou a cenou mezi špičkové vozy. Vozy byly vyráběny se čtyř a osmiválcovým motorem v provedeních šestimístné limuzíny a faeton (kabriolet s plátěnou střechou).
Čeští a Českoslovenští prezidenti a jejich vozový park
 • Hispano-Suiza 25/100 HP
  První vůz vyrobený v Plzni v roce 1926 zakoupila Kancelář prezidenta republiky za 280 000 Kč. Tento pro Čechy krkolomný název měl zárodek v původní španělsko-francouzské společnosti Hispano- Suiza, která sídlila v Barceloně a jejíž licenci Škoda získala. Automobil disponoval řadovým šestiválcem a mechanickým posilovačem brzd. Tento vůz vlastnili králové, šlechtici, bankéři a další významné osoby, pro které byl značkou luxusu.
 • Tatra 80 Landaulet
  Největší a nejdražší luxusní automobil firmy Tatra Kopřivnice byl veřejnosti představen v roce 1930. Prezident vlastnil vůz s karoserií landaulet – limuzínu se sklápěcí střechou. Masaryk vlastnil vůz s poznávací značkou P-24 284 až do své smrti roku 1937.

2. Čeští prezidenti a jejich vozový park: Tatra 80 Landaulet

Edvard Beneš ( 1935 – 1938, 1945 – 1948)

Prezident Edvard Beneš si během svého úřadu zažil 2 abdikace: po uzavření Mnichovské smlouvy v roce 1938 a po převzetí vlády Komunistickou stranou v roce 1948. Přesto ale stále působil jako politik a později jako prezident v exilu ve Velké Británii. I přes složitou politickou situaci to byl jen muž, který si rád užíval luxusních aut:

 • Tatra 80
 • Aero 50
  Tento vůz, karosovaný ve Vysokém Mýtě využívala spíše Hana Benešová – manželka prezidenta Edvarda Beneše a to převážně na území Velké Británie, kam byl podle dostupných informací převezen v rozebraném stavu.
 • Tatra 70a
  Luxusní limuzína kopřivnické firmy odvezla prezidenta na letiště Ruzyně v roce 1938, ze kterého odletěl do exilu.
 • Daimler
  Dva modely Daimler si Beneš oblíbil v exilu tak, že si je přivezl i s sebou do Československa. Daimler Motor Company byla nejstarší britská automobilka, založená koncem 19. století, která vyráběla luxusní automobily jako oficiální vozy pro členy britské rodiny.

Emil Hácha (1938 – 1945)

 • Tatra 70A
 • Praga Golden
 • Mercedes Benz 770
  Po tom, co protektorátní prezident podlehl nacistickému nátlaku a veřejně odsoudil atentát na Heydricha a po vypálení obcí Lidice a Ležáky roku 1942, obdržel Hácha od Hitlera osobní dar – velký luxusní automobil s osmi válci, ve kterém se vozil i samotný Hitler, Heydrich, Himmler i Göring.

3. Čeští prezidenti a jejich vozový park: Mercedes Benz 770

Klement Gottwald (1948 – 1953)

 • Daimler
 • ZIS 110
  Tyto ruské limuzíny představené v roce 1946 byly často využívané jako dar Stalinovi diktatury komunistickým vládám po celém světě. První sovětský přehlídkový vůz v provedení kabriolet vlastnil i Klement Gottwald.
 • Škoda VOS
  Pancéřovaný speciál se zkratkou VOS – vládní osobní speciál byl vyráběn automobilkou Škoda ve spolupráci s Karosou. Tento téměř šestimetrový vůz vážil kolem 4 tun a byl mimo jiné vybaven bezpečnostními neprůstřelnými skly, rádiem a vysílačkou.

4. Čeští prezidenti a jejich vozový park: Škoda VOS

Antonín Zápotocký (1953 – 1957)

 • Škoda VOS
 • GAZ 12-ZIM
  Téměř šestimetrová dvoutunová limuzína sovětského původu byla využívána především sovětskou tajnou policií (NKVD) a státní bezpečností v NDR k zatýkání nepohodlných osob. V NDR si vysloužil přezdívku “Černý havran” (Schwarzer Rabe). Název automobilu vychází z místa produkce továrny ZIM (Zavod Imeni Molotova) ve městě Gorkij, která byla finálně přejmenována na GAZ (Gorkovskij AvtoZavod).
 • ZIL 111
  Luxusní limuzína ruské automobilky se sídlem v Moskvě (Zavod Imeni Lichačeva) byla vybavena ventilací, topením, rádiem ovladatelným i ze zadních sedadel, elektrickými okny atd. Její interiér byl potažen kůží špičkové kvality, detaily dekorovány leštěným dřevem a podlahu zdobil tlustý plyšový koberec.

5. Čeští prezidenti a jejich vozový park: ZIL 111

Antonín Novotný (1957 – 1968)

 • GAZ 12-ZIM
 • ZIL 111

Ludvík Svoboda (1968 – 1975)

 • GAZ M-13
  Tento ruský automobil byl znám pod názvem Čajka (“racek”).

Gustav Husák (1975 – 1989)

 • ZIL 114
  Vůz byl vylepšením původního ZIL 111. Výkon motoru se zvýšil o 30 procent a maximální rychlost dosahovala 170 – 200 km/h.
 • ZIL 115
  Ruský pancéřovaný vůz byl vybaven podlahou, která odolala i nášlapným minám.
 • Tatra 603 a 613
  Návrat k české produkci započal u kopřivnické automobilky.

6. Čeští prezidenti a jejich vozový park: ZIL 111

Václav Havel (1990 – 2003)

Václav Havel jako člověk za svůj život vystřídal mnoho vozů, byl totiž vášnivým řidičem, který se aktivně zajímal i o českou Škodu. V roce 1994 vyzkoušel novou Felicii, o 5 let později Fabii a nakonec i Octavii a Superb.

 • Renault 21
  Renault byl prvním vozem, který řídil oficiálně jako prezident. Byl to dar od portugalského prezidenta Maria Soareze.
 • BMW 735i a 750i
  BMW řady 7, se kterým se prezident Havel seznámil tváří v tvář a rukami na volantu počátkem roku 1990, zůstalo ve službě do roku 1992.
 • Mercedes Benz 600SE
  Mercedesy obsadily Pražský hrad až do roku 2003, prezident jim ale zůstal věrný i po opuštění jeho úřadu.

7. Čeští prezidenti a jejich vozový park: Mercedes Benz 600S

Václav Klaus (2003 – 2013)

 • Škoda Superb V6 2.8
  Českou značku si prezident vybral záměrně, aby reprezentovala národní hrdost. Nicméně si postěžoval, že přeci jen “drncá”.
 • Audi A8
  Audi v prodloužené verzi bylo vybaveno vzduchovým odpružením. Motor s osmistupňovou převodovkou zrychlí z rychlosti 0 na 100 za 5,7 sekund, ale spotřeba benzínu při takovém činu by se ekologům pravděpodobně příliš nezamlouvala.

8. Čeští prezidenti a jejich vozový park: Audi A8 L

Miloš Zeman (2013 – současnost)

 • Škoda Superb
  Český patriot, minimálně, co se značky vozů týká, má na Pražském hradě k dispozici limuzínu již třetí generace Superb v nejvyšší výbavě. Ta má hlavní slovo při oficiálních cestách.

9. Čeští prezidenti a jejich vozový park: Škoda Superb

 • Škoda Kodiaq
  Kam se nedostane Superb, poslouží Kodiaq. Pro prezidenta je tato nová zápůjčka automobilky Škoda vítanou změnou, do SUV se totiž nastupuje komfortněji.

Zdroj použitých fotografií:

 1. Praga Grand (foto: Norbert Schnitzler)
 2. Tatra 80 Landaulet (foto: Stanislav Jelen)
 3. Mercedes Benz 770 (foto: addvisor – wikimedia commons)
 4. Škoda VOS (foto: Ralf Roletschek / roletschek.at)
 5. ZIL 111 (foto: Max Schwalbe)
 6. ZIL 111 (foto: Asterion)
 7. Mercedes Benz 600S (foto: stephenhanafin)
 8. Audi A8 L (foto: Navigator84)
 9. Škoda Superb (foto: Cimmerian praetor)
Autor Martin Straka

Martin Straka

Martin Straka je ředitelem klientského centra a péče o zákazníky. Se svým týmem poskytuje zákazníkům Srovnátor.cz špičkový servis a dohlíží na to, aby naše procesy byly efektivní a zákazníci byli spokojení nejen při sjednání nového produktu, ale i kdykoliv potřebují s něčím pomoci.

Jeho články informují nejen o nejnovějších trendech a aktuálních tématech, ale přináší i praktické a zajímavé tipy z různých oblastí běžného života.

Hledat na webu Srovnátor.cz