Jak na výměnu motorového oleje?

08.03.2018

Výměna motorového oleje je věc, kterou byste měli řešit alespoň jednou za rok. Pokud s ní chcete mít minimum starostí, svěřte ji odborníkům v autoservisu. Do výměny motorového oleje se však můžete pustit také sami. Je to sice pracnější, zato levnější řešení. Než se do výměny oleje pustíte, přečtěte si, jak olej správně vybrat, jak při výměně postupovat a jak zlikvidovat starý olej.

Jak na výměnu motorového oleje?

Kdy je ten správný čas?

Životnost motorového oleje ovlivňuje celá řada faktorů, proto nelze jednoznačně stanovit přesný interval pro jeho výměnu. Přestože výrobci aut dnes mají tendenci tento doporučený interval prodlužovat, stále se za optimální hranici pro výměnu oleje považuje 15 000 až 20 000 najetých kilometrů nebo interval jednoho roku.

Pokud tyto intervaly nebudete dodržovat a olej dlouho nevyměníte, riskujete poškození motoru a zkrácení jeho životnosti. Motor se začne rychleji zanášet, více opotřebovávat a v nejhorším případě může dojít až k jeho zadření.

Základem je správný druh oleje

Vhodný druh oleje určuje výrobce vozidla. Pokyny výrobce ohledně parametrů motorového oleje najdete v servisní knížce nebo v návodu k vozidlu. Olej musí splňovat především dva předepsané údaje:

 • viskozitní třídu,
 • výkonovou specifikaci.

Viskozitní třídy stanovuje norma SAE. Označení viskozitní třídy (např. 5W-40 nebo 0W-20) v sobě obsahuje několik informací:

 • Písmeno W (winter) poukazuje na celoroční použití oleje.
 • Číslice před písmenem W udává startovatelnost motoru při nízké teplotě (čím nižší číslo, tím je olej vhodnější pro nízké teploty).
 • Číslice za písmenem W udává schopnost mazat motor při vysoké teplotě (čím vyšší číslo, tím je olej vhodnější pro motory s vyšším tepelným zatížením).

Výkonová specifikace je ještě důležitější údaj. Nejčastěji se používá klasifikace dle evropské normy ACEA, která rozděluje oleje pro zážehové motory (A), vznětové motory bez filtru pevných částic (B) a motory s filtrem pevných částic (C). Dále se můžete setkat s klasifikací dle americké normy API nebo dle specifické interní normy výrobce.

Výměna oleje krok za krokem

Jakmile zakoupíte vhodný olej, můžete přistoupit k samotné výměně, která začíná vypuštěním starého oleje a končí nalitím toho nového. Postupovat byste měli následovně:

 • Zahřejte motor krátkou jízdou. Se zvyšující se teplotou olej řídne, zahřátý olej tedy lépe poteče.
 • Pomocí heveru auto zvedněte. Dbejte na to, aby stálo na rovině a bylo řádně zabrzděné.
 • Sundejte spodní kryt motoru (nemají ho všechna auta) a pod výpustní šroub umístěte nádobu, do které starý olej vypustíte.
 • Povolte výpustní šroub na dně olejové vany a nechte olej vytéct. Nespěchejte, olej nechte vykapat klidně přes noc.
 • Vyměňte olejový filtr.
 • Zašroubujte zpět výpustní šroub, nasaďte spodní kryt motoru a sundejte auto z heveru.
 • Nyní přistupte k nalití nového oleje. Odměřte si množství doporučené výrobcem a začněte ho postupně dolévat. Průběžně hladinu oleje kontrolujte pomocí vysouvací rysky (hladina musí být mezi hodnotami MIN a MAX).
 • Nastartujte auto a nechte motor chvíli běžet. Poté hladinu oleje opět zkontrolujte a v případě potřeby olej dolijte.

Po dokončení výměny oleje bude nutné ještě informovat řídicí jednotku motoru, která výměnu oleje hlídá, že byla výměna oleje provedena. Znovu bude také nutné nastavit servisní interval. K tomu bude zapotřebí navštívit autoservis, který disponuje diagnostikou.

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Pozor na chyby

Budete-li se držet výše uvedeného postupu, nemusíte se bát, že byste olej vyměnili špatně a nekvalitně. K nekvalitně provedené výměně oleje nejčastěji dochází v důsledku těchto chyb:

 • nevhodně zvolený olej
 • výměna oleje u nezahřátého motoru
 • neúplné vypuštění starého oleje
 • ponechání starého filtru
 • nalití nedostatečného množství nového oleje

Kam s vyjetým olejem?

Posledním krokem, kterým výměnu oleje zcela završíte, je likvidace starého oleje. Mazací oleje již nepodléhají režimu zpětného odběru – to znamená, že autoservisy a prodejny již nemají povinnost od vás starý olej odebrat a ekologicky zlikvidovat.

Motorový olej patří mezi nebezpečný odpad. Bezplatně ho můžete odevzdat ve sběrném dvoře nebo při svozu nebezpečného odpadu ve vaší obci. Obrátit se můžete případně také na specializovanou společnost – ověřte si ale, že má potřebné oprávnění k provozu zařízení na likvidaci oleje.

Hledat na webu Srovnátor.cz