Ruční mytí vs automatické myčky aut

17.08.2017

Pokud se musíte podívat do technického průkazu, abyste zjistili, jaká je skutečná barva vašeho automobilu, nastala ta pravá chvíle pro návštěvu automyčky. Jednou za čas dopřeje očistu karosérie i interiéru svému vozu každý, někteří majitelé aut si potrpí na bezchybný vzhled svých čtyřkolových miláčků, jiní berou vozidlo jen jako prostředek k přesunu z bodu A do bodu B a k mytí vozu přistupují až ve chvíli, kdy už příliš nesvítí světla, nebo je čeká návštěva rodiny z manželčiny strany. Pokud opomeneme reprezentativní funkci auta, je vůbec nutné ho umývat a pokud ano, zvolit raději automatickou myčku, nebo ruční mytí?

Ruční mytí vs automatické myčky aut

Každý automobil by měl být několikrát do roka umyt, aby se na něm neusazovala špína, která drží vodu a tím způsobuje korozi vozidla. Špinavé auto tedy nejen, že nevypadá dobře, ale hrozí mu i vyšší opotřebení, které snižuje jeho hodnotu a zvyšuje budoucí výdaje za návštěvu autoservisu. Obzvlášť v zimě, kdy se na autech drží agresivní posypová sůl a štěrk z cest, bychom údržbě vozidla měli věnovat zvýšenou pozornost.

Kartáčové automyčky

 • VÝHODY
  • Místní dostupnost – automatickou myčku aut naleznete na mnoha čerpacích stanicích, nejrozšířenější jsou portálové mycí linky, ve kterých auto zabrzdíte ruční brzdou a mytí zajišťuje pohybující se mycí rám s rotačními kartáči.
  • Rychlost služby – většinou přijedete, bez dlouhého čekání myčkou projedete a během pár minut máte auto čisté, obzvlášť rychlé a efektivní jsou tunelové mycí linky, které využívají pásu, na kterém je automobil posunován mezi jednotlivými mycími fázemi a najednou tak může být umyto několik aut.
  • Cenová dostupnost – u automatických myček si zvolíte program, který chcete absolvovat a to od základních programů obsahujících mytí aktivní pěnou a sušení, kdy se cena pohybuje mezi 70 až 90 korunami až po programy zahrnující předmytí, mytí aktivní pěnou, údržbu podvozku, voskování a sušení, které stojí v rozmezí 140 až 250 korun.
  • Ekologické mytí – až 85% využité vody se vrací zpět do mycího procesu, myčky aut disponují čističkou odpadních vod a voda odtékající do kanalizace je pravidelně kontrolována.
 • NEVÝHODY
  • Myčky narušují lak karosérie – při opakovaném mytí v kartáčové myčce může dojít k porušení laku karosérie.
  • Výsledek není stoprocentní – zejména u portálových myček, které často nenabízí službu bezkontaktního předmytí proudem vody, nedojde k úplnému odstranění hmyzu, nebo nečistot na hůře dostupných místech, jako jsou zrcátka či kliky vozu.

Ruční mytí

Ruční mytí je vždy šetrnější ke karosérii vozu, musíte si však dát pozor, aby na houbě či hadříku, který k mytí používáte, neuvízla nějaká nečistota například v podobě kamínku, která může způsobit poškrábání laku vašeho auta. A pozor! Za mytí vozidla na zahradě či před domem na chodníku vám hrozí pokuta, protože může dojít ke kontaminaci podzemních vod chemickými látkami – tato činnost je dle vodního zákona přestupkem, vždy je proto vhodnější navštívit profesionální myčku:

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

1. Bezkontaktní mycí boxy – tyto boxy fungují na principu bezkontaktního mytí tlakem vody a jsou většinou samoobslužné. Do platebního automatu vložíte odpovídající částku v řádech desítek korun a na daný počet minut se spustí požadovaný program, na výběr většinou bývá podobně jako u automatických myček šamponování, omytí horkou vodou, voskování a závěrečný oplach.

Pokud jste v samoobslužném boxu poprvé, může se vám mytí značně prodražit než přijdete na správný způsob mytí. Umývání aut v bezkontaktním boxu je vhodné pro běžnou častější údržbu vozu, nestojí příliš času ani peněz – bude vám stačit 10 minut a přibližně 50 Kč.

2. Profesionální ruční mytí – proškolený personál změní váš vůz k nepoznání, často se jedná o úplná kouzla, kdy se staré auto opět promění v nablýskaný reprezentativní vůz. Tato služba také stojí nemalé obnosy, její cena se může vyšplhat až na několik tisíc korun, za tuto cenu však už získáte i vyčištění interiéru, obnovení vzhledu interiérových i exteriérových plastů či rozleštění menších škrábanců na karosérii. Součástí služeb bývá i možnost využití náhradního vozu, pokud rozsah prací zabere více dní.

Profesionální ruční mytí aut je využíváno předevších u luxusnějších vozů, nebo při prodeji auta. Zlepšením vzhledu získává auto výrazně na hodnotě a prodáte ho pak za více peněz. Naopak pokud kupujete zánovní vozidlo, nenechte se zlákat jen na hezký a zachovalý vzhled, vždy posuzujte hlavně technický stav vozidla. Pokud se pro koupi rozhodnete, uzavřete si výhodné povinné ručení na Srovnátor.cz.

Autor Martin Daneš

Martin Daneš

Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Srovnátor.cz. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@srovnator.cz

Hledat na webu Srovnátor.cz