Jak spočítat spotřebu paliva?

16.07.2017

Reálné náklady na provoz vašeho vozidla netvoří pouze jeho opravy a povinné ručení. Zohlednit se musí i jeho skutečná průměrná spotřeba. Ta je sice uvedena společně s dalšími technickými parametry v technickém průkazu vozidla, nezohledňuje však faktory, jakými jsou styl jízdy, stav vozidla nebo profil cest, po kterých se obvykle pohybujete. Není tedy divu, že se od reálné spotřeby paliva často liší. Reálnou spotřebu paliva vašeho vozidla si snadno spočítáte pomocí jednoduchého vzorečku.

Jak spočítat spotřebu paliva?

Většina novějších modelů vozidel je vybavena chytrým palubním počítačem, který ukazuje aktuální spotřebu paliva a dokáže vypočítat i spotřebu průměrnou. Pokud to není váš případ, budete mít s výpočtem průměrné spotřeby o trochu více práce. Budete potřebovat dva podstatné údaje:

  • ujetou vzdálenost (v kilometrech),
  • množství paliva, které jste na ujetí této vzdálenosti spotřebovali (v litrech).

Nejběžnější je vycházet z plné nádrže a na tuto plnou nádrž ujet co největší vzdálenost. To znamená vyčkat nejlépe na rozsvícení kontrolky paliva a následně tankovat do téměř prázdné nádrže. Tento postup vám zaručí přesnější výsledek. Natankujete znovu plnou nádrž. Počet litrů, které jste do nádrže dotankovali, se rovná množství spotřebovaného paliva od posledního tankování. Ujetou vzdálenost odečtete na tachometru.

Potom už postupujete podle jednoduchého vzorce:

spotřeba paliva = (spotřebované palivo/ujetá vzdálenost)*100

Výsledek udává, kolik litrů paliva vozidlo spotřebuje na 100 ujetých kilometrů. Potřebujete-li znát dlouhodobou průměrnou spotřebu paliva, tento postup několikrát po sobě zopakujte.

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Pokud chcete údaje o spotřebě převést do finanční roviny a zjistit například, na kolik korun vás vyjde ujetý kilometr, potřebujete znát cenu paliva. Tu samozřejmě vyčtete z účtenky za natankované pohonné hmoty. Pro zajímavost uvádíme, jak se v uplynulých 12 měsících vyvíjely průměrné ceny benzínu a nafty.

Průměrné ceny pohonných hmot

Zdroj dat:
https://www.czso.cz/csu/czso/indexy-spotrebitelskych-cen-zivotnich-nakladu-zakladni-cleneni-kveten-2017

Nejčastěji kladené otázky – FAQ

Údaje potřebujete znát pouze dva – ujetou vzdálenost a množství paliva spotřebovaného na zdolání ujeté vzdálenosti. Vynásobte výsledek *100 a máte průměrnou spotřebu na 100 km.

Je to jednoduché – natankujte ve svém vozu plnou nádrž a po ujetí 100 km natankujte znovu. Pokud se netrefíte přesně do 100 km, ale budete tankovat např. po 120 km, jednoduše od dotankovaných litrů poté odečtete 20%. Odečítejte vždy tolik, kolik jste ujeli nad 100 km.

Pro výpočet průměrné spotřeby paliva se používá vzorec:

  • spotřeba paliva = (spotřebované palivo/ujetá vzdálenost)*100

Spotřeba uváděná palubním počítačem může být přesná, ale i zde mohou být odchylky. Chcete-li dosáhnout co nejpřesnější částky, zkombinujte výpočet palubního počítače a výpočet pomocí kalkulačky nebo “papírový” výpočet podle vzorce.

Bohužel jen velmi zřídka. Spotřebu ovlivňuje styl jízdy, profil cest, které nejčastěji zdoláváte, technický stav vozidla nebo obvyklá rychlost jízdy.

Hledat na webu Srovnátor.cz