Sankce za špatné parkování u obchodních center

14.12.2017

S blížícími se vánočními svátky se parkoviště u obchodních center plní více než obvykle. Řidiči krouží po jednotlivých podlažích parkovacího domu ve snaze najít vytoužené volné parkovací místo co nejblíže u vchodu do obchodního centra. Jaké zklamání, když je volně vypadající místo ve skutečnosti obsazeno menším autem, které nebylo za sousedním kombíkem vidět. Hledání pokračuje. Jediné místo se však uvolnilo v zóně vyhrazené rodinám s dětmi. Co řidič riskuje zaparkováním auta na takto vyhrazeném parkovacím místě?

Sankce za špatné parkování u obchodních center

Obchodní centra na svých parkovištích vyhrazují několik parkovacích míst určitým typům zákazníků – nejčastěji invalidům a rodinám s dětmi. Cílem je zajištění co největšího pohodlí pro tyto skupiny zákazníků. Invalidé uvítají místa v blízkosti vchodu kvůli své snížené pohyblivosti. Rodinám s dětmi usnadní život větší šířka parkovacího místa, která umožní pohodlnější usazení dítěte do auta než parkovací místo běžného rozměru.

Ostatní řidiči těchto parkovacích míst často zneužívají, aby ušetřili pár kroků a několik vteřin svého času. Sankce za neoprávněné parkování na takových místech jim však většinou nehrozí. Hlavní důvody jsou dva:

Na soukromém parkovišti pravidla neplatí

Parkoviště u obchodních center jsou zpravidla soukromými pozemky a leží mimo pozemní komunikace – v podzemí, za závorou apod. Neplatí na nich tedy pravidla silničního provozu, ale pravidla provozovatele parkoviště (provozní řád parkoviště). Stejně tak zde nezasahuje policie, ale na dodržování pravidel by měl dohlížet právě provozovatel parkoviště.

Pokud na svém parkovišti provozovatel vyhrazená místa vyznačuje, měl by dostupnými prostředky ohlídat, zda na nich skutečně parkují rodiče s dětmi nebo vozíčkáři. Jedině tak mají vyhrazená parkovací místa smysl.

Policie nemůže bezohledné řidiče za nesprávné parkování na soukromém pozemku pokutovat.

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Vyhrazená místa nebývají řádně označena

Pokud by parkoviště u obchodního domu bylo veřejným pozemkem a pozemní komunikací, musela by být vyhrazená místa platně zřízena a řádně označena, což se v praxi ne vždy děje.

Pouhý piktogram namalovaný na zemi má informativní charakter a není dostatečným označením vyhrazeného parkovacího místa. Řádně, v souladu s předpisy označené parkovací místo je vyznačeno:

  • vodorovným dopravním značením, tedy piktogramem na zemi, a zároveň
  • svislou dopravní značkou „vyhrazené parkoviště“, která může být doplněna dodatkovou tabulkou s vymezením.

Teprve v takovém případě je vyhrazené parkování plně vymahatelné a policie může řidiči za přestupek v podobě nesprávného parkování udělit pokutu.

Jde o respekt a ohleduplnost

Parkováním na vyhrazených parkovacích místech na parkovištích u obchodních domů se řidiči nedopouští nezákonného jednání a dodržování takového označení není právně vymahatelné. To však neznamená, že by řidiči, kterých se to netýká, měli vyhrazená místa zneužívat. Každý se někdy může ocitnout v situaci, kdy takové místo bude skutečně potřebovat. Proto je na místě slušnost, ohleduplnost a respekt k potřebám ostatních řidičů a pasažérů.

Hledat na webu Srovnátor.cz