Negativní vlivy na pozornost řidiče

03.07.2017

Nevěnování se řízení je nejčastější příčinou dopravních nehod v České republice. Pokud tak činíte, porušujete zákon č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, který řidičům v § 5 předepisuje povinnost “věnovat se plně řízení vozidla a sledovat situaci v provozu na pozemních komunikacích”. Za držení telefonního či jiného záznamového zařízení v ruce během jízdy si můžete kromě pokuty vysloužit i 2 trestné body. Telefonování však není jediným nešvarem řidičů. Jaké další činnosti při řízení mohou negativně ovlivnit vaši pozornost a posunout vás tak o krok blíž k dopravní nehodě?

Negativní vlivy na pozornost řidiče

Pošlu jen smajlíka, to je vteřinka…

Podle psychologické studie vědců z USA je telefonování za volantem podobně nebezpečné jako řízení pod vlivem alkoholu. Úroveň pozornosti telefonujícího řidiče se dá srovnat s řidičem, který má 0,8 promile alkoholu v krvi, ty odpovídají zhruba třem dvanáctistupňovým pivům u mužů, nebo dvěma desetistupňovým pivům u žen.

Navíc bylo zjištěno, že není až takový rozdíl, zda řidič drží telefon v ruce, nebo používá hands-free sadu. Pozornost je v obou případech odváděna od sledování provozu na silnici.

S rozmachem smartphonů se způsob komunikace lidí otočil o 180 stůpňů. Pravdou je, že spolu méně mluvíme, na druhou stranu dovedeme během dne konverzovat na různá osobní i pracovní témata, či diskutovat o politickém dění s několika lidmi najednou prostřednictvím sociálních sítí a různých aplikací sloužících ke komunikaci mezi lidmi. Náš chytrý telefon hlásí novou příchozí zprávu i několikrát do hodiny.

Za volant však taková komunikace rozhodně nepatří! Nahlédnutí do telefonu a případné krátké odepsání může trvat “JEN” pět vteřin… Za pět vteřin ujede váš automobil při rychlosti 50 km/h 90 metrů, což je délka zhruba pěti kamionů a jednoho osobního vozu. Během ujetí této vzdálenosti nemáte přehled o tom, co se děje na vozovce.

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Proč mě ta navigace vede tudy? Musím tu trasu přenastavit!

Bez navigace si mnozí z nás již nedovedou cestování autem ani představit. Dostat se do neznámých míst je najednou snadné a bez chybných zajížděk velmi rychlé. Při zapnutí nás navigace upozorňuje, abychom ji nenastavovali během jízdy! Důvod pro to je zcela oprávněný, obsluha navigace výrazně snižuje naši schopnost sledovat, co se v daný okamžik děje na vozovce, přesto mnoho řidičů tato upozornění nerespektuje.

Pokud vaše cesta autem nalezne svůj cíl ve svodidlech, nedávejte vinu navigaci, příčinu hledejte ve svém jednání.

A čím se vlastně nastavuje …

Výrobci automobilů kladou důraz na komfort řidičů i spolujezdců a nové vozy ať už v základní výbavě, nebo za příplatek oplývají mnoha moderními funkcemi:

  • Nastavení vyhřívání volantu a sedaček oceníme v zimních měsících.
  • V létě drží pomyslné žezlo klimatizace. Máte raději nižší teplotu než váš spolujezdec? To už dnes není problém, nastavte si teplotu každý podle své libosti.
  • Autorádio dovede zpříjemnit naše cestování už po desetiletí. Dnes máme na výběr z mnoha rozhlasových stanic. Nelíbí se vašim potomkům hity, které si pouštíte? OK, přeneseme zvuk pouze do přední části vozu.
  • Asistent pro jízdu do kopce, asistent pro jízdu z kopce, asistent pro jízdu v kolonách, asistent zatáčení a mnoho dalších.

Všechny tyto inovativní technologie mohou vaši cestu učinit příjemnější a bezpečnější, ne však v případě, že až během jízdy zjišťujete, kde kterého asistenta najít a zapnout a jízdu na dálnici si krátíte úpravou zvuku autorádia či nastavením sklonu sedadel a polohy volantu.

Ovládání automobilu, který řídíte, mějte nastudované ještě než vyrazíte na cestu a stejně tak si zajistěte vaše pohodlí v autě, dokud je váš vůz zaparkovaný a ne až během jízdy.

Mamííí, já mám žízeň!

Nezáleží na tom, jestli se během jízdy snažíte utišit plačící miminko, zabavit unuděné batole, nebo obsloužit hladového předškoláka, děti dovedou naši pozornost pohltit kdekoliv, automobil nevyjímaje. Jste-li řidičem auta, minimalizujte množství situací, kdy se během jízdy musíte kromě řízení soustředit i na pomoc svým potomkům. Není-li to možné, zvolte raději alternativní způsob cestování, například veřejnou dopravou, nebo požádejte někoho blízkého, ať cestuje s vámi a o děti se během jízdy postará.

  • MIMINKO – před jízdou zajistěte, aby bylo vaše dítko nakrmené, přebalené, vhodně oblečené a v autě byla příjemná teplota. Pokud dítě vyžaduje vaši pozornost, mluvte na něj klidně, případně mu zpívejte, starší kojenci milují říkanky. Propukne-li vaše dítě v neutišitelný pláč, raději zastavte, snažte se najít příčinu jeho nelibosti a vaše děťátko zkuste uklidnit. Dětský pláč zejména v matkách vyvolává stresový hormon, který může negativně ovlivnit jejich pozornost při řízení.
  • BATOLE – většina miminek cestu autem prospí, nebo jim k zábavě stačí hrazdička se zrcátkem a barevnými, cinkajícími ozdobami. Opravdu okořenit cestu dovede až neposedné batole, které nerozumí tomu, proč má být uvázané v autosedačce, když ono chce poznávat svět, nejlépe z mámina klína přímo za volantem. Mluvte s ním, řekněte mu předem, jaká cesta ho čeká a co je její cíl. Ideálně plánujte cestu na dobu spánku dítěte. Můžete ho obklopit hračkami, většina dětí batolecího věku se však baví tím, že věci hází na zem a ve chvíli, kdy dojdou, přichází nelibost. Řešením může být hračka na šňůrce přivázaná k autosedačce, nebo zásoba oblíbených říkanek a písní. Pozor na zabavení jídlem, aby vašemu malému během jízdy nezaskočilo.
  • PŘEDŠKOLÁK – nepodceňujte své děti, dovedou pochopit více, než si myslíte. Zkuste jim vysvětlit, že při jízdě potřebujete klid na řízení auta a jaké důsledky může mít vaše nepozornost. Předem se domluvte, jak si cestu autem zpříjemnit. Existuje spousta slovních her, které můžete s vašimi dětmi hrát během jízdy v autě, zpříjemnit cestu mohou i oblíbené pohádky, ať už v audio podobě, nebo ve filmové na přenosném DVD přehrávači. Zajistěte, aby mělo vaše potomstvo občerstvení na dosah a mohlo se samo obsloužit.

Nepozornost může zabíjet

A také zabíjí. Následující graf ukazuje, kolik osob přišlo o život v důsledku dopravní nehody zaviněné řidičem, který se plně nevěnoval řízení svého vozu:

Počet usmrcených osob při dopravní nehodě, kdy se řidič plně nevěnoval řízení

Po několikaletém snižujícím se počtu usmrcených osob při autonehodách zaviněných nepozorností řidiče, začal jejich počet v posledních letech opět stoupat. Může to být zapříčiněno právě rozmachem smartphonů. Využívejte své chytré telefony ve správnou chvíli, ke správnému účelu – třeba, že si jednoduše a online uzavřete vhodné a výhodné havarijní pojištění na Srovnátor.cz.

Hledat na webu Srovnátor.cz