Jak ochránit domov před zloději v době dovolené

20.06.2017

Už se nemůžete dočkat, až vyměníte pracovní povinnosti a starosti všedních dnů za zasloužený odpočinek? Než za sebou zabouchnete dveře a vydáte se vstříc letním zážitkům, myslete na to, že váš opuštěný domov může být vhodnou příležitostí pro zloděje. Co dělat, abyste nedali zlodějům šanci a nepřišli o svůj majetek? Stačí dodržet několik jednoduchých zásad a neupoutávat pozornost na váš opuštěný dům či byt. Pro všechny případy je také namístě mít uzavřené kvalitní pojištění domácnosti.

Jak ochránit domov před zloději v době dovolené

Období dovolených nahrává zlodějům. Právě v letních měsících, kdy lidé na delší dobu opouští své domovy, roste počet vyloupených domácností. Mnozí lidé toto riziko podceňují a někteří dokonce sami zlodějům nahrávají a ulehčují jim práci. Připomeňme si, jakých chyb se vyvarovat a jak svou domácnost proti nevítaným hostům zabezpečit.

Potlačte touhu chlubit se

Rádi se všude možně chlubíte, co nového jste si pořídili do domácnosti a kam se chystáte na dovolenou? Pokuste se tomu vyvarovat a tyto informace sdílejte pouze se svými nejbližšími. Informace na sociálních sítích i aktuální fotky z dovolené mohou být skvělým vodítkem pro zloděje. Poučte o tom také své děti, které jsou zvyklé toho na sociálních sítích sdílet ještě více než dospělí.

Vytvořte iluzi, že jste domov neopustili

Abyste do svého domova nenalákali zloděje, nesmí být na první pohled patrné, že váš dům či byt zůstal opuštěný. Nesmí vás prozradit přetékající poštovní schránka ani několik dnů nerozsvícené světlo. V tomto vám mohou pomoci buď spolehliví sousedé, nebo moderní technika.

Souseda nebo někoho z rodiny můžete požádat nejen o zalití květin, ale také o to, aby pravidelně vybíral schránku, občas otevřel okno, rozsvítil světlo nebo pustil televizi. Pár bot, který se občas objeví před vchodovými dveřmi, bude také hrát ve váš prospěch.

V některých případech může vašeho souseda nahradit moderní technika. Máte-li domácí kino nebo televizi, která se dá naprogramovat například na večerní hodiny, využijte toho. Další variantou je časovací elektrická zásuvka. Ta v náhodných intervalech doma v době vaší nepřítomnosti rozsvítí světlo, zapne rádio, televizi – zkrátka vytvoří dojem, že to u vás doma žije.

Zabezpečte svou domácnost

Zloději se do bytů a domů nejčastěji dostávají přes vstupní dveře, pootevřená okna a francouzské dveře nebo přes balkon či terasu. Proto před odjezdem všechny tyto přístupy pečlivě zajistěte. Dveře nestačí zabouchnout, je třeba je zamknout. Ideálním řešením jsou bezpečnostní dveře a zámky. Okna a balkonové dveře lze zabezpečit uzamykatelnými klikami a bezpečnostními foliemi, které zabrání jejich rozbití. Navíc je možné do oken nainstalovat předokenní hliníkové rolety a zabezpečení proti vysazení z okenních pantů. Nezapomeňte ani na okna v podkroví a ve sklepě – všechna by měla zůstat zavřená.

Klíče při svém odjezdu nenechávejte pod květináčem, pod rohožkou ani na jiném notoricky známém místě. Tyto skrýše nejsou pro zloděje žádným tajemstvím. Šperky, cennosti a doklady umístěte do trezoru. Nemáte-li trezor, uschovejte cennosti alespoň na několik různých míst.

Pokud by se do vaší domácnosti i přes vaši důslednost a opatrnost vloupal nevítaný host, šok z nepříjemného překvapení po návratu z dovolené vám pomůže zmírnit uzavřené pojištění domácnosti.

Hledat na webu Srovnátor.cz