Co všechno zkontrolovat před jízdou na dovolenou

23.08.2017

Cestování na dovolenou autem má své nesporné výhody. Auto je však při dlouhé cestě na dovolenou vystaveno zvýšené zátěži, vysokým teplotám a těžkému nákladu. Proto taková cesta vyžaduje pečlivou přípravu, aby proběhla v pohodě a bez komplikací. Předcestovní příprava by měla zahrnovat kontrolu auta, dokladů i seznámení se s trasou a zahraničními dopravními předpisy.

Co všechno zkontrolovat před jízdou na dovolenou

Technický stav vozidla

Cesta na dovolenou autem, se kterým běžně jezdíte pouze do práce, na nákup nebo na chatu, znamená pro vaše auto zvýšenou zátěž. Vaše auto bude muset zvládnout vysokou rychlost na delších úsecích, dlouhodobé zatížení ve vysokých teplotách a bude plně naloženo. Proto je nutné, aby auto, které vás na dovolenou poveze, bylo v dobré kondici a abyste mu plně důvěřovali. Nejlépe uděláte, pokud ho necháte prohlédnout v servisu. Pustíte-li se do prohlídky auta sami, měli byste se zaměřit především na:

 • pneumatiky
  Stav pneumatik výrazně ovlivňuje jízdní vlastnosti auta. Přesto mnozí řidiči tlak v kolech nekontrolují a vyráží na cestu s podhuštěnými pneumatikami. Auto je pak hůře ovladatelné, zvyšuje se spotřeba paliva, měkké pneumatiky se u naloženého auta rychleji opotřebovávají a přehřívají. Před cestou tedy zkontrolujte tlak ve všech pneumatikách a dofoukněte je tak, jak uvádí výrobce. Štítek s doporučeným huštěním najdete většinou na sloupku dveří u řidiče nebo na víčku palivové nádrže.
 • provozní kapaliny
  Před jízdou zkontrolujte hladinu motorového oleje, chladící i brzdové kapaliny a případně je doplňte. Je třeba si uvědomit, že chladící kapalina se v odlišných klimatických podmínkách může rychleji odpařovat a také olej může vlivem neobvyklého zatížení rychleji ubývat. Myslete také na dostatek vody do ostřikovačů.
 • brzdy
  Dobrý stav brzdových destiček a kotoučů je nutností. Pokud jste stav brzd za poslední rok nekontrolovali, nejlepším řešením bude nechat brzdový systém prověřit v servisu. Brzdovou kapalinu byste za čerstvou měli vyměnit jednou za 2 roky.
 • klimatizaci
  Během cesty na letní dovolenou budete chtít určitě nejednou zapnout klimatizaci a vytvořit tak v autě příjemný chládek. Je tedy vhodné ji zkontrolovat a vyčistit. Tím předejdete nepříjemnému zápachu a výskytu plísní a bakterií.

Umístění a upevnění zavazadel

Jakmile naplníte auto zavazadly, změní se jeho jízdní vlastnosti. Plné zatížení znamená delší brzdnou dráhu, horší akceleraci a vyšší spotřebu paliva. Abyste tyto změny pocítili co nejméně a aby zavazadla neohrožovala bezpečnost cestujících, dodržte následující zásady:

 • maximum zavazadel umístěte do kufru,
 • těžká zavazadla umístěte co nejníže a co nejblíže k nápravě,
 • do prostoru pro cestující si s sebou vezměte jen to nejnutnější,
 • neodkládejte nic na plato pod zadním oknem,
 • zavazadla dobře upevněte.

Doklady a pojištění

Své doklady i doklady od auta byste s sebou měli vozit běžně. Před cestou do zahraničí raději ještě jednou pečlivě zkontrolujte, že máte úplné a platné tyto doklady:

 • řidičský průkaz
  Pro cesty do členských zemí EU, do Norska, Lichtenštejnska a na Island si vystačíte s řidičským průkazem vydaným v ČR.
 • osvědčení o registraci vozidla, tzn. malý technický průkaz
 • zelenou kartu
  Zelená karta je mezinárodně uznávaným dokladem o sjednaném povinném ručení. České povinné ručení platí i v rámci Evropy, v běžných destinacích vám tedy bude stačit. Územní platnost povinného ručení si můžete ověřit právě v zelené kartě.
 • ověřené potvrzení o užívání vozidla vlastněného cizí osobou
  Toto potvrzení budete potřebovat v některých zemích v případě, že cestujete autem, u kterého nejste uvedeni jako vlastník. To platí pro cesty firemním nebo vypůjčeným autem. Text potvrzení by měl být samozřejmě přeložen minimálně do angličtiny.

Vyplatí se také ověřit platnost technické kontroly a zvážit uzavření havarijního pojištění, které vám uhradí případné škody na vašem vozidle způsobené vlastním zaviněním, živly nebo odcizením. Nemalé finanční výdaje vám může ušetřit také cestovní pojištění.

Znalost trasy a dopravních předpisů

S trasou byste se měli dobře seznámit. Nejde o to urazit ji co nejrychleji, naopak – ideální je naplánovat přestávky spojené s návštěvou zajímavých míst. Protože budete projíždět různými zeměmi, informujte se o podmínkách jízdy na placených úsecích (tunely, dálnice apod.), případně o možnosti vjezdu do velkých měst. Některé evropské metropole vyžadují pro vjezd do centra tzv. ekologické známky.

Odlišnosti jednotlivých států se projevují také v drobných odlišnostech v pravidlech silničního provozu. Nezapomeňte se tedy s předpisy seznámit. Odlišné požadavky jsou v každé zemi také na povinnou výbavu, proto je nutné ji přizpůsobit zemím, kterými budete projíždět.

Hledat na webu Srovnátor.cz