Dovolená se psem: Co je třeba zařídit a jak psa převážet

16.05.2016

Jezdit na dovolenou se psem je čím dál častější, nicméně i tak si mnohdy lidé neuvědomují, že přítomnost čtyřnohého přítele vyžaduje speciální opatření. Před odjezdem je třeba zařídit jeho identifikaci, nechat si vystavit pas s přehledem očkování a v případě cesty vlastním vozem v něm také zařídit bezpečný systém přepravy, odpovídající rozměrům daného plemene.

Dovolená se psem: Co je třeba zařídit a jak psa převážet

Při cestování se psem je třeba mít u sebe doklad o jeho identifikaci s přehledem očkování. Identifikací se rozumí tetování anebo mikročip, na jejichž základě vám veterinář vystaví i pas s přehledem očkování. Bez povinných vakcinací psa nemusí celníci do země pustit. Některé státy požadují kromě těch základních také další očkování. Například Velká Británie, Irsko, Malta, Švédsko a Finsko vyžadují ještě sérologické vyšetření účinnosti vakcinace a další očkování proti echinokokóze a klíšťatům. Cena pasu záleží na vašem zvěrolékaři: „Poplatek za vystavení pasu se pohybuje kolem 400 korun a čipování vyjde obvykle na 600 korun. Každý veterinář si stanovuje cenu sám,“ říká veterinární lékařka Martina Načeradská.

Cestovní pojištění psa

Je lepší s sebou mít i potvrzení veterináře, že je váš pes v dobrém zdravotním stavu. I tak ale může dojít k tomu, že na dovolené budete muset navštívit veterináře. Poplatky na veterině bývají v cizině ještě vyšší než u nás, proto doporučujeme zahrnout do cestovní pojistky, formou připojištění, i vašeho psa. To vám ušetří vysoké částky u zvěrolékaře, a navíc pokryje případnou škodu, kterou zvíře na dovolené způsobí.

Jak bezpečně převážet psa v autě

V případě, že je pes převážen v autě, musí řidič dle zákona „zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete a bezpečnou přepravu nákladu a zároveň zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby.” Konkrétní návod na posuzování, jestli řidič „zajistil bezpečnost” policie nemá, takže udělení pokuty ve výši 2 000 Kč je na policistech, co vás kontrolují. Ztráta bodů vám ale nehrozí.

Jak bezpečně převážet psa, ať už jde o malého jezevčíka anebo dogu?

Jak bezpečně převážet psa v autě

Hledat na webu Srovnátor.cz