Několik rad, jak levně cestovat po Severní Americe

15.01.2018

Říká se, že Amerika je země neomezených možností a sto-procentně to platí o cestovatelských příležitostech, které nabízí. Na své si tam přijde každý, přírodní památky, kulturní a historická díla, nádherné nekončící pláže. Jiný svět, jiný způsob života. To všechno táhne turisty z celého světa. Dnes už není pravdou, že dovolená v USA je jen pro bohaté. Existují možnosti, jak se tam podívat a spoustu toho zažít za rozumný peníz.

Několik rad, jak levně cestovat po Severní Americe

Kdo touží poznat USA na vlastní kůži, nemusí si už dnes vyřizovat vízum. Pro pobyt do 90 dní stačí vyplnit registraci ESTA a zaplatit poplatek. Zda, žadatel do země odletí se dozví během pár minut, nedoporučuje se, ale nechávat vyplnění dotazníku na poslední chvíli. Čili vízum potřeba není, nutností je cestovní pojištění. Zdravotní péče je v Americe jednou z nejdražších. Ošetření zlomené ruky nepojištěného turisty stojí až 180 tisíc korun. Cena pojištění se odvíjí od dané pojišťovny, šíře krytí pojistky a pojistných limitů.

Letenky

Ceny letenek závisí na mnoha faktorech. Jde například o termín, kdy hodláte letět. Za sezónní termíny jsou považovány měsíce červen až září, Vánoce a Nový rok v USA znamená zvýšení nákladů na letenku.

Nejlevnější letenky se dají koupit, při plánování cesty dopředu. Snížení ceny dosáhnete zarezervováním letu minimálně dva měsíce dopředu. Je, ale možné rezervovat i s desetiměsíčním předstihem. Nebo naopak využít akcí a nákupů letenek na poslední chvíli.

Tipy jak ušetřit za letenku:

  • Počet mezipřistání – přímé lety jsou dražší. Let s jedním mezipřistáním je až o 7 000 Kč levnější.
  • Zpáteční letenka – Není pravdou, že koupíte-li si pouze jedno směrnou letenku, bude stát polovinu zpáteční. I když nemáte v plánu zpáteční letenku využít, mnohdy se vyplatí ji zakoupit a nechat propadnout.
  • Odletová destinace – zlevnit letenku se dá rozhodnutím letět z jiného letiště než z Prahy. Pokud obětujete trochu času a odletíte z Vídně, Varšavy nebo Mnichova získáte úsporu v podobě nákladů na samotný let.
  • Error fare letenka – kdo hledá mezi letenkami tu nejvýhodnější, občas narazí na tento typ letenek. U nich je uvedena cena chybná. Nízká cena je způsobena chybným výpočtem nebo špatně spočítanými tarify. Zakoupení extrémně levné letenky hrozí její zneplatnění leteckou společností.

Při zadání parametrů do formuláře, který je na internetových stránkách zabývajících se prodejem letenek na vás vyskočí letenky v cenové hladině 11.000 Kč.

Ubytování

cenu ubytování v Americe ovlivňuje destinace, kde hotel stojí, ubytování ve městech, v atraktivních oblastech nebo u pláže je nejdražší. Kolik je cestovatel schopen obětovat ze svého komfortu. A opět se vyplatí plánování a rezervování ubytování dopředu. Nejlevnější možnosti:

  • Hostel – jistě je jednou z nejlevnějších variant ubytování v USA, kdo má dost odvahy může využít služby hostelu, kdy si platíte pouze postel a v pokoji je s vámi více lidí. V některých je jich dokonce 16. Toto ubytování obvykle využívají studenti a mladí lidé. Úskalí může nastat pro cestovatele v párech, protože toto spaní je mnohdy oddělené pro muže a ženy.
  • Motel – Motelový pokoj najdete snad v každém městečku. Existuje taky několik největších motelových řetězců. Při výběru motelu dobře sledujte, zda je uvedená cena již kompletní. Velmi často v ceně není zahrnut například poplatek za internet, úklid, pobytová daň a další.
  • Airbnb – je unikátní systém ubytování v soukromí. Jeho uživatelé nabízejí ke krátkodobému pronájmu postel, místnost nebo rovnou celý svůj byt či dům. Tato forma ubytovaní se vyplatí v centru měst nebo u moře. Jedna postel v soukromém pokoji se dá pořídit již od 450 Kč za noc.
  • Kempování – kempy najdeme v Americe hlavně v národních parcích. Platí se za místo pro kempování, kolik stanů tam narvete už je na vás.

Cestování mezi městy

Cestovatelé by k dopravě mezi státy měli využívat autobusovou dopravu, přestože není nejpohodlnější, je s přehledem nejlevnější. Naopak vlaková doprava, tam není nic moc.

Železniční síť není hustá, zato celkem drahá. V Americe máte mnoho půjčoven aut, což se také vyplatí. Hlavně těm kdo mají v plánu procestovat mnoho kilometrů. Cestování po vlastní ose skýtá volnost a svobodu. Navíc do mnoha národních parků a přírodních rezervací se jinak nedostanete. Pro půjčení auta je zapotřebí vlastnit mezinárodní řidičský průkaz a dosáhnout věku 21 let. Ceny za půjčení aut se liší u různých společností. Zapůjčit auto na jeden den se dá už od 535 Kč. A při plánovaném dlouhém pobytu je výhodnější si zakoupit starší auto rovnou na místě.

Potraviny

Dobře a levně se dá najíst v řetězcích rychlého občerstvení. Nebo nákup potravin v supermarketech. Ceny jsou o něco vyšší, než jsme zvyklí u nás. Američané mají také rádi velké balení. Chleba o hmotnosti 600 g stojí zhruba 2,60 dolarů. 40 dkg tvrdého salámu koupíte za 6,60 dolarů. Milovníky cigaret vyjde krabička od 5 do 12 dolarů, nejdražší kuřivo pořídíte v New Yorku, který má uzákoněnou nejvyšší spotřební daň.

Nejdražší a nejoblíbenější destinace v USA:

Dle žebříčku společnosti Trivago se mezi nejdražší destinace pro dovolenou dostalo hned několik míst ve státech. Skoro na úplném vrcholu žebříčku se usadil Boston, což je metropole na východním pobřeží s obrovským přístavem. Za noc pro dva v místním hotelu vytáhnete z peněženky až 6.700 Kč.

Dalším je Key West, který se nachází v nejjižnější části Floridy.

New York, je na pátém místě, ale pro cestovatele po USA je to jedno z nejvíce navštěvovaných míst. Kromě Sochy Svobody a mnoha mrakodrapů je město domovem muzeí, divadel a nočních klubů.

Státem, kam lidé nejraději do Ameriky jezdí, je Kalifornie. Nejlidnatější stát, turisty sem láká především Pacifik, Hollywood a Los Angeles.

Florida je z Česka jedno z nejdostupnějších destinací, protože z Prahy tam létají charterové lety. Na Floridě najdeme Disneyland, slunce, moře, luxus a pohodu.

Nevada obklopená pouští Mojave a největším městem Las Vegas, které svou popularitu získalo skrz bohatý noční život. Mimo to je možné se proletět nad Grand Canyoněm nebo navštívit pravou indiánskou rezervaci.

Havaj ráj surfařů celého světa, má nádherné pláže. Havaj tvoří 8 tropických ostrovů a všechny se těší velké návštěvnosti turistů. Ideální období pro jeho návštěvu je březen, kdy je tam počasí optimální pro nás promrzlé Evropany. Potraviny a běžné věci na Havaji jsou trošku dražší než v ostatních státech USA, jste přece jen na ostrovech. Výše zmiňovaný chleba se tu prodává za 4 ,60 dolarů.

Klíčem k ušetření nákladů na cestě do a po Americe je plánování. V dnešní době se rezervace letenek, hotelů, půjčovny aut nebo nákupu jízdenek na autobus, spolu s hledáním nejvýhodnějšího cestovního pojištění dá učinit přes internet. Při hledání na něm najdete nejen srovnání cen za jednotlivé položky na vaší cestě, ale také hromadu dobrých rad a referencí. A to vše vás postupně dovede k naplánování nejlepší dovolené vašeho života.

Hledat na webu Srovnátor.cz