Jak se zabezpečit před zimou

28.11.2017

Ať už vlastníte chatu, nebo rovnou dům, je potřeba je stejně jako zahradu zazimovat. Během zimy dochází k největším škodám na majetku. Až polovinu škod zaviní vandalové, či zloději, ale velká část škod je způsobena kvůli sněhu a zimnímu počasí. Jelikož je zima za dveřmi, přinášíme vám tipy na to, jak zabezpečit váš majetek před zimou tak, aby nevznikly žádné škody.

Jak se zabezpečit před zimou

Zabezpečení proti zlodějům

Nejdůležitější věcí je mít důkladně zavřená okna, zamčené dveře a nainstalovaný bezpečnostní systém s čidly, který v případě vloupání spustí alarm a vám přijde upozornění na mobil, že se u vás děje něco nečekaného. Není od věci poprosit sousedy, aby vás v případě, že se bude dít něco neobvyklého na vašem pozemku kontaktovali.

Voda a topení

Určitě nesmíte zapomenout na vypnutí vody a topení. Vodu vypnete tak, že uzavřete hlavní přívod vody a vypustíte vodu z potrubí. Stačí abyste pustili všechny kohoutky, které v chatě máte a počkáte, dokud voda nepřestane téct. Nezapomeňte na záchod, který je potřeba několikrát spláchnout a na bojler, který musíte stejně jako vodu vypnout. Jestliže se nejvíce bojíte mrazu a škod s ním spojených, pak odborníci doporučují tzv. temperování. Jedná se o udržování teploty nad bodem mrazu. Nabízí se dvě možnosti, buď toho docílíte pomocí přímotopů a termostatu, nebo pomocí elektrických topných kabelů.

Vnější zazimování

Před zimou zkontrolujte také okapy a střechu. Na podzim je nutné je vyčistit od listí a jiných nečistot, aby skrze ně mohla stékat voda ze střechy. Doporučujeme prohlédnout střechu a případně sjednat odbornou opravu. Může se jednat o chybějící střešní tašky, nebo zlomené střešní latě, které by nemusely snést tíhu sněhu. Pokud máte otevřený komín, je vhodné na něj pořídit stříšku, abyste zabránili případnému roztržení při hustém sněžení.

Praktické tipy

  • zbavte se všech netrvanlivých potravin
  • pořiďte si pasti na myši
  • sjednejte si pojištění domácnosti a nemovitostí
  • nasypte sůl do odpadu, abyste zabránily zamrznutí vody v trubkách
  • nezapomeňte vypnout elektřinu
  • smotejte na zimu koberce, aby do sebe nenatáhly vlhkost
Hledat na webu Srovnátor.cz