Cestovní pojištění na Kapverdy

09.10.2017

Sychravý podzim zavládl v našich končinách. Pokud se chcete v tuto dobu ohřát na slunci a vykoupat v moři, je třeba vyrazit mimo Evropu. Jednou z destinací, která je v podzimních měsících ideálním místem pro dovolenou, jsou Kapverdské ostrovy. Zaleťte si užít písčité pláže, šumějící oceán a místní gastronomické speciality.

Cestovní pojištění na Kapverdy

Kapverdské ostrovy – reálie a tipy na cestu

Kapverdy, 10 ostrovů v Atlantském oceánu, nesou oficiální název Cabo Verde, což v překladu z portugalštiny znamená Zelený mys, podle afrického poloostrova, který je od Kapverd vzdálen zhruba 500 km. Ostrovy Zeleného mysu jsou samostatnou parlamentní republikou teprve od roku 1975, do té doby byly kolonií a posléze provincií Portugalska. Úředním jazykem je portugalština, obyvatelé však mezi sebou mluví kapverdskou kreolštinou. Platit zde můžete místní měnou escudo, která je pevně navázaná na euro kurzem 1 EUR = 110 CVE, ale hotely a restaurace standardně přijímají i eura.

Let na Kapverdy trvá zhruba 6 hodin a časový posun je minus 2 hodiny během zimního času a minus 3 hodiny během letního času. Pro ostrovy platí vízová povinnost, máte 3 možnosti, jak vízum vyřídit:

  1. Předem na konzulátu Kapverdské republiky v Praze
  2. Individuálně po příletu na ostrovy
  3. Vyřídit vízum přes cestovní kancelář (vyplatí se v případě, že cestujete sami, tj. jedna individuální osoba)

K vyřízení víza budete potřebovat pasovou fotografii, vyplněný formulář, cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců po ukončení platnosti víza a následující finanční obnos:

Druh víza Individuální
(1 osoba)
Rodinné (2 dospělí
+ děti do 15 let)
Kolektivní (cena
za osobu)
Cena víza 45 (EUR) 57 (EUR) 34 (EUR)

Počasí a aktivity

Na Kapverdy můžete vyrazit v průběhu celého roku, počasí je zde stabilní a ani během zimy neklesá teplota pod 22°C. Nejteplejšími měsíci jsou červenec až říjen, kdy teplota vystupuje k 30°C a v tuto dobu se můžete setkat i s přívalovými dešti. Celou dovolenou vám však rozhodně neproprší – na Kapverdech je zhruba 350 slunečních dní v roce.

Mezi turistické destinace patří ostrovy Sal a Boa Vista.

  • Sal patří mezi návětrné ostrovy, chladivý vítr od oceánu může být zrádný, navozuje příjemný pocit, kdy vám není horko, slunce však nemilosrdně pálí a můžete se lehce spálit, nepodceňujte tedy mazání opalovacím krémem s vyšším ochranným faktorem. Ostrov je však skvělým místem pro windsurfing, oceán s divokými vlnami nabízí pro tento sport dokonalé podmínky. Pláže místy připomínají písečné duny, to jistě ocení vaše děti, hrady z písku budou na denním pořádku.
  • Boa Vista je čtvrtou největší domovinou mořských želv na celém světě. Můžete zde pozorovat hnízdění těchto vzácných živočichů. Jedná se o ohrožený druh, vždy je tedy sledujte z dostatečné vzdálenosti a nikdy nesahejte na jejich vejce.

Ostrovy jsou také vhodným místem pro potápění, nabízejí okouzlující podoceánský život bohatý na korály a nepřeberné druhy ryb. V 18. a 19. století byly ostrovy centrem lovců velryb, třeba i vy nějakou spatříte, nebo alespoň narazíte na vrak lodi u ostrova Sal.

Rizika a cestovní pojištění

Kapverdská republika je chudou, ale stabilní zemí s demokratickou vládou. 95% obyvatel se hlásí k římskokatolické církvi a nejsou zde známy žádné hrozby teroristických útoků. Bezpečnostní rizika jsou tedy minimální. Samozřejmě si chraňte své osobní věci a větší obnosy peněz. Obyvatelé země jsou obecně přátelští, pro místní děti můžete mít přichystané drobné dárky jako pastelky či propisky. Potěšíte je.

Dovolená na Kapverdech většinou znamená dovolenou all inclusive. Stravujete-li se v hotelech, nemusíte se obávat střevních obtíží. Vodu vždy pijte jen balenou a to nejen kvůli možné infekci, ale také kvůli velkému obsahu soli a minerálů v místní vodě, na které není náš organismus zvyklý.

Pro cestu na Kapverdy nejsou doporučována žádná výjimečná očkovací doporučení. Zdravotní rizika v podobě globálních nemocí zde nejsou zaznamenána. Největším strašákem se tak stávají velké vlny a podmořské proudy, které jsou nejčastějším viníkem různých zranění. Vždy mějte při cestě na Kapverdské ostrovy uzavřeno vhodné cestovní pojištění. Při vážném úrazu je nutný letecký přesun do Portugalska a pak by se vám dovolená nemile prodražila o statisíce, ne-li miliony korun.

Cestovní pojištění přes Srovnator.cz vás v základní variantě na osmidenní dovolenou na Kapverdách, která zahrnuje zejména léčebné výlohy do 2,5 mil. Kč a asistenční služby, bude stát zhruba 500 Kč na osobu. Pojištění zahrnující léčebné výlohy až do 10 mil. Kč, úrazové pojištění, odpovědnost za způsobenou škodu, ztrátu zavazadel, zpoždění letu či dokonce únos letadla by vás vyšlo na 2000 Kč za osobu (opět platí za osmidenní dovolenou).

Hledat na webu Srovnátor.cz