Krásy a nástrahy Slovinska

22.01.2018

Slovinsko je země, která vlastní několik přírodních unikátů. Je to malý stát, patřící do EU, takže se tam dá cestovat jen s občanských průkazem. V minulosti bylo nejsilnějším státem Jugoslávie. Dnes se život tam podobá našim rakouským sousedům. Slovinci hovoří jazykem, který je nám blízký a s trochou snahy se tam v pohodě domluvíte. Co všechno se dá ve Slovinsku dělat během roku? Na jaké nástrahy mají turisté pamatovat?

Krásy a nástrahy Slovinska

Z Mikulova na hraniční přechod Maribor je vzdálenost pouze 320 km. Slovinsko od nás leží, co by kamenem dohodil. Tato země je nádherná, má kousek moře, poměrně vysoké hory, řeky a jezera čisté jako studánky a města plná památek.

Co se dá ve Slovinsku dělat v zimě?

Pro milovníky sněhu, zimních radovánek a hledačů klidu pro celou rodinu je středisko Krkavec jako stvořené. Nenajdeme zde sice dvou-kilometrová převýšení a super rychlé lanovky, ale lyžovačka je tu celkem slušná. Navíc se Slovinsko a její obyvatelé svou pohostinností a čistotou přibližují k Rakousku. Kdo by raději pořádné kopce, navštíví Kranjskou Goru v jejíž blízkosti se nachází několik velkých hotelů, a kde se pravidelně pořádají závody světového poháru ve sjezdu. Nedostatkem tohoto střediska je označována jeho nízká nadmořská výška, avšak díky dobrému podnebí jsou tu sněhové podmínky celkem dobré. Takže stačí zabalit lyžařskou výstroj a výzbroj, vyřídit dobré cestovní pojištění a za pár hodin jste na místě a užijete si fajn víkendové lyžování.

Na jaře a v létě

Vodní radovánky

Ke konci jara a začátkem léta přijíždí do země milovníci vodních sportů. Ať už na raftech, nafukovacích kanoích nebo třeba kajacích jsou slovinské řeky velmi sjízdné a nechybí momenty plné adrenalinu. I když jsou řeky celkem pohodové, žádoucí je mít alespoň nějaké vodácké zkušenosti a nevypravovat se na ně s malými dětmi. Existuje nespočet cestovních kanceláří nabízející opravdu vychytané zájezdy, kde si sjedete vybrané úseky řek Sáva Bohinjka, Krka nebo Soča.

Adrenalinové sporty

Slovinsko je země malebná a svými přírodními scenériemi láká vyznavače adrenalinových sportů.

Canyoning

je poměrně nový sport. Jde o zábavu, kdy se brodíte říčkou nebo potokem ve skalách a kaňonech. Ve Slovinsku je 15 kaňonů, které jsou různě obtížné. V každém z nich se dá najít několik přírodních tobogánů a možností ke slaňování až do hloubky 30 metrů. Oblíbeným místem je Sušcec.

Paragliding

Oblast Lijak u Nove Goricy je známá svým skvělým mikroklimatem s nadsázkou se dá říct, že je tam letové počasí 360 dní v roce. Míří sem letové školy a létající nadšenci. Dobrá termika a terén je vhodný pro začínající letce.

Cykloturistika

se tu dá provozovat od jara do podzimu. Ideál pro milovníky výšlapů a horských terénů, i pro rodinnou vyjížďku v podhůří. Na kole se dají projet prakticky celé Julky, slovinský kras nebo Karavanky. Užijete si rovinky a relaxaci u moře v blízkosti města Piran, kterému se také říká slovinské Benátky.

Jaro láká do Julských Alp turisty. Procházky po hřebenech, výšlap na Triglav a poznávání národních parků. Na mnoha skalnatých vrcholech jsou k dispozici ferraty různých obtížností. Slovinsko je protkáno množstvím historických hradů, zřícenin a kostelíků, které jsou dobře přístupné.

Nástrahy

Slovinsko je samo o sobě země mírumilovná. Svým podnebím a chováním místních občanů se přibližuje Česku. Kdo se tam vydá, nepotřebuje žádná zvláštní očkování. Nástrahy v sobě ovšem mají aktivity, které se tam dají provozovat. Výše zmíněné sporty jsou sice akční, plné super zážitků, ale také extrémní a možnost úrazu tu roste. Do většiny aktivit se pouštějte se zkušenými průvodci. Využijte služeb cestovních kanceláří a nepřeceňujte svoje schopnosti. U mnohých také nebude dostačující pouze běžné cestovní pojištění. Určitě si připlaťte za zimní sporty v případě, že vyrážíte na lyže a rádi brázdíte nevyznačené trasy. Nebo na extrémní sporty v dalších případech.

Autor Martin Daneš

Martin Daneš

Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Srovnátor.cz. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@srovnator.cz

Hledat na webu Srovnátor.cz