Pojistné podvody s auty: Snadný způsob výdělku před Vánoci

18.12.2014

S blížícími se vánočními svátky řada z nás vymýšlí, kde a za co nakoupit dárky svým blízkým. Otrlejší jedinci se tak vrhají do pojistných podvodů. Pojišťovny v roce 2013 prokázaly pojistné podvody za více než jednu miliardu korun.

Pojistné podvody s auty: Snadný způsob výdělku před Vánoci

„Nejpočetnější jsou stále podvody spojené s pojištěním motorových vozidel. Postupně ale v této oblasti sledujeme sestupný trend – pokud se jedná o finanční objemy,“ vysvětluje Jaromír Kaděra, ředitel útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti České pojišťovny.

Pojistný podvod = trestný čin

Mnozí ani nevědí, že pojistný podvod je považován za trestný čin neoprávněného obohacení se na úkor pojistitele, za který můžou dostat až deset let odnětí svobody. Podle Jozefa Bocána, policejního mluvčího, se tresty pohybují od šesti měsíců do deseti let, na nejtvrdší tresty však obvykle nedojde. A to je možná jeden z důvodů, proč se to pojistnými podvody v České republice jenom hemží.

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Nejčastější podvody s auty

Některé nahlášené pojistné události se podobají spíše bláznivé komedii. Nejčastějším motivem pojistného podvodu je snaha nechat si zaplatit i škody, které neměly s událostí žádnou souvislost. Výrazně vyšší rozsah poškození, než ke kterému by mohlo při nehodě dojít, nahlásil klient České podnikatelské pojišťovny, který sjel autem do potoka. V něm mělo po proniknutí vody dojít k poškození motoru a zatopení vozidla až po palubní desku. Potok byl ovšem velmi mělký, třeba sání motoru bylo asi 50 cm nad hladinou.

Vynalézavost nade vše

Pojistné podvody plánují nejen jednotlivci, ale i celé organizované skupiny. Například vyšetřovatelé v USA odhalili skupinu podvodníků, kteří záměrně poškozovali automobily sbíječkou a aranžovali pak dopravní nehody. V přepočtu si přišli na 45 milionů korun.

Ani u nás nechybí skupiny vydělávající na pojistných podvodech. Jednou z nich je organizovaná skupinka na Jihlavsku, která inkasovala od pojišťoven od roku 2011 do roku 2014 za fingované dopravní nehody více než 1,7 milionů korun. Za zločin pojistného podvodu jim hrozí pět až osm let vězení.

„Dopravní nehodu si dopředu připravili tak, že na auto namontovali poškozené autodíly, které si předem opatřili. Stejné poškozené díly používali při fingovaných nehodách opakovaně. Připraveným vozidlem jeli na vytipované místo a v minimální rychlosti naaranžovali střet s druhým autem nebo náraz do stromu,“ popsal už v únoru jihlavský kriminalista Miloš Dáňa.

Pojišťovny jdou do boje proti podvodníkům

Pojistných podvodů rok od roku přibývá. Jelikož jsou pojišťovny mnohem důslednější a prověřují více případů, než tomu bylo dříve. Proto se přijde na podvody, které by před pár lety pravděpodobně prošly. Přesto se podle odhadů podaří odhalit jen desetina podvodů. A tak pojišťovny nasazují do boje proti podvodníkům více lidí.

Hledat na webu Srovnátor.cz