Dovolená s obytným vozem

09.07.2017

Přemýšlíte, jak ozvláštnit vaši dovolenou? Nebaví vás uzavřené, přeplněné hotelové komplexy a nocování ve stanu se vám zdá nepohodlné? Vyzkoušejte cestování obytným vozem, které vám zajistí pohodlí, volnost a přinese nezapomenutelné zážitky. Pokud uvažujete o první dovolené s obytným vozem, určitě se seznamte s hlavními výhodami a nevýhodami tohoto typu cestování.

Dovolená s obytným vozem

V zahraničí jde o zcela běžnou záležitost. Také na našich silnicích se začíná objevovat stále více obytných vozů a obytných přívěsů. To svědčí o tom, že i v Česku se tento druh cestování a trávení dovolené těší stále větší oblibě. Na trhu existuje široká škála modelů, od vozů se základní výbavou až po nejluxusnější vozy. Vybere si tedy opravdu každý. Proč byste měli dovolenou v „obytňáku“ vyzkoušet i vy?

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Výhody cestování obytným vozem:

 • Svoboda, volnost a flexibilita.
  Nepochybně největší výhoda tohoto typu cestování. Neřešíte rezervaci hotelu dlouho dopředu, nejste vázaní hodinou odletu vašeho letu. Zkrátka nasednete a vyrazíte. Nic se nestane, vyrazíte-li o den později nebo zůstanete-li na nějakém místě o den déle. Můžete navštívit místa, která zůstávají lidem cestujícím s cestovní kanceláří zcela skryta. Své plány můžete měnit podle nálady i podle počasí.
 • Svůj byt máte stále po ruce.
  Vybavení obytného vozu obvykle zahrnuje sporák, lednici, WC, koupelnu, pohodlné posezení, postele, venkovní nábytek i markýzu. Vše potřebné máte tedy stále k dispozici. Své věci nemusíte stále balit a vybalovat. Vše, co si sbalíte, máte k dispozici také během cesty.
 • Zážitek pro děti.
  Díky veškerému potřebnému vybavení můžete pohodlně cestovat i s dětmi, pro které bude taková dovolená velkým dobrodružstvím. Můžete s sebou samozřejmě vzít i své domácí mazlíčky.
 • Nepotřebujete zvláštní řidičské oprávnění.
  U obytných vozů do 3,5 tuny si vystačíte s řidičským průkazem skupiny B.
 • Můžete přenocovat téměř kdekoli.
  Díky dostatečné zásobě čisté vody, elektřiny i plynu nejste vázáni na služby kempu a můžete si užívat kempování na divoko. V jednotlivých zemích se ale pravidla pro kempování mimo kempy liší, proto je nutné si před cestou tyto informace zjistit. Skvělé na kempování na divoko jsou severské země.
 • Za kemp zaplatíte méně než za hotel.
  Díky dostatečné zásobě čisté vody, elektřiny i plynu nejste vázáni na služby kempu a můžete si užívat kempování na divoko. V jednotlivých zemích se ale pravidla pro kempování mimo kempy liší, proto je nutné si před cestou tyto informace zjistit. Skvělé na kempování na divoko jsou severské země.

Nevýhody cestování obytným vozem:

 • Náročnější řízení vozu.
  Obytný vůz má podstatně větší rozměry a vyšší hmotnost než osobní automobil. Přestože vám ve většině případů postačí řidičské oprávnění skupiny B, řízení obytného vozu vyžaduje určité řidičské zkušenosti. S obytným vozem se vám bude hůře otáčet, couvat, parkovat a projíždět úzkými uličkami v centrech měst. Při průjezdy tunely budete muset hledět na výšku vozu. Opravdové kouzlo tedy nastane, až když s ním zastavíte.
 • Finanční náklady.
  Pokud nevíte, zda vás tento typ cestování „chytne“, začněte zapůjčením vozu. Pořizovací ceny těchto vozů nejsou nejnižší a v případě vlastního vozu se vám vyskytnou náklady na povinné ručení, dálniční známky, prohlídky a servis, parkovací místo na zimu apod. Vyšší náklady bude znamenat také vyšší spotřeba pohonných hmot.
 • Bezpečí a kriminalita.
  Obytné vozy, ve kterých máte na cestách vše, lákají zloděje. To znamená, že byste měli vůz vždy zamykat, využívat trezor a nenechávat věci volně před karavanem. Také byste se měli vyhnout parkování na zcela opuštěných místech.
 • Čas potřebný na údržbu.
  Zatímco hotelový pokoj můžete opustit, aniž byste řešili úklid, o svůj pojízdný domov se musíte starat – musíte ho pravidelně uklízet a servisovat.

Jako všechny typy dovolené i dovolená s obytným vozem má svá pro a proti. „Obytňák“ přináší netradiční formu cestování, nezávislost a pohodlí. Je vhodnou variantou pro ty, které klasická dovolená omezuje nebo už omrzela.

Hledat na webu Srovnátor.cz