Požadavky na autolékárničku v roce 2018

11.01.2018

Autolékárničku vozíme v autě proto, abychom měli v případě dopravní nehody se zraněním po ruce k dispozici potřebný zdravotnický materiál. Proto je autolékárnička součástí povinné výbavy. Pokud ve vozidle chybí, její obsah je neúplný nebo obsahuje materiál s prošlým datem spotřeby, hrozí řidičům pokuta až 2 000 Kč. Připomeňme si, jak má autolékárnička vypadat a na co si dávat pozor.

Požadavky na autolékárničku v roce 2018

Autolékárnička v roce 2018

Požadavky na autolékárničku se v roce 2018 oproti loňskému roku nijak nemění. Stále vychází z vyhlášky č. 341/2014 Sb., o schvalování technické způsobilosti a technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. V příloze č. 12 této vyhlášky jsou uvedeny jednotlivé druhy lékárniček a požadavky na jejich obsah.

Povinností řidiče je udržovat lékárničku v řádném stavu a její obsah kontrolovat, doplňovat a případně obměňovat tak, aby odpovídal aktuálně platné vyhlášce. Navíc je nutné hlídat u některých položek datum spotřeby, a to i přesto, že obsažený zdravotnický materiál obvykle neztrácí časem na své funkčnosti.

Není lékárnička jako lékárnička

Přestože většinu běžných řidičů zajímá klasická autolékárnička pro osobní automobily, je dobré vědět, že vyhláška rozlišuje několik druhů lékárniček:

  • autolékárnička velikosti III – pro vozidla pro hromadnou přepravu osob s obsaditelností více než 80 cestujících;
  • autolékárnička velikosti II – pro vozidla pro hromadnou přepravu osob s maximální obsaditelností 80 cestujících a pro vozidla městské hromadné přepravy osob (bez ohledu na jejich obsaditelnost);
  • autolékárnička velikosti I – pro ostatní motorová vozidla s nejméně čtyřmi koly;
  • motolékárnička.

Všechny autolékárničky obsahují stejné typy položek, odlišují se pouze počtem kusů jednotlivých položek. U motolékárničky jsou některé položky zcela vynechány.

Autolékárnička velikosti III může být nahrazena dvěma autolékárničkami velikosti II.

Obsah autolékárničky

Povinný obsah jednotlivých druhů autolékárniček a motolékárničky je dle aktuálně platné vyhlášky následující:

Zdravotnický materiál Upřesnění Množství
vel. I vel. II vel. III motolé-
kárnička
obvaz hotový s 1 polštářkem šíře min. 8 cm, savost min. 800g/m2 3 5 10 1
obvaz hotový s 2 polštářky šíře min. 8 cm, savost min. 800g/m2 3 5 10 1
šátek trojcípý z (netkaného) textilu délka stran min. 960 x 1360 x 960 mm) 2 3 6 1
náplast hladká cívka velikost 2,5 cm x 5 mm, min. lepivost 7 N/25 mm 1 2 4
náplast s polštářkem velikost 8 cm x 4 cm, min. lepivost 2,5 N/cm 6 12 18 3
obinadlo škrtící pryžové 60 x 1250 mm 1 3 5 1
rouška plastová 20 x 20 cm, tloušťka 0,05 mm 1 2 4
rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu 1 2 4 1
nůžky zahnuté (se sklonem) se zaoblenými hroty antikorozní úprava, délka min. 14 cm 1 1 1
isotermická fólie min. 200 x 140 cm 1 1 1

Kam lékárničku uschovat?

Autolékárnička by neměla být nikde schovaná, ba právě naopak – musí být snadno dostupná, aby vás její hledání neokrádalo o čas, který jste mohli věnovat poskytování první pomoci zraněnému. Zároveň musí být uložena na suchém, čistém místě, kde nebude vystavena přímému slunečnímu záření.

Vhodným místem pro uložení autolékárničky je přihrádka před spolujezdcem, prostor ve dveřích nebo pod předním sedadlem, případně zadní loketní opěrka.

Ve vozidlech pro hromadnou přepravu cestujících musí být lékárnička uložena na označeném místě v prostoru určeném pro cestující.

Autor Martin Daneš

Martin Daneš

Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Srovnátor.cz. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@srovnator.cz

Hledat na webu Srovnátor.cz