Sdílení automobilu

29.05.2017

Vlastnění auta není levná záležitost. Kromě samotné pořizovací ceny a spotřeby paliva platí majitelé automobilů za povinné ručení, havarijní pojištění, dálniční známky, servisní prohlídky, výměnu zimních / letních pneumatik a podobně. Řidičům, kteří auto potřebují jen občas, se tedy koupě a provoz vlastního auta nemusí vyplatit. Odborníci tvrdí, že se nevyplatí vlastnit auto v případě, kdy s ním člověk ročně najede méně než 10 000 km. Alternativou může být sdílení automobilu neboli carsharing.

Sdílení automobilu

Sdílením automobilu, jak je z názvu zřejmé, se rozumí dělení se o automobil více lidmi, kteří si jej vzájemně půjčují. Může být provozováno neoficiální formou, kdy se o auto dělí parta přátel nebo několik spřátelených rodin na základě dohodnutých pravidel. Existují ale i firmy nabízející sdílené automobily. Zatímco v zahraničí jde již o poměrně běžnou záležitost, na českém trhu najdeme zatím jen pár takových firem, a to v Praze a ve velkých městech.

Princip je jednoduchý. Nejprve je nutné registrovat se na webových stránkách dané firmy, podepsat smlouvu o využívání služby a složit vratnou kauci. Potom už stačí objednat si vybraný vůz na zvolený čas (na pouhou hodinu nebo třeba na celý týden), což se odehrává přes počítač nebo chytrý telefon. Vůz je v danou dobu připraven na určeném místě. K převzetí auta není potřeba žádná další osoba – auto se odemyká pomocí čipové karty nebo telefonu a klíčky čekají na řidiče uvnitř. Posledním úkonem je uhrazení faktury, která zahrnuje ujeté kilometry a rezervované hodiny.

Sdílení automobilu je levnější než jeho vlastnění a zároveň levnější než autopůjčovna. Jaké další výhody tato služba přináší a jaké nevýhody v sobě ukrývá?

Výhody:

 • Služba je dostupná 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu.
 • Služba je plně samoobslužná.
 • Můžete si zvolit auto, jaké zrovna potřebujete (malé na nákup, větší na rodinnou dovolenou).
 • Autem jezdíte jen tehdy, když ho skutečně potřebujete. To vás přiměje častěji využívat také jiné způsoby dopravy.
 • Nemusíte platit za pojištění, servis, výbavu atd. – vše je v ceně. Sdílená auta mají obvykle i dálniční známku.
 • Pomůžete ulehčit přeplněným parkovištím v centrech měst a šetřit životní prostředí – jedno sdílené auto nahradí až 10 soukromých aut.
 • Auta jsou využívána efektivněji než soukromá auta.
 • Nabízená auta jsou pravidelně udržovaná. Jsou také novější než průměrně staré auto.

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Nevýhody:

 • Jste nuceni předem plánovat vaše cesty autem.
 • Musíte si pro auto dojít na určené místo. Auto musíte také vrátit v místě, kde jste si ho půjčili.
 • Zvolený typ vozu nemusí být v požadovanou dobu k dispozici.

Potenciál carsharingu není v Česku zatím plně využitý, ale carsharing se rychle rozvíjí a počet uživatelů sdílených aut významně roste. Mezi uživateli přitom nenajdeme pouze rodiny a jednotlivce, ale často této služby využívají také menší firmy a různé organizace.

Hledat na webu Srovnátor.cz