Dopravní nehoda s firemním autem. Snižte riziko nehody defenzivní jízdou

08.02.2015

Odhady expertů říkají, že firemní řidiči mají na nehodovosti minimálně poloviční podíl. Podle statistik se může ve firmách snížit riziko dopravních nehod až o 80 %. V každé firmě by se tak měl zaměstnavatel zodpovědně věnovat prevenci dopravních nehod. Investice do nácviku bezpečné jízdy se firmám vyplatí. Respektuje-li zaměstnanec bezpečnou jízdu, dochází tak k menšímu opotřebení firemního auta a tím i šetří náklady na opravu a údržbu.

Dopravní nehoda s firemním autem. Snižte riziko nehody defenzivní jízdou
Školení bezpečné jízdy je dobrá investice pro firmu i samotné zaměstnance. | Foto: Fotolia.com

Dopravní nehoda při výkonu práce je nepříjemná jak pro samotného účastníka, tak i pro firmu. Mnoha nepříjemnostem lze předejít v případě, že má firma sjednané nejen povinné ručení, ale i havarijní pojištění. Způsobené škody tak za obě strany řeší pojištění.

Zaviní-li zaměstnanec škodu z nedbalosti, zaměstnavatel po něm může požadovat náhradu škody až do výše 4,5 násobku jeho průměrného měsíčního výdělku. V případě, že řídil pod vlivem alkoholu nebo omamných látek, může po něm zaměstnavatel požadovat náhradu vzniklé škody v celé její prokázané výši.

Jak postupovat při nehodě s firemním autem

Podle Jaroslava Škubala, experta na pracovní právo, by měl zaměstnanec postupovat v souladu se zákonem o silničním provozu. V případě dopravní nehody, kdy dojde ke zranění, vznikne škoda na majetku třetích osob nebo zjevná škoda přesahuje 100 tisíc korun, musí přivolat k nehodě Policii ČR. Jestliže není třeba k nehodě volat policii, je zaměstnanec povinen vyhotovit záznam o dopravní nehodě pro potřeby pojišťovny. Následně by měl celou záležitost nahlásit zaměstnavateli.

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Defenzivní jízda

Bezpečná jízda má pro firmu a její řidiče velké přínosy. K zmírnění nehod by mohla pomoci i školení, kde se zájemci učí defenzivní jízdě. Pojem defenzivní jízda úzce souvisí s pojmem bezpečná jízda a je jeho součástí. Defenzivní jízda (podle anglického defense – obrana, ochrana) má posádku ochránit před nebezpečím hrozícím od ostatních účastníků silničního provozu.

Principy defenzivní jízdy jsou dodržování dopravních předpisů, žádné riskování a předvídavost. Defenzivní jízdou minimalizujete riziko zavinění nehody a zvýšíte pravděpodobnost vyhnutelnosti nehody.

Co může udělat firma pro vyšší bezpečnost provozu služebních aut

  1. Chtít vyšší bezpečnosti dosáhnout.
  2. Provést analýzu současného stavu nehodovosti.
  3. Vyškolit řidiče v principech bezpečné jízdy.
  4. Nastavit systém sledování nehodovosti a nákladovosti řidičů.
  5. Při pořizování vozů do firmy nepodceňovat vybavení vozů. Při výběru se zaměřit na prvky aktivní i pasivní bezpečnosti.
Autor Martin Daneš

Martin Daneš

Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Srovnátor.cz. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@srovnator.cz

Hledat na webu Srovnátor.cz