6 tipů, jak se chovat při policejní kontrole

01.01.2018

Ať už jste se dopustili dopravního přestupku, nebo jste se proti dopravním předpisům nijak neprovinili, silniční kontrola není ničím příjemným, na co by se řidič těšil. Při pohledu na policistu, který dává pokyn k zastavení vozidla, většina řidičů alespoň mírně znervózní, případně už předem litují ztraceného času, který jim kontrola zabere. I přes negativní pocity se však vyplatí zachovat chladnou hlavu a jednat slušně. Kam až můžeme při policejní kontrole zajít? Vyplatí se vůbec diskutovat, vtipkovat nebo smlouvat o výši pokuty?

6 tipů, jak se chovat při policejní kontrole

Sepsali jsme pro vás několik rad, jejichž dodržování je předpokladem k bezproblémovému průběhu policejní kontroly:

Zůstaňte v autě

Až vás zastaví policie, v klidu zajeďte ke kraji a zastavte. Na ujíždění před policií rovnou zapomeňte. Po zastavení zůstaňte v autě, stáhněte okénko a vyčkejte, až přijde policista a upřesní, co po vás chce. Není nutné vystupovat z auta – samozřejmě pokud nejste vyzváni například k předvedení povinné výbavy.

Ať mluví policista

Nechte policistu, aby mluvil jako první. Poté byste se měli vyměnit a řidič by měl dostat prostor, aby podal vysvětlení a domluvil se na dalším postupu.

Odpusťte si agresivní chování

Přijde vám nespravedlivé, že policie zastavila zrovna vás, přestože nejste žádným pirátem silnic? I když si myslíte, že by se policisté měli soustředit na nebezpečnější řidiče, nedávejte jim to najevo. Stejně tak si uvědomte, že policisté nemohou za mezery v zákonech.

Milý a klidný přístup vám přinese více užitku než arogantní chování. Vyhněte se hádkám, zároveň si ale nenechte policistou vyhrožovat. Je běžné, že si policisté chtějí připadat důležitě, svého postavení by však neměli zneužívat a neměli by dávat najevo svou převahu.

Vhodným chováním můžete přispět k tomu, že vyváznete jen s domluvou nebo nižší pokutou.

Neprovokujte, nepoučujte, nevtipkujte

Může se stát, že narazíte na policistu, který si s vámi rád popovídá o čemkoli a ještě si s vámi zavtipkuje. Vždy je však lepší, aby vzájemná komunikace probíhala věcně, rychle a profesionálně. To znamená bez ironických poznámek, rádoby vtipných narážek, smlouvání, diskutování a poučování. Právě k takovému chování může svádět například tolik známá otázka „Víte, čeho jste se dopustil, pane řidiči?“.

Ještě větší pozor na nemístné narážky si dejte v případě, že vás kontroluje policistka.

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Zvažte, jak se postavíte k výši vyměřené pokuty

Pokud vám policista uloží blokovou pokutu a vy nesouhlasíte s tím, že jste se dopustili přestupku, pokutu neplaťte. Využijte svého práva nevypovídat a přesunout přestupek do správního řízení, kde se budete moci hájit a předložit pádné důkazy.

A co vyjednávání o výši pokuty? To se může někdy vyplatit, když vhodně a smysluplně argumentujete. Jde to však jen u těch přestupků, u kterých není výše pokuty zákonem výslovně stanovena.

Rozhodně se nepokoušejte policistu uplatit. Mohli byste tvrdě narazit a následně čelit trestnímu oznámení.

Na odjezdu si dejte záležet

Ve chvíli, kdy si oddychnete, že je kontrola za vámi a že konečně můžete pokračovat v jízdě, jednejte i nadále v klidu a s chladnou hlavou. Při odjezdu si dejte pozor, abyste se nezapomněli připoutat, rozsvítit světla a zapnout blinkr. V opačném případě byste si vykoledovali další silniční kontrolu.

Autor Martin Daneš

Martin Daneš

Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Srovnátor.cz. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@srovnator.cz

Hledat na webu Srovnátor.cz