Pitný režim za horka a jeho vliv na únavu i při řízení vozidla

02.07.2017

Každá cesta autem vyžaduje stoprocentní koncentraci, která je částečně podpořena dostatkem tekutin v těle. Pokud cestujete na jih za teplem, měli byste pít o to více. Kombinace tropického počasí a nedostatečného zavodnění organismu může způsobit únavu, ale i mnohem vážnější komplikace, a to nejen na silnici.

Pitný režim za horka a jeho vliv na únavu i při řízení vozidla

Bez vody ani ránu

Dostatečně pít pro některé řidiče znamená jen smočit si rty v lahvi s vodou. Většinou je tomu tak z důvodu, že se obávají časté potřeby močit. Avšak časté zastávky nejsou nic ve srovnání s případnou dehydratací.

Dehydratace, známý pojem, který je však často podceňován. Dokonce i za volantem. Když tělo více tekutin ztrácí, než přijímá, velmi brzy vám to dá najevo:

 • únavou,
 • bolestí hlavy,
 • suchými rty,
 • lepivým pocitem v ústech,
 • zhoršenou koncentrací,
 • možnými úzkostmi, napětím atd.

Dehydrataci předejdete nejen pravidelným douškem vody, ale i snížením tělesné teploty. Vhodná je klimatizace, popř. otevřené okénko, efekt vám zaručí také vlhký ručník za krkem či opláchnutí vodou například při zastávce na záchod nebo při pauze na jídlo.

Co může způsobit únava

Únavu jako jednu z hlavních příznaků dehydratace často zahánějí silnou kávou, avšak ta má za následek jediné – ještě větší odvodnění organismu. Spolu s nadměrným pocením při cestování za horka může velice rychle způsobit apatické stavy, které za volantem mohou mít hrozivé následky nejen pro řidiče a spolucestující, ale také pro všechny účastníky silničního provozu.

Únava jako taková, ač se to může zdát přetažené za vlasy, působí na člověka podobně jako alkohol. Respektive unavení řidiči se dopouštějí stejných chyb jako opilí řidiči, což je podložené mnoha testy a výzkumy. Až jedna třetina nehod vzniká právě následkem únavy a celkově snížením koncentrace.

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Pitný režim se lépe dodržuje s vhodnou lahví

Lahev s vodou si po cestě můžete koupit na jakékoliv benzínce, ale vhodné je si ji připravit už doma a začít pitný režim hned, jak usednete za volant. Flašku si uložte na dostupné místo, kde vám nebude překážet v manipulaci s volantem či řadící pákou. Praktický je uzávěr bez víčka, například u cyklo lahve nebo u pet lahví s výsuvnou savkou – tu koupíte v každém obchodě s nápoji. Výhodou je, že vám k použití stačí jedna ruka a hrozí minimální riziko rozlití.

Děti a pitný režim

Plánujete-li letní dovolenou se svými ratolestmi, nezapomeňte i na jejich pitný režim po celou dobu jízdy, pravidelně jim připomínejte nutnost se napít. Nápoje by měly mít na dosah, upevněné na místě určeném k odložení lahve. Pozor na odkládání flašek za hlavu do prostoru nad kufrem, na zadní stranu sedačky řidiče a spolujezdce proti dítěti nebo na pohození volně v autě. To samé platí pro všechny cestující, lahev patří pouze do speciálních držáků na místo, kde se s ní nemůžete v případě nehody střetnout.

Na závěr několik doporučení

 • při vysokých teplotách si nekupujte příliš chlazenou vodu, rozehřátému organismu můžete způsobit šok
 • dejte přednost obyčejné vodě bez bublinek, ať vás za volantem nepřekvapí střevní problémy
 • vhodným nápojem se rozhodně nemyslí alkohol, ale to asi není nutné zdůrazňovat
 • pijte pravidelně a po menších dávkách, předejdete tak téměř okamžité potřebě na záchod
 • pozor na energetické nápoje, při velkém množství mohou mít opačný efekt
Hledat na webu Srovnátor.cz