Sankce za neplacení povinného ručení a další mýty

14.09.2014

Povinné ručení musí mít ze zákona každý, kdo provozuje motorové vozidlo zapsané v registru vozidel. Bohužel, někteří motoristé neplacením povinného ručení tento zákon porušují. A dopouštějí se tak chyb, které je přijdou na nemalé peníze. A co vy, chcete platit zbytečné penále pojišťovnám?

Sankce za neplacení povinného ručení a další mýty

Šest mýtů o povinném ručení

Ve společnosti koluje řada mýtů o povinném ručení. Vybrali jsme šest těch nejčastějších, které mohou způsobit problémy každému majiteli vozidla.

 1. Autem nejezdím, nemusím platit povinné ručení
  Máte dlouhodobě zaparkované auto v garáži s registračními značkami? Ale nemáte sjednané povinné ručení? Tak to je velká chyba. Vaše auto je stále evidováno jako provozované. Pokud víte, že své vozidlo nebudete provozovat. Musíte odevzdat registrační značky a osvědčení o registraci vozidla do depozitu. Poté můžete zrušit povinné ručení.
 2. Ochranná lhůta po zániku pojištění
  Pojištění platí vždy do data uvedeného na smlouvě a zelené kartě. Lhůta 14 dní není na uzavření nového pojištění. Jedná se o lhůtu po zániku pojištění, do kdy máte povinnost odevzdat značky vozidla do depozitu. Žádná ochranná lhůta pro sjednání nového pojištění není stanovena. Vůz musí být pojištěn bez přestávek.
 3. Povinné ručení ukončuji k datu, kdy auto dávám do bazaru k prodeji
  Když je vozidlo v autobazaru za účelem prodeje, jste stále jeho vlastníkem. Kdyby došlo ke škodě při předváděcí jízdě, budete ji muset uhradit Vy. Všechny povinnosti se Vás týkají do doby oznámení změny vlastníka.
 4. Nepojízdný vrak stačí dát do sběru
  Pokud vozidlo zlikvidujete a nenahlásíte na registru vozidel, pořád jste vedený jako jeho majitel. Likvidaci musíte vždy nahlásit na registru vozidel, až poté můžete zrušit povinné ručení.
 5. Smlouva na povinné ručení automaticky zaniká, když přestanu platit pojišťovně pojistné
  Pokud nezaplatíte pojistné, Vaše pojištění zanikne až po několika měsících. Nejprve Vás pojišťovna upozorní telefonicky či emailem na nedoplatek pojistného. Poté pošle upomínku s minimálně měsíční lhůtou. Pojišťovně jste povinni uhradit dlužné pojistné do doby ukončení smlouvy, současně i s navýšením za neplacení povinného ručení.

  Přečtěte si, jak zrušit povinné ručení. Existuje až 8 způsobů, jak dojde k zániku povinného ručení, respektive ukončení smlouvy o pojištění odpovědnosti za provoz vozidla.

 6. Pojistník a vlastník vozidla musí být jedna osoba
  Pojistník může být kdokoliv, pokud jde ze zákona o oprávněnou osobu. V Případě, že je v technickém průkazu uveden rozdílný vlastník či provozovatel, je třeba ho uvést i do pojistné smlouvy.

Ne vždy jde o Vaši chybu

Česká kancelář pojistitelů (ČKP) využívá neznalosti občanů a neoprávněně si účtuje miliony korun. Čeští motoristé zaplatili v roce 2013 ČKP do Garančního fondu necelých 603 milionů korun za nepojištěná vozidla. Podle Českého konzultačního portálu je třetina této částky vymáhána neoprávněně. ČKP navíc případné námitky občanů obvykle zamítá a případy předává inkasním agenturám.

Pokud jste obdrželi neoprávněnou výzvu k úhradě zákonného příspěvku nepojištěných, podejte proti tomuto rozhodnutí odpor. V případě, že už jste neoprávněný poplatek uhradili, máte ze zákona nárok na vrácení do dvou let od jeho zaplacení.

Hledat na webu Srovnátor.cz