Jak Praha vydělává na pokutách za špatné parkování?

09.03.2018

Cesta automobilem po našem hlavním městě může být pro někoho nepřekročitelnou překážkou, pro někoho noční můrou, ale někdy není zbytí a míra odhodlání musí předčit obavy z provozu a z toho, že opět budeme kroužit dlouhé minuty jako káně nad polem, abychom našli volné parkovací místo, které zrovna není v “duhových” zónách, nebo které nám nepozře poslední peníze do výplaty.

Jak Praha vydělává na pokutách za špatné parkování?

Zóny

Parkovací zóny byly v Praze zavedeny za účelem regulace počtu obsazených parkovacích míst ve prospěch rezidentů tak, aby samotní rezidenti byli schopni zaparkovat na místě v docházkové vzdálenosti svého bydliště nebo své provozovny.

Modrá zóna

  • určena pouze pro rezidenty s platným parkovacím povolením.
  • návštěvy mohou parkovat po zaplacení přes webovou aplikaci po dobu maximálně 3 hodin.

Fialová zóna

  • určena pro parkování smíšené (rezidentů i nerezidentů).
  • rezidenti mohou parkovat na základě platného parkovacího povolení neomezeně.
  • nerezidenti mohou parkovat po zaplacení přes webovou aplikaci “Virtuální hodiny” nebo po platbě v parkovacím automatu maximálně 24 hodin.

Oranžová zóna

  • po zaplacení je určena pro krátkodobé parkování, které je specifikováno na dodatkové tabulce.

Záchytná parkoviště

  • P+R (park and ride – zaparkuj a jeď) – parkoviště na okrajových částech Prahy určena pro ty, co zaparkují a následně se pohybují po městě pražskou integrovanou dopravou.
  • K+R (kiss and ride – polib a jeď) – parkoviště určena pouze k nástupu a výstupu osob v blízkosti stanice metra nebo MHD.
  • soukromá parkování

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Kdo vybírá pokuty za parkování

Pokuty za špatné parkování byly ještě v minulém roce odesílány k řešení na magistrát města Prahy a odvolacím orgánem bylo přímo ministerstvo dopravy. Magistrát byl zaneprázdněn vyřizováním pokut a tak byl tento způsob řešení zneužíván nějakými hříšníky k vyvinění se z přestupku. Spousta přestupků se z časové prodlevy tak ani nevyřešila. Od ledna 2018 primárně vybírá pokuty za přestupky radnice příslušné městské části a druhou instancí je magistrát města Prahy.

Jak Praha vydělává na pokutách za špatné parkování?: Městská policie Praha

Kolik můžeme zaplatit za špatné parkování?

Pokuta za parkování se může pohybovat v rozmezí od 200 až do 2 000 Kč, strážníci rozdávají kromě lístků i botičky, nebo nechají vůz odtáhnout. Cena za odtah je necelých 2 000 Kč a hlídané parkoviště, kam je vůz odtažen je zpoplatněno 250 Kč na den. Novinkou je snímání poznávacích značek kamerou kontrolního vozu společnosti Eltodo, který porovnává značky s databází parkovacích povolení a pokud dojde k přestupku, zašle veškeré informace městské policii. Pokuta vám tak může dorazit poštou, aniž byste byli předem varováni.

Jak Praze přestupky za nesprávné parkování vydělávají?

Praha měsíčně eviduje přes 7 000 přestupků za špatné parkování. Nejvíc přestupků je spácháno v centu Prahy: Praha 1, Praha 2, Praha 3. Pokud je průměrná částka za pokutu 500 Kč, “vydělá” si hlavní město ročně na prohřešcích řidičů za parkování 42 miliónů Kč. Tato částka je pouze odhadem založeným na prohlášení ředitele odboru dopravně-správních činností magistrátu města Prahy, který pro Český rozhlas uvedl, že 2 170 uhrazených výzev přineslo finanční zisk 1 082 700 Kč (499 Kč na jednu výzvu).

Jiný zdroj zveřejnil, že městská policie uvedla roční částku 39,8 miliónů zaokrouhleně, kterou za pokuty za špatné parkování inkasovala.

Zdroj obrázku: “Jak Praha vydělává na pokutách za špatné parkování?: Městská policie Praha” by Erik-Holm Langhof 2014 (Wikimedia Commons)

Hledat na webu Srovnátor.cz