Pojištění motorky

06.06.2017

Sluníčko nám svítí a na silnicích to zase začalo hezky bzučet, motorkářská sezóna je v plném proudu. Nezáleží na tom, jestli jste vzhledem k hezkému počasí zvolili pro cestu do práce skútr místo auta, nebo se na svém cesťáku chystáte projet celou republiku, ze zákona musí mít všechny jednostopé dopravní prostředky sjednané povinné ručení. Kde se pohybuje jeho cena a jaké faktory ji ovlivňují?

Pojištění motorky

Povinné ručení na motorku si můžete sjednat jednoduše online a vybrat si tu nejvýhodnější nabídku z pohodlí svého domova. Zde vám přinášíme přehled faktorů, které cenu povinného ručení ovlivňují.

Technické parametry

Mezi jednostopé dopravní prostředky patří nejen motorky, ale i skútry, motorová kola, tříkolky či čtyřkolky. Pro výpočet povinného ručení je rozhodující, jaký je objem válců a výkon stroje. Některé pojišťovny kalkulují také se stářím motocyklu, rozdíl v cenách pojištění však není zásadní. Mnohem zásadnější je stáří jezdce, mladí motorkáři si připlatí.

V následující tabulce uvádíme srovnání ceny pojištění u motorek s rozdílným výkonem a objemem válců.

Výchozí ukazatele (počítáme s motorkářem-nováčkem, který si koupil svou první motorku):

  • pojistník 25 let, bydliště Praha
  • stáří motocyklu 1 rok
  • počet měsíců pojištění 0
  • počet pojistných událostí 0
Objem válců / výkon motoru Rozpětí cen pojištění (pojistné plnění 35/35 mil. Kč)
108 cm3 / 7 kW 694 Kč až 1.907 Kč
745 cm3 / 40 kW 2.321 Kč až 4.838 Kč

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Bydliště řidiče

Dva řidiči stejného věku vlastnící motorku stejných parametrů mohou platit zcela odlišné pojištění za svůj stroj. Jak je to možné? Jeden z nich žije v hlavním městě, druhý ve Slezsku. Vzhledem k tomu, že některá místa v České republice jsou statisticky více riziková z pohledu nehodovosti, pojišťovny tento fakt odráží v ceně pojištění.

V následující tabulce uvádíme srovnání ceny pojištění u řidičů se stejnou motorkou, ale různým bydlištěm.

Výchozí ukazatele:

  • pojistník 25 let
  • výkon motoru 40 kW, stáří motocyklu 1 rok
  • počet měsíců pojištění 0
  • počet pojistných událostí 0
Bydliště pojistitele Rozpětí cen pojištění (pojistné plnění 35/35 mil. Kč)
Jeseník 2.321 Kč až 3.339 Kč
Praha 2.321 Kč až 4.838 Kč

Bonus a malus

Bonus a malus jsou zásadním faktorem ovlivňujícím cenu povinného ručení. Pojišťovny při sjednání pojištění hodnotí délku předchozího pojištění pojistníka bez ohledu na pojišťovnu, se kterou bylo povinné ručení uzavřeno. Doba pojištění se váže na konkrétní osobu, nikoliv na vozidlo, u fyzické osoby na rodné číslo.

Žádoucí je tzv. bezeškodní průběh pojištění, za ten pak pojistitel získává bonus, za 12 předchozích měsíců bez nehody dostává většinou slevu 5% a celková sleva se může vyšplhat až na 60% v závislosti na podmínkách pojišťovny.

Malus odráží zaviněnou pojistnou událost. Za jednu pojistnou událost je pojistníkovi odečteno 24 nebo 36 měsíců. Řidič s krátkou historií pojištění se tak snadno může dostat do mínusu již při jediné pojistné události, v následujícím roce je mu pak k povinnému ručení přičtena přirážka.

V následující tabulce uvádíme srovnání ceny pojištění u řidičů s rozdílnou předchozí dobou pojištění.

Výchozí ukazatele:

  • pojistník 25 let, bydliště Praha
  • výkon 40 kW, stáří motocyklu 1 rok
Bezeškodní průběh Rozpětí cen pojištění (pojistné plnění 35/35 mil. Kč)
197 měsíců 1.091 Kč až 2.419 Kč
0 měsíců 2.321 Kč až 4.838 Kč

Limity plnění a připojištění

Minimální limit plnění pro újmu na majetku je ze zákona 35 milionů korun a 35 milionů za každou zraněnou či usmrcenou osobu. Pokud jste osedlali silnou a rychlou motorku, možná budete zvažovat vyšší limity plnění, za povinné ručení si pak oproti základnímu pojištění připlatíte.

Některé pojišťovny nabízejí k povinnému ručení motocyklu také možnost připojištění, mohou jimi být například rozšířené asistenční služby, úrazové pojištění, nebo pojištění odcizení.

Pokud se rozhodnete uzavřít povinné ručení na Srovnátor.cz, je to snadné a rychlé – stačí vyplnit kalkulačku povinného ručení. Nevíte-li, jaké hodnoty do formuláře uvést, nebo si nejste jisti, která nabídka by byla nejvhodnější právě pro vás, či jaké zvolit limity plnění, zanechte nám na sebe kontakt a naši specialisté vás budou záhy kontaktovat  a rádi vám se sjednáním pojištění pomohou.

Hledat na webu Srovnátor.cz