Cestování se čtyřnohým kamarádem

26.10.2017

Pes je nejen nejlepším přítelem člověka, ale ve většině případů také právoplatným členem rodiny. Proto když se majitel psa chystá na výlet, na dovolenou či na jinou cestu, bere často svého parťáka s sebou. Nenechá ho přece doma, případně u známých v cizím prostředí a nepřipraví ho o další společné zážitky. Cestování se psem je však potřeba dobře naplánovat. Jaký dopravní prostředek zvolit a jaké doklady si připravit?

Cestování se čtyřnohým kamarádem

Pohodlí ve vlaku

Pomineme-li cestování autem, je pro psa nejpohodlnějším dopravním prostředkem vlak. Psi vlak zpravidla dobře snášejí a v porovnání s autobusem zde mají možnost se alespoň trochu projít a protáhnout.

Při cestování vlakem je nutné dodržovat stanovená pravidla, která se u každého přepravce liší. V současné době vám psa jakékoli velikosti přepraví pouze České dráhy. Konkurenční společnosti RegioJet a Leo Express přepravují pouze malá plemena psů, kteří musí být po dobu jízdy uzavřeni v přepravce, kleci či jiné vhodné schránce s nepropustným dnem. Výjimkou jsou asistenční a vodicí psi, které všichni čeští dopravci přepravují bez omezení.

Vydáte-li se na cestu s Českými drahami, budou se vám hodit následující informace:

  • Přepravujete-li psa volně ve voze, musí mít náhubek a být uvázán na vodítku. Za psa zaplatíte přepravné podle ujeté vzdálenosti, které se pohybuje v rozmezí od 15 do 50 Kč. Se psem na vodítku můžete cestovat pouze ve 2. třídě.
  • Přepravujete-li psa v uzavíratelné přepravce s nepropustným dnem (týká se malých plemen), může s vámi pes cestovat zdarma – za předpokladu, že rozměr přepravky nepřekročí 90x60x40 cm a přepravka nezabírá místo k sezení. Pokud cestuje pes v přepravce větších rozměrů, zaplatíte za něj jako za spoluzavazadlo.

Pes na palubě letadla

Cesta letadlem už pro psa nebývá tak příjemná. Stejně jako někteří lidé let spíše přetrpí, než by si ho vyloženě užívali, i pro psa může být let velmi stresující záležitost. Zvlášť v případě, že cestuje v temném zavazadlovém prostoru, obklopen hlukem a neznámými zvuky.

Podmínky přepravy psů si určuje každá letecká společnost sama. Některé společnosti vám psa nepřepraví vůbec, jiné jen na určitých letech a pro jiné nebude přeprava psa téměř žádný problém. Vždy je tedy nutné informovat se o podmínkách konkrétní společnosti. Pokud letecká společnost přepravu psa umožňuje, je vhodné ji o vašem záměru informovat již při koupi letenky.

Podobně jako ve vlaku, i v letadle existují dva způsoby přepravy psa:

  • Malý pes do 8 kg s vámi může cestovat v kabině, pokud je uzavřen v přepravce předepsaných rozměrů s pevným a nepropustným dnem. Za přepravu psa v tomto případě zaplatíte jako za zavazadlo nad váhu.
  • Větší pes musí být během letu umístěn v zavazadlovém prostoru. I zde pes cestuje ve vhodné přepravce povolených rozměrů. Poplatek za přepravu psa závisí na hmotnosti psa včetně přepravky. Protože se může jednat o pro psa velmi stresující zážitek, po dohodě s veterinářem je možné psovi před cestou podat uklidňující prostředky.

Na asistenční a vodicí psy se tato omezení nevztahují – mohou bez ohledu na svoji velikost cestovat zdarma v kabině pro cestující.

I pes musí mít svůj pas

Ať už cestujete vlakem nebo letadlem, se psem můžete cestovat pouze do takových zemí, které to povolují. Podmínky vstupu se psem do konkrétní země si můžete ověřit u zastupitelského úřadu. Tyto informace poskytuje také Státní veterinární správa ČR.

Při cestě se psem do zahraničí se v žádném případě neobejdete bez:

  • tzv. pasu zvířete v zájmovém chovu, který vystavují schválení veterináři,
  • označení zvířete v podobě tetování (nemusí být uznávané ve všech zemích) nebo elektronického mikročipu,
  • platného očkování proti vzteklině.

Cestovní pojištění

Při cestě do zahraničí zvažte také možnost pojištění svého čtyřnohého přítele. To vám pokryje jak náklady na veterinární péči v případě zranění či onemocnění, tak škodu na zdraví či majetku, kterou může pes způsobit. Cestovní připojištění domácích zvířat si můžete sjednat ke svému cestovnímu pojištění, jehož sjednání by pro vás mělo být samozřejmostí.

Autor Martin Daneš

Martin Daneš

Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Srovnátor.cz. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@srovnator.cz

Hledat na webu Srovnátor.cz