Registrační značky na přání

19.02.2018

Povolením užívání registračních značek na přání se mnoha řidičům splnil sen. Konečně je možné mít originální a osobní motiv na autě. Motoristy napadají slova, které pro ně mají hluboký význam. Jsou vidět značky vtipné, ale i trapné. Co je vlastně povoleno uvést na značku na přání?

Registrační značky na přání
Poznávací značky v České republice prošly v uplynulých letech několika proměnami.
 • K největším změnám došlo po roce 1989. V té době se uváděly na SPZ zkratky okresů, ve kterých byla vozidla přihlášena. Za okresem se nacházelo ještě písmeno (došlo-li k vyčerpání číselné kombinace) a dál 4 číslovky.
 • v roce 2001 vešla v platnost nová vyhláška. První změna je v názvosloví a již se v ní nepoužívá výraz Státní poznávací značka, ale jen tabulka s registrační značkou (RZ). Druhou změnou je používání kódů krajů, namísto původních okresů, spolu s jinou kombinací čísel a písmen. Konkrétně obsahují registrační značky 5 až 7 znaků. Musí obsahovat aspoň jedno písmeno a aspoň jedno číslo. Pravidlem je, že první písmeno zleva označuje kraj.
 • základní kódy krajů:
kraj kód kraj kód kraj kód
Praha A Královéhradecký H Jihomoravský B
Středočeský S Pardubický E Olomoucký M
Ústecký U Plzeňský P Moravskoslezský T
Liberecký L Jihočeský C Zlínský Z
Karlovarský K Vysočina J
 • od roku 2004 se ještě na levou stranu přidal modrý pruh se znakem EU a označením CZ.
 • A konečně od 1.1.2016 je možné si zažádat o takzvanou registrační značku “na přání”.

Značka na přání

Hlavním parametrem značky na přání je použití minimálně jednoho čísla v ní, není tedy možné mít na značce pouze písmena. Obsahuje 8 znaků u automobilu, 7 u motocyklu a 5 na mopedu.

Co nesmí obsahovat?

 • Nesmí se používat znaky typu vykřičník, otazník, paragraf nebo lomítko.
 • Na značku není možné použít slovo, které by bylo popudlivé, vulgární, vyzývalo k rasismu nebo nenávisti nějaké skupiny či, by působilo xenofobně.
 • Nedají se používat písmena jako G, CH, O, Q a W, která jsou lehce zaměnitelná.
 • Nemělo by se vyskytovat také označení orgánů státní správy a jejich známé zkratky, jako je PČR, HZS atd.

Obce s rozšířenou působností, kde se značky vydávají, a také se o ně žádá, mají přesné instrukce k podobě značek na přání. Tento úřad také rozhoduje o konečné podobě a vhodnosti použitého textu na značce. Nemůže se stát, že by byly vydány dvě totožné RZ, toto hlídá registr vozidel. Existuje seznam zakázaných slov. Na tomto seznamu figurují, jak vulgarismy, tak i slova, která zkrátka byla posouzena jako nevhodná, například blbina, banditi, dobytčák, legranda, pracháč, raťafák nebo třeba žrádlo

Jak ji vyřídit?

Vyřízení značky na přání není složité, stačí donést na příslušný úřad žádost, ve které budou osobní údaje řidiče a návrh znění značky.

povinné údaje na žádosti:

 • u fyzických osob – jméno, příjmení, adresa trvalého bydliště a datum narození a návrh.
 • u právnických osob – název, adresa sídla podnikání, IČO a návrh.

Při schválení žádosti a návrhu bude značka vyhotovena do 15 dnů. Značka na přání je zpoplatněna a jedna tabulka stojí 5.000 Kč. Každý osobní vůz potřebuje tyto tabulky dvě (dopředu a dozadu), takže celková cena je 10.000 Kč.

Přenositelnost – každá osoba ať už fyzická nebo právnická může vlastnit jen jednu značku. Tato značka je přenositelná, to znamená, že může být použita na další vozidlo, motorku nebo motocykl. Značku, ale není možné dědit nebo prodávat. Při prodeji automobilu si majitel svou značku ponechá a přeregistruje jí na nové vozidlo nebo zůstane na prodaném autě, pokud o ní už nemá zájem. V případě dědictví značka připadne dědici jedině se zděděným automobilem, samostatně to nelze.

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Nejoblíbenější motiv

 • Mezi majiteli těchto speciálních RZ se nejčastěji objevuje použití vlastního jména s kombinací oblíbených čísel. Příklad znaků na značce 001 JOSEF, KAR 0OLINA.
 • Další přání je použití čísel například 7L7 7777, otázkou je jestli majitel této značky má opravdu rád číslo 7 a přináší mu štěstí, či chce naopak mást ostatní, kteří by si chtěli tuto značku zapsat nebo zapamatovat a to i mezi policisty.
 • Místo pro vtipálky. Na značky se také dávají slova, která mají působit vtipně a nejspíš ostatní pobavit. Mezi ně zařadíme IAM L0ST, které napovídá o špatném orientačním smyslu řidiče. 666 BOREC nebo slovo TRA 8ANT, které je na zbrusu novém sportovním autě.

Kreativita některých řidičů občas nemá hranic a po cestách nám jezdí automobily s označením na tabulce FAC EB00K, EXOT 2016, BL0 NDYNA, KAP 1TAN1 nebo NAC ELN1K. No proti gustu…

Hledat na webu Srovnátor.cz