Jak zabezpečit vstup do domů a bytů

06.02.2018

Krádeže a vloupání je nedílnou součástí našich životů. Každý z nás zná někoho, kdo takovou nepříjemnou zkušeností prošel. Je velmi důležité svůj majetek chránit a využívat možností, které na trhu jsou. K lepší orientaci mezi způsoby jak zabezpečit svůj dům nebo byt vám napomůže tento článek.

Jak zabezpečit vstup do domů a bytů

Bezpečnostní dveře

Jsou speciální dveře, které se používají před vstupem do bytu nebo do domu. Jde-li o dveře domovní, jsou ošetřeny speciální úpravou, která odolává nepřízni počasí. Hlavní výsadou dveří je jejich bezpečnost, která je dána použitím materiálu různých druhů a struktur, ty se lisují a upravují speciálním postupem. Místa, která jsou na dveřích v největším nebezpečí, bývají zhotoveny z plechu. Bezpečnostní dveře se řadí do bezpečnostních tříd. Součástí dveří nejvyšší třídy může být trezorový zámek, který zloděj pravděpodobně nepřekoná.

Je potřeba ochránit ne jen vstupní dveře do domu nebo bytu, ale také dveře do sklepa nebo garáže.

Cylindrické vložky

Co jsou vlastně cylindrické vložky, si možná hned někdo neuvědomí, je to něco, co je běžnou součástí všech dveří, které se dají zamknout. Systém funguje tak, že klíč strčíme do válečku, tím pootočíme a máme odemčeno nebo zamčeno. Uvnitř cylindrické vložky se nachází blokovací kolíky v různých výškách a stavítka, klíč dostává tyto kolíky a stavítka do správné polohy, která umožňuje manipulovat se zámkem. Běžně jsou ve dveřích cylindrické vložky dvě, každá z jedné strany.

Vyrábějí se v několika provedeních, které jsou odstupňovány podle míry zabezpečení:

  • bezpečnostní třída 1 a 2 – nejnižší stupně a také nejmenší ochrana, dalo by se říci pouze základní. Tento typ cylindrických vložek se hodí spíše do interiéru a na místa, kde není co ukrást. Dveře s takovým zabezpečením se dají otevřít bez klíče dokonce, tak, že zámek bude zcela nepoškozen. Tomu se říká bumping. Při nahlášení vloupání bez poškozeného zámku, pojišťovna nejspíš nevyplatí oloupenému žádné plnění.
  • bezpečnostní třída 3 a 4 – Pro vytvoření kopie klíče do cylindrické vložky 3. třídy je potřeba mít bezpečnostní kartu, což je další prvek ochrany. Dalším důvodem pro použití vložky této třídy je pojištění nemovitosti nebo domácnosti, která pro plnění pojištění požaduje minimálně takovou ochranu.

Bezpečnostní kování

Je typ kliky, který má za úkol chránit již zmiňovanou cylindrickou vložku a zámek před vyhmatáním a jiným poškozením. Tyto kliky se dělí na rozetové bezpečnostní kování a štítové bezpečnostní kliky. Zákazníci si mohou vybrat mezi klikou, koulí nebo madlem. Bezpečností třídy jsou stejné jako u cylindrických vložek, čili od 1 po 4. Obecným pravidlem je použití vždy stejné bezpečnostní třídy na dveře, cylindrickou vložku a bezpečnostní kování. Mezi nejbezpečnější variantu kování řadíme, tu která překrývá celou vložku, takže zámek není vidět.

Přídavný zámek

Nejlepší ochrana je dvojí ochrana a tu poskytuje přídavný zámek. Vhodné je ho použit na dveře, které nejsou bezpečnostní, a chceme zvýšit ochranu před násilným vniknutím. Někteří preferují zámky, které jsou přídavné na dveřích, které se otevírají dovnitř. Při zamknutí ze zámku vyjedou závory, které se zasunou do otvoru v zárubních.

Zloději jsou vynalézaví a ke vstupu do domácností zdaleka nevyužívají jen dveře, je na místě zaměřit se také na ochranu oken

Bezpečnostní folie

Nalepení folie na okna je nejjednodušší způsob, který chrání sklo před vysypáním. Do okna, které je polepené folii, obsahující více vrstev je velmi obtížné prohodit jakýkoliv předmět nebo je jiným způsobem poškodit. Folie zaručuje ochranu před zloději a zároveň nehrozí těm uvnitř, že se zraní o rozbité sklo nebo letící předmět. Použití bezpečnostních folii se doporučuje na balkonové dveře, okna a velké okenní plochy.

Mříže

Klasičtější způsob ochrany oken je použití mříží. Na trhu se setkáváme s několika druhy:

  • pevné mříže – ty se používají na sklepní okna, balkóny, zadní vstupy a podobně. Mříže se dělají na míru, aby odpovídaly rozměrově, ale také vkusu jejich majitele.
  • nůžkové mříže – jejich obrovskou výhodou je, že se dají otevřít. Využívají se na okna, ale i dveře, nebo před výlohy. Tyto mříže se shrnují do stran.
  • rolovací mříže – jsou obrovské mříže, které se dají srolovat a využívají se ke komerčním účelům nebo na garáže, chrání vjezdy, pasáže nebo průjezdy. Lehce se ovládají a vypadají esteticky.

Kromě materiálního zabezpečení existuje ještě elektronika, která pomáhá váš majetek chránit.

Detektory tříštění skla – detektor vyhodnotí tlakovou vlnu a zaznamená charakteristický zvuk tříštění skla. V případě potřeby vyhlásí poplach.

Detektor pohybu – reaguje na pohyb tepelného objektu. Prostor je pasivně snímán. Funguje na principu mikrovln, infračerveného záření nebo kombinací obojího. Detektory pohybu se dají používat jak venku, tak i vevnitř.

Alarm – Prodávají se GSM alarmy. Ty v případě nebezpeční vydávají nejen akustický zvuk, ale jsou schopné odeslat sms nebo prozvonit několik telefonních čísel. Součástí zařízení je čidlo, centrální řídící GSM jednotka, siréna klíčenka a napájecí zdroje.

Svůj majetek se snaží ochránit každý z nás. Kromě škody na majetku je velmi nepříjemný i pocit, že se někdo vloupal a prolomil vaše soukromí. Statistiky krádeží rok od roku rostou, a proto se také zvyšují nároky na zabezpečení majetku a to ne jen ze strany majitelů domů, bytů, ale také pojišťoven. Při uzavření pojištění nemovitosti je dobré si dobře pročíst podmínky pojišťovny, pro případ krádeže nebo loupeže. Tím, že jejich podmínky akceptujeme, zajistíme si aspoň minimálně nutné zabezpečení.

Autor Tomáš Minařík

Tomáš Minařík

Tomáš je odborník, který se věnuje ochraně vašeho domova, auta a cenností. S osobním přístupem a odbornými znalostmi vás provede světem pojištění občanského majetku, aby vaše cenné věci byly vždy v bezpečí. Jeho expertíza a závazek k detailu zajišťují, že najdete pojištění, které přesně odpovídá vašim potřebám.

Hledat na webu Srovnátor.cz