Jak jsem se naučila podélně parkovat

18.07.2017

Deset let jsem pravidelně řídila auto a podélnému parkování se úspěšně vyhýbala. Vždy jsem raději zaparkovala o ulici dál a zbytek cesty ušla pěšky, než se pokoušet o couvání mezi dvě za sebou stojící vozidla. Změna nastala stěhováním. Před novým bytem byla možnost parkovat pouze podélně. K tomu, abych pojala tento způsob parkování za svůj, mě však donutily až děti. Ono jít s dvěma malými dětmi a třemi nákupními taškami přes půl bloku pěšky není žádný med. To raději zaparkovat přímo před domem…

Jak jsem se naučila podélně parkovat

A ve finále to není až taková věda, jen musíte teoreticky vědět, jak na to, nemít strach z nezdaru a opakováním se z vás stane mistr. Podélné parkování má totiž svou logiku a dá se shrnout do několika jasných kroků:

1. KROK: Dbejte na bezpečnost

Rozhodnete-li se zaparkovat mezi dvě za sebou stojící auta, vyberte si místo, které zhruba o metr přesahuje délku vašeho vozu (alespoň v začátcích tréninku, s narůstajícím počtem úspěšných pokusů můžete mezeru zmenšovat). Pokud máte místo vybrané, upozorněte blinkrem okolí, že budete parkovat.

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

2. KROK: Zařazení

Zastavte vedle vozu, za kterým chcete parkovat. Držte si odstup zhruba tři čtvrtě metru až metr a pokuste se zarovnat záď vašeho auta se zadními koly zaparkovaného vozu. Zkontrolujte, zda za vámi nestojí jiné auto, cyklista či chodec.

3. KROK: Vytočení

Otočte volant DOPRAVA do maximální pozice, zařaďte zpátečku a pomalu couvejte do chvíle, kdy bude vaše auto svírat s autem, kolem kterého couváte, správný úhel. Pro jeho stanovení existují následující poučky:

  • jedná se o úhel 45 stupňů
  • prodloužená levá strana vašeho vozu by měla směřovat k pravému přednímu světlu auta, které stojí za zvoleným parkovacím místem

4. KROK: Srovnání

Otočte volant DOLEVA do maximální pozice a couváním srovnejte vůz rovnoběžně s obrubníkem. Hlídejte si pravý přední roh vašeho auta, aby minul levý zadní roh auta stojícího před vámi.

5. KROK: Správný odstup

Srovnejte kola, zařaďte jedničku a popojeďte dopředu, aby jste měli stejný odstup od obou vozů, mezi kterými parkujete.

Podélné parkování bez couvání

Mezi dvě auta můžete zaparkovat podélně bez couvání v případě, že je mezi nimi mezera alespoň na dva vozy, pokud tomu tak není, raději couvněte.

Nebuďte nervózní z aut, které stojí za vámi, kdo umí parkovat podélně, ten ví, že to zabere trochu času. Pokud se vám nezadaří napoprvé, nezoufejte, nechte projet auta stojící za vámi a zkuste to znovu. Odvážným štěstí přeje a pro případ, že to zrovna nevyjde, mějte uzavřeno havarijní pojištění.

Článek pro nás napsala a o svou zkušenost se podělila Kristýna. Máte také nějaké zajímavé téma, o kterém byste chtěli sami napsat? Kontaktujte nás skrze naše Facebookové stránky.

Hledat na webu Srovnátor.cz