Nepodceňujte placení povinného ručení. Jedna dopravní nehoda Vás může zadlužit na celý život

25.09.2014

Neplacení povinného ručení se nevyplácí. Věta, kterou slyšíte ze všech stran, na které je ale mnoho pravdy. Nejenom, že po Vás bude Česká kancelář pojistitelů (ČKP) vymáhat
příspěvek do garančního fondu za období, během kterého nemáte vozidlo pojištěné. Ale mnohem větší riziko Vám hrozí v případě, že způsobíte dopravní nehodu.

Nepodceňujte placení povinného ručení. Jedna dopravní nehoda Vás může zadlužit na celý život
Újma na zdraví se může vyšplhat do několika milionů korun. | Foto: Fotolia.com

Ročně se na silnicích stane kolem 4.500 dopravních nehod způsobených vozidly bez povinného ručení. Jedná se nejenom o drobné nehody se škodou pár tisíc, ale i o velice vážné případy, kdy se škoda šplhá až k šestimístným částkám.

Největším lákadlem pro ty, kteří se o své pojištění nezajímají, je ušetřených pár tisíc korun. Jde však o způsob šetření, který se tvrdě nevyplácí. ČKP si neplatiče eviduje a zpětně po nich vymáhá poplatky do garančního fondu. Ty se mohou klidně vyšplhat až ke 100 tisícům ročně. Finančně zruinovat Vás může i dopravní nehoda s nepojištěným vozidlem.

Nehoda = dluh do konce života

Odstrašujícím příkladem může být případ z roku 2007. Nezletilý Martin se svým kamarádem vyrazili na projížďku motorkou, která nebyla pojištěná, registrovaná a neměla STK. Bohužel došlo k nejhoršímu. Stala se nehoda, při které se spolujezdec vážně zranil. Škoda způsobená na jeho zdraví přesahovala 20 milionů korun.

Jelikož motocykl nebyl pojištěný, převzala vyplácení veškerých oprávněných nároků ČKP. Ta je následně začala vymáhat po viníkovi. Jelikož byl Martin nezletilý, povinnost zaplatit škodu připadla na jeho rodiče, kteří ji budou splácet do konce svého života. A těmto problémům se dalo vyhnout pouhým zaplacením 300 Kč ročně. Na tolik by v tu dobu vyšlo povinné ručení motocyklu.

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Povinné ručení jako nutnost

Povinné ručení není zbytečnost, která se nás netýká. Poškozený dostane své peníze vždy, i když Vy pojištění nemáte. Vy jste ale bez povinného ručení naprosto nechráněni.

Zkuste si jenom spočítat, na kolik by Vás ročně vyšlo povinné ručení. A potom si spočítejte, kolik byste museli zaplatit v případě vážné dopravní nehody s trvalými následky u poškozeného. K čemuž rovněž musíte přičíst i poplatky za nezaplacené pojištění.

Tato částka, jak ukazuje i příklad popsaný výše, může vyrůst do astronomických rozměrů. A za to ušetřených pár tisícovek ročně opravdu nestojí.

Autor Martin Daneš

Martin Daneš

Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Srovnátor.cz. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@srovnator.cz

Hledat na webu Srovnátor.cz