Pojištění domácnosti vs. pojištění nemovitosti

29.05.2017

Domov je vždy tam, kam se člověk každý den vrací, kde rád odpočívá a kde se cítí být doma. Ať už je to byt, dům nebo vila, důležitý není vzhled ani velikost, ale to pomyslné “teplo domova”. Přijít o něj musí být pro každého zničující, navíc, když nemá kam jinam jít. Proto je nutné vždy myslet na pojištění svého bydlení a dobře znát rozdíly mezi pojištěním domácnosti a pojištěním nemovitosti.

Pojištění domácnosti vs. pojištění nemovitosti

Pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti vás ochrání v případě nečekaných škod způsobených vandalismem, krádeží, vloupáním nebo sílou živlů.

Vztahuje se na:

 • vybavení bytu – nábytek, elektronika, cennosti, oblečení, sportovní vybavení, apod.
 • jeho stavební součásti – podlahy, tapety, vestavěné spotřebiče, kuchyňská linka apod.
 • majetek v blízkosti domácnosti – např. lyže na půdě, jízdní kola v garáži nebo kočárek ve sklepě

Pojištění nemovitosti

Pojistit lze nejen rodinný dům, ale také bytový dům, chatu, chalupu, garáž, letní sídlo aj. Stejně jako pojištění domácnosti kryje škody na majetku, které vám způsobí vandal, zloděj a nebo živel.

Vztahuje se na:

 • stavbu, která je pevně spjatá se zemí – základy, zdivo, střecha apod.
 • stavební součásti nemovitosti – radiátory, kotel, klimatizace apod.

Které pojištění vybrat a na co si dávat pozor?

Bydlíte-li v bytě, který je váš nebo si ho jen pronajímáte, mělo by vás zajímat pouze pojištění domácnosti. Jste-li vlastníkem rodinného či bytového domu, pro vás je téměř žádoucí mít pojištění nemovitosti. Pokud vám na nákup domu či bytu poskytla úvěr banka, už při jeho sjednávání po vás banka bude vyžadovat obě dvě pojištění.

Před sjednáním pojištění si vždy pečlivě přečtěte kupní či nájemní smlouvu, kde by měl být přesně stanoven předmět vlastnictví nebo pronájmu. Stejně tak pozor na přesné znění pojistné smlouvy. Každá pojišťovna vymezuje svůj vlastní okruh pojištění.

Spočítejte si s námi pojištění domácnosti či nemovitosti, stačí jen vyplnit formulář a to nejvýhodnější pojištění může být vaše.

Co ovlivňuje výši pojistky?

 1. rozsah pojistného nebezpečí – jaká rizika budete chtít pojistit
 2. cena majetku – čím vyšší je cena majetku, tím vyšší bude i cena pojistky
 3. lokalita – pojišťovny hledí také na místo, kde se vaše bydlení nachází a z toho vyplývající riziko kriminality či živelních pohrom
 4. výše spoluúčasti – čím vyšší spoluúčast, tím nižší pojistka
 5. zabezpečení – bezpečnostní opatření na byt či dům vám sníží výslednou cenu pojištění
 6. frekvence splácení – nejlevnější bývá roční splácení pojistky

Přenechte odpovědnost za škody pojišťovně

K oběma pojištěním se vyplatí si sjednat také pojištění odpovědnosti, které vás v případě nečekaných škod na majetku či zdraví druhých osob finančně zajistí. Na mysli máme např. vytopení sousedů nebo pád sněhu ze střechy domu na kapotu auta cizí osoby.

Hledat na webu Srovnátor.cz