Pravidla provozu na sjezdovkách

01.02.2016

Letos je to se sněhem mizerné, a když už něco napadne, ski areály praskají ve švech. A čím víc jsou sjezdovky přeplněné, tím větší je pravděpodobnost, že dojde například ke zranění. Proto buďte opatrní a ohleduplní. A pokud nebudete dodržovat základní pravidla, můžete být ze svahu vykázáni.

Pravidla provozu na sjezdovkách
Na sjezdovce si vždy hlídejte, co se děje kolem Vás.

Pravidla silničního provozu zná asi každý, ale jak je to na sjezdovkách? Víte, jak se chovat, abyste neohrozili sami sebe ani ostatní?

Desatero správného chování na sjezdovkách

Pravidla provozu na sjezdovkách vyhlásila Mezinárodní lyžařská federace. Dodržování pravidel na sjezdovkách je závazné. Bohužel řada lyžařů a snowboardistů nemá ani potuchy, že nějaká pravidla provozu existují.

  1. Ohleduplnost – neohrožujte sebe ani ostatní.
  2. Rychlost – dodržujte takovou rychlost v souladu se svými schopnostmi.
  3. Volba směru – volte směr jízdy tak, abyste se vyhnuli srážce s lyžařem.
  4. Předjíždění – předjíždět můžete zleva i zprava, ale s dostatečným odstupem.
  5. Předjíždění svahu a křížení cesty – dávejte pozor a sledujte vše nad a pod sebou.
  6. Zastavení – nezastavujte uprostřed sjezdovky, není-li to nezbytně nutné.
  7. Stoupání – při stoupání postupujte po kraji sjezdovky, to platí i při scházení dolů.
  8. Respektování signalizace – respektujte označení a signalizace na sjezdovkách.
  9. Nehoda – v případě nehody jste povinni poskytnout pomoc.
  10. Identifikace – účastník či svědek nehody je povinen poskytnou údaje o sobě.

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Opilci a rváči na sjezdovky nesmí

Myslíte si, že když se na sjezdovce posilníte alkoholem, ničemu to nevadí? Ohrožujete sebe, ale i své okolí. Pokud někoho zraníte pod vlivem alkoholu či drog, zaplatíte pokutu, ale i veškeré výdaje spojené s nehodou. V zahraničí Vám v takovém případě nepomůže ani cestovní pojištění.

Pořádek na sjezdovkách hlídá Horská služba, ale oficiální pravomoc k zákazům nemá. Naštěstí provozovatelé ski areálů mají právo odebrat opilcům a rváčům permanentku, jestliže porušují pravidla a ohrožují bezpečnost. Menší přestupky pak řeší městská policie a k větším případům, kde dojde například ke zranění, bývá volána Policie ČR.

Autor Martin Daneš

Martin Daneš

Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Srovnátor.cz. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@srovnator.cz

Hledat na webu Srovnátor.cz