Netradiční zimní sporty a kam za nimi vyrazit

17.12.2017

Pokud máte rádi adrenalin a lyžování vás už omrzelo, vyzkoušejte jeden z těchto sportů. Spousta z nich se dá dělat i v tuzemsku, za některými budete muset odjet kousek za hranice, ale určitě to bude stát za to. Nikdy nezapomínejte na svou bezpečnost, nejprve si přečtěte o daném sportu co nejvíce informací a až potom ho vyzkoušejte.

Netradiční zimní sporty a kam za nimi vyrazit

Heliskiing

Pokud máte rádi adrenalin, pak je pro vás heliskiing tím pravým. Jedná se o lyžování ve volném terénu při kterém překonáváte výškový rozdíl až 2500 metrů. Na vrchol kopce se dostanete vrtulníkem, a pak už je vše jen na vás. V tuzemsku je nemožné heliskiing provozovat, jelikož minimální nadmořská výška pro tento sport je 3500 m. V Evropě je tento sport na většině míst zakázaný, kvůli hrozbě laviny, nicméně si ho můžete jet vyzkoušet například na druhou nejvyšší horu Evropy Monte Rosa. Tento nezapomenutelný zážitek vás bude stát přibližně 3500 Kč.

Skialpinismus

V létě chodíte rádi na dlouhé procházky, ale v zimě nemáte motivaci vytáhnout paty ven? Pak by vás mohl zajímat skialpinismus. Jedná se vlastně o turistiku na lyžích, místo pohorek si obujete lyžařské boty a lyže se stoupacími pásy. Pokud byste chodili po zmrzlém sněhu musíte si připnout na lyže stoupací hřebeny. Pak už stačí najít kopec, který si chcete vyjít a pak sjet dolů a můžete vyrazit. Na skialpinismus je potřeba mít speciální vybavení. Zabalte si s sebou lavinový batoh (s airbagy), do kterého přidejte náhradní oblečení, lavinovou sondu, lavinový vyhledávač a v neposlední řadě jídlo a pití. Za skialpinismem se můžete vydat například do Krkonoš, kde je pro nadšence vytvořeno několik tras. V zahraničí najdete trasu pro skialpinismus téměř v každém lyžařském středisku.

Skijöring

Stačí nasadit na nohy běžkařské vybavení a pak už se necháte táhnout psem. Velmi oblíbený sport především u lidí, kteří jsou rádi na čerstvém vzduchu. Stačí si zapřáhnout svého mazlíčka a můžete vyrazit. Samozřejmě je potřeba mít vycvičeného psa, který vás bude poslouchat, aby vaše jízda neskončila úrazem. Tento sport můžete provozovat i v tuzemsku, ale vždy si dopředu zjistěte, zda na vámi vybrané místo není psům vstup zakázán. Například v Jizerských horách je Skijӧring zakázán.

Lední jachting

Lední jachting je sport, při kterém plachtíte na zmrzlé vodě. Je nutné řídit se určitými pravidly, se kterými vás nejlépe seznámí instruktor. Jachta může dosáhnout rychlosti až 100 km/h a zpomalit lze pouze vašim manévrováním, proto je potřeba abyste prošli alespoň základním kurzem. Samozřejmě je zde určité riziko, že se pod vámi led prolomí, proto je důležité mít u sebe vždy záchrannou vestu. Vhodná je pro tento sport například Lipenská přehrada, nebo polská Mazurská jezera.

Hledat na webu Srovnátor.cz