Prověření vozidla dle RZ / SPZ a VIN

10.09.2017

Prověřit historii auta, ale i aktuální stav jeho pojištění není v dnešní době online databází žádná velká detektivní činnost. Stačí mít k dispozici vhodné údaje a zadat je do správných vyhledávačů. Zabere vám to jen pár minut a o vozidle získáte spoustu užitečných informací. Užitečné vám mohou být zejména při koupi ojetého vozu. Dle dostupných informací se stále až u 40% prodávaných ojetin přetáčí najeté kilometry a není jistý ani původ vozu, proto se vyplatí investovat nevelký obnos peněz, který vás nezrujnuje, ale naopak vám pomůže odhalit případné nekalé jednání a ušetřit tak za budoucí opravy koupeného auta.

Prověření vozidla dle RZ / SPZ a VIN

Obsah článku

Jak nám pomůže znalost SPZ?

SPZ – dříve používaná a dodnes zažitá zkratka pro státní poznávací značky, dnes už oficiálně nazývané registrační značky. Jak můžeme využít jejich znalost? Například při dopravní nehodě, od které ten, který ji zavinil, odjel. Pokud si stihnete zaznamenat registrační značku viníka nehody, pak přes databázi České kanceláře pojistitelů dohledáte, zda má uzavřené povinné ručení a u které pojišťovny. Následně si můžete vyžádat kontakt na viníka a škodu vymáhat.

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Znáte VIN? WIN!

VIN kód lze považovat za určité rodné číslo automobilu. Jedná se o standardizovaný 17 místný kód, který vlastní každý vyrobený vůz. V jeho obsahu se skrývá název automobilky, tzv. WMI – World Manufacturer Identifier (první tři pozice VIN kódů), čtvrtá až devátá pozice kódu patří sekci výrobce, který zde specifikuje konkrétní model vozidla, tato část VIN kódu se označuje jako VDS – Vehicle Description Section. Z poslední části VIN kódu nazývané VIS – Vehicle Identifier Section můžeme vyčíst kromě pořadového výrobního čísla i modelový rok dané řady aut (pozor, nezaměňujte s rokem výroby automobilu!).

Ty nejpodstatnější informace však získáme, když VIN necháme prozkoumat některým ze systémů kontroly historie ojetých automobilů, kterých už je dnes na trhu nespočet. Mnoho z nich nabízí své služby zdarma, pokud si však přejete získat větší rozsah informací o kupovaném vozidle, musíte si za podrobnější informace připlatit.

Bezplatně lze získat informace z databází policie České a Slovenské republiky, tak vyloučíme, že automobil, který kupujeme, není kradený. Vyloučíte také další riziko, že automobil není majetkem leasingové, nebo úvěrové společnosti, pokud by tomu tak bylo, může vám být stejně jako v případě kradeného vozu zabaven!

Nyní umíte prověřit vozidlo podle SPZ a VIN. My vám umíme nabídnout nejvýhodnější povinné ručení na trhu.

Ministerstvo dopravy na svých webových stránkách www.kontrolatachometru.cz nabízí navíc bezplatnou kontrolu počtu najetých kilometrů. Kromě VIN kódu musíte zadat i číslo protokolu poslední technické prohlídky, které je uvedeno ve velkém technickém průkazu. Získáte tak informaci o stavu počítadla ujeté vzdálenosti vozidla (tachometru) při kontrole na stanici technické kontroly.

Za poplatek pak můžeme získat další užitečné informace o kupovaném vozidle:

 • Stav tachometru a jeho vývoj v čase vycházející z více zdrojů, než jen od STK.
 • Skutečný rok výroby, který se může značně lišit od modelového roku, který je obsažen ve VIN kódu, či od data 1. registrace vozidla.
 • Technický popis vozidla, tak jak bylo schváleno do provozu. Údaje můžete srovnat s daty uvedenými v technickém průkazu, zda nedošlo k jejich falzifikaci.
 • Záznamy o poškození z databází tuzemských i zahraničních pojišťoven.
 • Záznamy servisních úkonů, které nabízí přehled pravidelných servisních kontrol či nutných oprav.
 • Informace o výbavě vozidla poskytnuté přímo výrobcem, můžete tak srovnat skutečnou výbavu s deklarovanou.

Cena za tyto informace se pohybuje kolem 500 Kč. Při kontrole více VIN kódů získáváte množstevní slevy. Můžete si připlatit i za fyzickou expertízu technického stavu vozidla, v takovém případě může cena posudku vyšplhat až na 5000 Kč za jeden posuzovaný vůz.

Kupujete-li vozidlo ze zahraničí a chcete prověřit jeho původ, musíte si službu objednat a na vyhodnocení údajů si 3 – 6 dní počkat. Za zhruba 2,5 tisíce korun pak získáte následující informace:

 • Zda bylo vozidlo v dané zemi skutečně registrováno.
 • Zda došlo k odhlášení z registru v uvedené zemi.
 • Zda vozidlo nebylo odhlášeno z důvodu totální havárie.
 • Jaký je skutečný rok výroby, či první registrace v dané zemi.
 • Zda nebylo vozidlo v dané zemi registrováno jako odcizené.

U koupě auta více než kde jinde platí pořekadlo: “Důvěřuj, ale prověřuj”. Proto je na místě využít možnost kontroly deklarovaných údajů a nekupovat tak “zajíce v pytli”.

Zdroj informací: http://www.cardetect.cz/ a https://www.cebia.cz/

Nejčastěji kladené otázky – FAQ

Oba názvy znamenají totéž. SPZ je zastaralá, ale stále používaná zkratka slov Státní poznávací značka. RZ je zkratkou slov Registrační značka, např. v pojišťovnách už se potkáte jen s tímto označením.

Není. Vzhledem k přísně nastavené ochraně osobních údajů (GDPR) Vám tuto informaci nesmí podat například ani pojišťovna nebo policie. Stejně tak není možné dohledat osobní údaje podle VIN kódu.

Podle registrační značky vozidla (SPZ) je možné zjistit, zda má vozidlo aktuálně platné pojištění a to na stránkách České kanceláře pojistitelů – www.ckp.cz. Jiné údaje není možné zjistit.

Pokud znáte VIN kód vozidla, můžete si na stránkách www.zkontrolujsiauto.cz zkontrolovat veškeré dostupné údaje, na stránkách www.kontrolatachometru.cz pak skutečný stav tachometru. Nově je také možné si na stanicích technické kontroly ověřit stav tachometru vozidla a zda mělo nějaké chyby nebo závady. V nejbližší době budou také přidány fotografie z STK.

Tady je důležité znát VIN kód vozidla. Podle něj můžete na stránkách Policie ČR v databázi odcizených aut ověřit, zda mezi ně nepatří i Vaše vozidlo.
Hledat na webu Srovnátor.cz