Vytápění elektricky nebo plynem?

05.03.2018

První zamyšlení nad otázkou, zda je výhodnější, tedy cenově úspornější topit elektřinou nebo plynem přichází okamžitá odpověď: “Jistěže plynem, je levnější”. Ano, při srovnání ceny kWh elektřiny a plynu se ukazuje, že plyn je až 3 krát levnější, ale je skutečně vytápění celého domu o tolik výhodnější? Zkusme brát v potaz pořizovací náklady, náklady spojené s provozem a další, díky nimž se ukáže skutečná cena.

Vytápění elektricky nebo plynem?

Elektrické vytápění

Jeho hlavní a nespornou výhodou je vysoký komfort a možnost přesného nastavení dále nižší pořizovací náklady za topnou soustavu.

 • při topení plynem není potřeba speciální přípojka jako u plynu
 • nepotřebujete komín
 • nejsou potřeba žádné prostory pro uskladnění uhlí, dřeva a dalších topiv
 • nejlevněji se pořizují akumulační a přímotopné systémy
 • s vysokými náklady na pořízení se setkáváme u tepelných čerpadel, konkrétně země-voda je má asi nejvyšší, připomínáme ale, že pozdější provozní náklady jsou velmi nízké

Jak lze topit elektřinou:

 • topit pomocí samostatných topných těles – přímotopy, jejich pořizovací cena je nízká, jednoduše se ovládají a udržují
 • realizace topení v rámci konstrukce domu (podlaha, strop, stěna)
 • otopná soustava s elektrickým kotlem- využití dvoutarifní sazby, většina dne se používá nízký tarif
 • tepelné čerpadlo

Kde se vyplatí topit elektřinou?

Výhodu, kterou přináší topení elektřinou, nám poskytují sami dodavatelé elektřiny, domácnost využívá dva tarify elektřiny, nízký (levnější) a vysoký. Tyto tarify se během dne střídají, někdy se jim říká noční a denní proud, což ale není správné označení z hlediska částí dnů, které jednotlivé tarify pokrývají. Tímto způsobem se sníží platby za elektřinu a k tomu se šetří na platbách za spotřebu elektřiny dalších spotřebičů jako je lednice, pračka, myčka….

Elektřina vede prakticky do každého koutu naší země, takže připojit se na síť je mnohdy jednodušší než u plynové přípojky.

Topení elektřinou se vyplácí majitelům nízkoenergetických a pasivních domů, které jsou navrženy, tak aby nutnost topit v nich byla minimální.

Plyn

Pro vytápění plynem hraje v jeho prospěch jednoznačně provozní cena. Jak již bylo naznačeno, nevýhodou jsou vyšší pořizovací náklady, je nutné zavést plynovou přípojku do domácnosti, dále zakoupit kotel, radiátory a postavit vhodný komín. Mimo náklady na pořízení je ještě nutné kalkulovat s prostředky, které budou vynaloženy za kontroly a revize.

Výhody topení plynem

 • snadná obsluha systému
 • možnost ohřevu vody
 • čistý provoz
 • dobrá účinnost topení a v případě kondenzačních kotlů dokonce vynikající
 • při výměně kotle je možné čerpat dotaci

Možnosti topení plynem

 • WAW – lokální plynová topidla v dnešní době je jejich popularita v podstatě na bodu mrazu. Tato topidla jsou hlučná, nedají se regulovat termostatem, nasávají vzduch z interiéru, což jim brání pro použití u nových staveb, které se snaží být co nejvíce vzduchotěsné. O užití Wawek se dá uvažovat v menších domech a bytech, kde se vyhřívá jen pár místností a není tedy výhodné budovat rozvody topné vody.
 • Plynový kotel – nízkoteplotní a kondenzační kotle potřebují poměrně málo paliva a jsou velmi účinné. Kotel se dá připojit k radiátorům nebo k podlahovému vytápění, záleží na požadovaném topném systému.

Řeč čísel

Nemůžeme napsat vedle sebe dvě čísla, která by nejlépe vyjadřovala přesnou částku za jednotlivé způsoby vytápění a potom zvolit to nejvýhodnější. Existuje několik faktorů, ke kterým se musí při kalkulaci přihlížet, takže to z daleka není, tak jednoduché a jednoznačné.

Názorný příklad na rodinném domě o rozloze 150 m2, ve kterém žijí 2 dospělí a 2 děti. Dům stojí ve střední klimatické oblasti. Budeme zkoumat jednotlivé položky, které se odrazí v ročních nákladech této rodiny za provoz celého domu. V domácnosti je potřeba zajistit každodenní přísun teplé vody, používají běžné spotřebiče jako elektrický sporák, trouba, lednička, rychlovarná konvice, mikrovlnná trouba, myčka, pračka, počítač, internet, TV a osvětlení.

roční spotřeba: kondenzační kotel akumulační kamna vítěz
Vytápění 14 258 Kč 24 135 Kč PLYN
Teplá voda 4 954 Kč 7 547 Kč PLYN
Elektro 10 970 Kč 6 407 Kč ELEKTŘINA
Provozní náklady 5 064 Kč 5 736 Kč PLYN
Investice a údržba 16 083 Kč* 6 233 Kč** ELEKTŘINA
CELKEM 51 276 Kč 50 058 Kč PLYN

* částka zahrnuje prohlídku komínu, servis, zdroj tepla=pořizovací náklady/životnost, otopná soustava=pořizovací náklady/životnost, přípojka=pořizovací náklady/životnost, komín=pořizovací náklady/životnost
**částka zahrnuje servis, zdroj tepla =pořizovací náklady/životnost, navýšení jmenovité hodnoty jističe=pořizovací náklady/životnost
zdroj: vytapeni.tzb-info.cz

V modelovém příkladu nám o chloupek vyšlo lépe topení plynem. Pravdou, ale je že se nedá na otázku jestli je lepší používat elektřinu nebo plyn na vytápění, odpovědět. Každá domácnost je individuální, má různou rozlohu, obyvatele, teplotní požadavky, odlišné spotřebiče a právě proto, je potřeba zvažovat právě tu svou aktuální situaci nebo tu budoucí, kam se plánujete dostat. Na světě nenajdete dvě naprosto totožné domácnosti. Ve hře jsou také dodavatelé energii a jejich zvýhodněné balíčky. Teplo domova nás stojí ročně desítky tisíc korun, pochopitelně každý hledá cesty, kde náklady snižovat co to dá, obě možnosti vytápění je možné kombinovat s jinými zdroji tepla – například kotel na pevná paliva.

Hledat na webu Srovnátor.cz