Jak ušetřit během topné sezóny

29.10.2017

Každý se v zimě rád vrací do vyhřátého domova. Teplo, které vás při vstupu domů pohladí po těle i po duši, však stojí pěkný balík peněz. Vy se však nemusíte oblékat do svetrů nebo strávit zimu pod peřinou, jen abyste ušetřili. Stačí jen vědět, jak topný systém funguje a dodržovat jednoduché praktiky vytápění.

Jak ušetřit během topné sezóny

V dnešním článku vám přinášíme několik rad, jak se doma zahřát, aniž by vás to finančně položilo:

1. Utěsněte dveře a okna

Špatně utěsněnými okenními či balkonovými rámy a v místech pode dveřmi může z rodinnému domu odcházet až 40 % tepla, z bytu potom až 50 % tepla, které se však do vaší spotřeby bohužel započítává. Ztráty snížíte pečlivým zateplením. Nemáme však na mysli deku nebo plyšové zvířátko proti úniku tepla, ale speciální gumové či pěnové těsnění. U dveří často stačí jen vyměnit prahovou lištu na vyšší.

2. Odkryjte topení

Častou chybou milovníků tepla je zastavění plochy před radiátorem. Každý kus nábytku či jiného vybavení, které zakrývá topení, zabraňuje jeho maximálnímu efektu. Stejně tak při věšení prádla nedoporučujeme používat radiátor, pokud nechcete, aby teplo z něj odebíralo vaše vyprané tričko či kalhoty.

3. Regulujte teplotu podle obývání

Ne každá místnost v bytě či domě je stejně obývaná. Proto je vhodné nastavit teplotu v jednotlivých pokojích podle potřeby a nevytápět zbytečně pokoj pro hosty, kdyby vás náhodou znenadání navštívil někdo známý nebo skladovací místnost jen proto, že se věci v ní potřebují zahřát. Ideální teplota v obývacím pokoji je 20 ˚C až 22 ˚C, v ložnici o dva stupně méně a v koupelně naopak o dva více.

Chystáte-li se na víkend či týden mimo domov, topení nechte buď na minimum nebo ho, pokud vám nevadí vrátit se do chladného bytu, úplně vypněte. Při krátkodobé nepřítomnosti (např. v době, kdy jste v zaměstnání) se doporučuje nastavit teplota vytápění na 17 ˚C.

4. Otužujte se

Zdravou a nejúspornější variantou je začít se otužovat. Rychlá studená sprcha vás rozhodně nezruinuje a navíc vás připraví i na příval chřipek a angín. Stejně tak procházky v každém počasí, ty otuží nejen vaše tělo, ale i mysl.

5. Více pečte a vařte

Mnoho jedinců používá troubu k pečení a zároveň k vyhřátí svého bytu. Pokud milujete pečení stejně jako teplo, zabijete tak dvě mouchy jednou ranou, avšak není to zárukou, že ušetříte. Stejně je tomu tak u vaření, každé dobré jídlo dělané na plotně se podílí na vyhřátí vašeho bytu. Proto vařte, pečte, jezte a oddávejte se hezkým chvilkám v teple svého domova.

Další rady, jak ušetřit

  • zjišťujte si aktuální a plánované ceny dodavatelů
  • hledejte jiné zdroje tepla, než máte doma, popř. kombinujte
  • pečlivě vybírejte vhodné topivo
  • topivo nakupujte mimo topnou sezónu (nejlépe po ní)
Hledat na webu Srovnátor.cz