Podzimní šero a neviditelní chodci: Jak předejít dopravní nehodě

30.11.2014

Za větší výskyt dopravních nehod na podzim a v zimě může především snížená viditelnost. Opatrní by měli být nejen řidiči, ale i chodci. Jsou situace, kdy chodci spoléhají na to, že na přechodě mají prostě přednost a už nekoukají napravo ani nalevo.

Podzimní šero a neviditelní chodci: Jak předejít dopravní nehodě
Chodci a řidiči buďte na silnicích v těchto měsících obezřetní. | Foto: Fotolia.com

Řidiči v těchto měsících často podceňují brzdnou dráhu. A chodci se domnívají, že když oni vidí auto, musí je vidět i řidič.

Řiďte se heslem: Vidět a být viděn

První námrazy, snížená viditelnost, svítá později, stmívá se rychleji. To vše s sebou přináší podzim. Proto bychom měli být v těchto měsících obzvláště opatrní, ať už na silnici vystupujeme jako motorista nebo chodec.

Řidiči by měli jízdu přizpůsobit aktuálnímu počasí a zvýšit svoji pozornost. Chodci by měli na neosvětlených silnicích nosit výraznější oblečení opatřené reflexními doplňky. Na ministerstvu dopravy je dokonce připravený zákon, který počítá se zavedením povinnosti pro chodce pohybující se po neosvětlené krajnici nebo okraji vozovky, mít na sobě reflexní prvky.

Čtyři pravidla pro řidiče

  1. Zvyšte svoji pozornost a jezděte opatrně.
  2. Dodržujte bezpečnou vzdálenost mezi vozidly.
  3. Přizpůsobte rychlost jízdy stavu vozovky a svým schopnostem.
  4. Jezděte takovou rychlostí, abyste byli schopni zastavit na vzdálenost, na kterou máte rozhled.

Čtyři pravidla pro chodce

  1. Buďte opatrní, ohleduplní a pozorní.
  2. Choďte po levé krajnici, tam kde není chodník ani stezka.
  3. Zvyšte viditelnost vhodnou barvou oblečení a reflexními prvky.
  4. Přecházejte vozovku na přehledném místě a jste-li přesvědčeni, že nic nejede.

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Chodec versus řidič. Jaké pojištění pomůže

Pokud se stane chodec obětí dopravní nehody, kterou nezavinil, má nárok na odškodnění z povinného ručení řidiče (viníka). V případě, že je na vině chodec, je celá situace mnohem horší. Chodec je odpovědný za škodu v provozu stejně jako motorista, ale pojištění pro takovýto případ nemá. Jediné pojištění, které chodci může pomoci, je pojištění odpovědnosti. Ale limit plnění ve srovnání s povinným ručením je poměrně nižší. U pojištění odpovědnosti se dá hovořit o desítkách tisíc, kdežto u povinného ručení je limit plnění v desítkách milionů korun.

Jestliže řidič z místa nehody ujede, škoda na zdraví a majetku je hrazena z garančního fondu České kanceláře pojistitelů (ČKP). Poškozený se však musí sám na kancelář obrátit.

Autor Martin Daneš

Martin Daneš

Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Srovnátor.cz. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@srovnator.cz

Hledat na webu Srovnátor.cz