Chytrá domácnost

10.12.2017

Před pár lety ještě nepředstavitelná věc, dnes už něco naprosto běžného.Jde o propojení vaší domácnosti s chytrým telefonem. Díky chytré domácnosti můžete ovládat na dálku termostat, kamery, domácí alarm, nebo třeba osvětlení.

Chytrá domácnost

Jak to funguje?

Stačí si pořídit centrální jednotku, kterou pak budete ovládat pomocí jediné aplikace. Na výběr máte opravdu z několika možností. Nejlevnější centrální jednotky stojí okolo 3 000 Kč, ty nejdražší potom až 20 000 Kč. Cena je závislá na tom, co všechno chcete pomocí chytrého telefonu ovládat. Pokud vezmeme průměrnou centrální jednotku za 8 000 Kč, pak by měla umět ovládat topení, televizi, osvětlení a spotřebiče. Pokud by se ve vašem domě dělo něco, co by centrální jednotka vyhodnotila jako nebezpečné, pak vám přijde upozornění na mobil. K centrální jednotce si pak můžete vybrat z nepřeberného množství příslušenství, od kamer, detektorů, senzorů, až po chytré květináče, či zavlažovací systémy.

Na co si dát pozor?

Pokud uvažujete nad chytrou domácností, pak vám doporučujeme zamyslet se nad několika věcmi. Především zvažte co všechno od chytré domácnosti čekáte, tedy do jaké míry chcete aby ovládala věci za vás. Jakmile si vše ujasníte, tak už můžete hledat vhodný systém právě pro vás. Doporučujeme abyste se rozhodli pro systém, který bude možné za pár let rozšířit, jelikož nikdy nevíte jak moc budete chtít aby vám chytrá domácnost zasahovala do života v budoucnu. Základem by měl být vždy kvalitní kabelový rozvod, proto si pečlivě vybírejte svého dodavatele. Představa chytré domácnosti je pro každého velmi lákavá, ať už z důvodu vaší lenosti, nebo praktičnosti, ale i chytrá domácnost má svá negativa. Jako všechna zařízení, se i tento sytém dá zneužít. Jelikož jde o systém, který se vlastně chová jako jednoduchý počítač můžou se do něho nabourat útočníci, kteří za vás pak mohou na dálku ovládat vše co máte na zařízení připojené. Doporučujeme proto i tento systém jednou za čas aktualizovat a změnit si své přihlašovací údaje, předejdete tak hackerským útokům.

Hledat na webu Srovnátor.cz