Cestovní pojištění do Egypta

01.08.2017

Stabilní slunečné počasí, teplé moře s překrásným podmořským životem hrajícím všemi barvami a luxusní hotelové resorty. To je Egypt. V současné době lze pořídit zájezd do této severoafrické země za rekordně nízké ceny. Důvod? Obavy o vlastní bezpečí, které zapříčinily výrazné snížení poptávky po jinak turisty hojně vyhledávané destinaci. Po nedávném bezpečnostním incidentu na plážích v Hurghadě, vydalo Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučení, aby se turisté v Egyptě nevydávali na veřejně přístupné pláže mimo hotelové resorty, vyhýbali se jakýmkoli veřejným shromážděním a dbali pokynů cestovních kanceláří a jejich delegátů.

Cestovní pojištění do Egypta

Ať vyrazíte v Egyptě do kteréhokoliv letoviska, neprohloupíte. Sezóna tu v podstatě nekončí. I v zimních měsících dosahuje teplota moře 22 stupňů Celsia, na obloze se sem tam může objevit mráček, ale prší, nebo spíše mrholí, jen minimálně. V letních měsících dosahují teploty až k 40 stupňům Celsia a moře se prohřeje na neodolatelných 28 stupňů.?

Egyptská letoviska

 • Rudomořská letoviska
  • Sharm El Sheikh – známá destinace na jihu Sinajského poloostrova, zcela průzračné moře, chráněné podmořské ekosystémy, ráj potápěčů z celého světa.
  • Hurghada – jednoznačně nejznámější destinace ležící na východě Egypta, hurghadská riviéra má délku zhruba 90 kilometrů a nabízí zlatavé pláže a čisté moře.
  • Marsa Alam – nejjižněji položené letovisko v Egyptě, sezóna tu proto nekončí ani v zimních měsících, místní útes Samadai je nejznámějším místem pro potápění široko daleko, nazývá se také Domov delfínů, které tu můžete při potápění či šnorchlování s velkou pravděpodobností potkat.
 • Středozemní letoviska
  • Ain Soukhna – letovisko ideální pro rodiny s dětmi pro svůj značný výskyt dětských hřišť a vodních parků, typické pro tuto destinaci je také mělké moře vyzývající k šnorchlování, ne však tolik pro potápění.

Zajímavá místa Egypta

Současná doporučení Ministerstva zahraničích věcí zdůrazňují, aby se turisté nevydávali do vnitrozemí Egypta tzv. na vlastní pěst, ale cestovali pouze v rámci organizovaných zájezdů turistických kanceláří. Obecně však platí, že staroegyptské památky jsou přísně střežené bezpečnostními složkami a lze je bez obav dále navštěvovat.

 • Pyramidy – řekne-li se Egypt, pyramidy jsou tím prvním, co člověka v souvislosti s touto zemí napadne, ne nadarmo patří mezi sedm divů světa, největší z nich je Cheopsova pyramida, nacházejí se ve městě Gíza.
 • Sfinga v Gíze – socha lva s lidskou hlavou měří 74 metrů na délku, 19 metrů na šířku a 21 metrů do výšky, jedná se o největší sochu, co kdy byla vytesána z kamene.
 • Údolí králů – pohřebiště egyptských panovníků se nachází na západním břehu Nilu, nedaleko města Luxor, celý areál spadá pod ochranu UNESCO, za nejvýznamnější místo zde může být bezesporu považována Tutanchamonova hrobka.

Místa k výletu nevhodná

V rámci zachování vlastní bezpečnosti se nedoporučuje cestovat na sever Sinajského poloostrova a k západním hranicím s Lybií. Dále také není vhodné navštěvovat oblast velké Káhiry.

Zdravotní rizika Egypta

Egypt je pro nás středoevropany exotickou zemí, na jejíž podnebí a životní podmínky nejsme tolik zvyklí, proto pobyt v Egyptě často provází nevolnosti či jiné nemoci.

 • Faraonova pomsta
  • Spousta turistů vyráží do Egypta s očekáváním, že je tato nemoc zastihne. Ve skutečnosti má však pravého “faraona” asi jen 5% turistů, kteří se nakazí bakterií, na kterou není jejich organismus připraven.
  • Ostatní dovolenkáři často trpí nevolnostmi z důvodu přehřátí, přílišné konzumace ledových nápojů a z přejedení potravinami, které pro středoevropský jídelníček nejsou typické.
  • V hotelovém resortu standardně naleznete lékárnu, kde vám na vaše problémy prodají vhodný lék. Nejčastěji se jedná o Antinal, Drotazide či Diax, pro děti také ve formě sirupu.
  • Uvedené léky není vhodné užívat jako prevenci, mohli byste se potýkat z přesně opačnými problémy. Raději se v této africké zemi aklimatizujte postupně – při pobytu na pláži pravidelně doplňujte tekutiny, ale pijte jen balenou vodu, jídla ochutnávejte v přiměřeném množství. Po ránu si můžete dopřát něco “ostřejšího” na tzv. vypálení červa.
 • Úraz v moři
  • Průzračné a čisté moře vybízí k vodním aktivitám, zejména k potápění. Při tomto sportu se nepouštějte do samostatných akcí, nejste-li zkušený potápěč, vždy dodržujte pokyny vyškoleného instruktora.
  • Pokud se v Egyptě budete chtít potápět, je třeba se na tuto sportovní aktivitu řádně připojistit, neboť ji většina pojišťoven považuje za rizikový sport.

Cestovní pasy, vízum, pojištění

Do letadla mířícího směr Egypt vás pustí pouze v případě, že platnost vašeho pasu nekončí dříve než 6 měsíců po předpokládaném konci vaší dovolené v Egyptě.

Při příletu do země si musíte zakoupit vízum, za které zaplatíte 25 dolarů, platit musíte v hotovosti a to buď v amerických dolarech, nebo v eurech. Vízum platí na 30 dní. Výjimku tvoří dovolená na Sinajském poloostrově, kde je možný pobyt na 14 dní bez vízové povinnosti.

Při cestě do Egypta rozhodně nezapomínejte na uzavření vhodného cestovního pojištění. To nepokrývá jen výdaje za zdravotní péči, ale i rizika jako je např. ztráta zavazadel, poškození vybavení hotelu, nebo zrušení dovolené či letu. Pokud plánujete, že se budete v Egyptě potápět, je nutné tuto skutečnost při uzavírání cestovního pojištění uvést a v pojištění bude finančně zohledněno.

Autor Martin Daneš

Martin Daneš

Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Srovnátor.cz. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@srovnator.cz

Hledat na webu Srovnátor.cz