Desatero bezpečného lyžování

20.11.2017

Na sjezdovkách se to v sezóně hemží lyžaři a snowboardisty různého věku a různé pokročilosti. Zimní sporty si užívají jak rodiny s dětmi, tak senioři, jak začátečníci, tak pokročilí. Mezi ukázněnými a ohleduplnými lyžaři se bohužel někdy objeví i ti bezohlední, kteří ohrožují bezpečnost ostatních. V důsledku toho pak často dochází ke zbytečným nehodám a zraněním.

Desatero bezpečného lyžování

Pro větší bezpečnost na sjezdovkách by se všichni lyžaři a snowboardisté měli řídit určitými pravidly. Deset základních pravidel pohybu na sjezdovce sestavila a vydala Mezinárodní lyžařská federace (FIS). Tato pravidla zní následovně:

1. Ohleduplnost vůči ostatním

Na sjezdovce se chovejte vždy tak, abyste neohrožovali nebo nepoškozovali ostatní lyžaře a snowboardisty.

2. Zvládání rychlosti a způsobu jízdy

Jezděte takovým stylem a takovou rychlostí, abyste svou jízdu měli neustále pod kontrolou. Dodržujte takový odstup, který odpovídá vzdálenosti, na kterou vidíte, a umožní vám včas zareagovat. Rychlost a styl jízdy přizpůsobte nejen svým schopnostem, ale také aktuálním povětrnostním podmínkám a hustotě provozu na sjezdovce.

3. Volba jízdní stopy

Lyžař nebo snowboardista jedoucí před vámi má přednost. Protože přijíždíte zezadu, musíte zvolit takovou stopu, abyste ho neohrozili a ponechali mu dostatečný prostor.

4. Předjíždění

Předjíždět můžete všemi směry (shora, zespoda, zprava, zleva). Vždy však musíte předjížděnému lyžaři či snowboardistovi nechat dostatek prostoru k volnému a neomezenému pohybu.

5. Vjíždění na sjezdovku a rozjíždění se

Pokud vjíždíte na sjezdovku nebo se chystáte po zastavení opět rozjet, rozhlédněte se kolem sebe, abyste se přesvědčili, že svým pohybem neohrozíte sebe ani ostatní.

6. Zastavení a stání na sjezdovce

Na sjezdovce byste neměli zbytečně zastavovat a stát, a to zejména na úzkých a nepřehledných místech. Pokud na takovém místě upadnete, snažte se ho co nejrychleji opustit.

7. Stoupání a sestup po sjezdovce

Pohybujete-li se po sjezdovce pěšky, používejte vždy okraj sjezdové tratě. Jako chodec představujete pro lyžaře a snowboardisty často neočekávanou překážku, vaše stopy mohou navíc sjezdovku poškodit.

8. Respektování značek

Vždy sledujte a respektujte signalizaci a značení umístěné na sjezdovce. Řiďte se pokyny, které jsou na nich uvedeny.

9. Chování při úrazech

Stanete-li se svědkem nebo účastníkem nehody, při které byl zraněn jiný člověk, neváhejte a okamžitě mu poskytněte první pomoc.

10. Povinnost prokázat se

Jako svědek nebo účastník nehody s úrazem jste povinni prokázat svou totožnost. Bez ohledu na to, zda jste nehodu zavinili či nikoli.

I přes dodržování výše uvedených pravidel se vlastním nebo cizím zaviněním nebo také nešťastnou náhodou můžete, stejně jako při jiných sportech, zranit. Proto pokud vyrážíte lyžovat do zahraničí, nezapomeňte na cestovní pojištění. To vám může ušetřit spoustu starostí a nemalé finanční výdaje za lékařskou péči. Při sjednávání cestovního pojištění si ověřte, zda se vámi zvolená varianta pojištění vztahuje také na zimní sporty, které se chystáte v zahraničí provozovat.

Autor Martin Daneš

Martin Daneš

Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Srovnátor.cz. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@srovnator.cz

Hledat na webu Srovnátor.cz