Zvyšte si limity pojistného plnění

03.02.2015

Lidský život byl Nejvyšším soudem oceněn na 10.051.200 korun. Tato částka představuje naprosté znehodnocení lidského života. Navýšit se může až na 20 milionů třeba pro mladé lidi či pro sportovce. Řidiči by tak měli zohledňovat při výběru povinného ručení výši limitu pojistného plnění, radí odborníci.

Zvyšte si limity pojistného plnění
Srážka s motocyklem může přijít až na sto milionů koru, ale i více. | Foto: Fotolia.com

Nový občanský zákoník zrušil tabulkové hodnocení úrazů, podle nichž měl lidský život hodnotu 240.000 korun. Nová úprava si dává za úkol spravedlivěji reagovat na vznik újmy na zdraví.

Jak vypočítat bolestné a vyčíslit ztížení společenského uplatnění

Nejvyšší soud v dubnu roku 2014 představil metodiku pro odškodnění újmy na zdraví. Metodika byla vytvořena soudci, advokáty a lékaři v reakci na § 2958 nového občanského zákoníku: „Při ublížení na zdraví odčiní škůdce újmu poškozeného peněžitou náhradou, vyvažující plně vytrpěné bolesti a další nemajetkové újmy; vznikla-li poškozením zdraví překážka lepší budoucnosti poškozeného, nahradí mu škůdce i ztížení společenského uplatnění. Nelze-li výši náhrady takto určit, stanoví se podle zásad slušnosti.“

„Bez metodiky bychom museli počítat s tím, že v Plzni budou soudy rozhodovat jinak než v Olomouci. Ne ze zlého úmyslu nebo nedbalosti, ale proto, že budou používat jiných kritérií,“ řekla Helena Válková, ministryně spravedlnosti.

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Metodika není závazná, má pouze doporučující charakter

Metodika má sloužit jako pomůcka pro rozhodování soudů. Tato pravidla jsou jen doporučením a do novely se nedostanou. „V zákoně nikdy nevystihnete veškeré nuance poškození, ke kterému došlo,“ vysvětlila Válková.

Zvyšte si limity u povinného ručení

Nejnižší zákonem stanovený limit je 35 milionů korun na majetek a stejně tak na zdraví a ušlý zisk. Podle odborníků by měl být základní povinný limit navýšen minimálně na 50 milionů.

Díky novému občanskému zákoníku, který vešel v platnost 1. 1. 2014, výrazně vzrostly výplaty poškozeným, ale i jejich blízkým. Řada řidičů si tento fakt stále nepřipouští. A dále si sjednávají levné pojištění s nejnižšími pojistnými limity.

Hledat na webu Srovnátor.cz