Efektivní a levné cestování. Spolujízda, stále využívanější služba přepravy

07.04.2015

Levnější a pohodlnější cestování po České republice, ale i po Evropě. To nabízí služba spolujízda, kterou využívají nejen studenti, ale i lidé při cestování za prací.

Efektivní a levné cestování. Spolujízda, stále využívanější služba přepravy
Klasickému stopování odzvonilo. Zkuste autostop na internetu. | Foto: Fotolia.com

Pokud se nebojíte sednout k neznámému řidiči do auta, můžete díky spolujízdě projet celou Evropu rychle a levně. Taková cesta z Prahy do Londýna Vás vyjde skoro o polovinu levněji, než kdybyste zvolili cestu autobusem.

Spolujízda = stopování přes internet

Spolujízda autem je moderní způsob dopravy jak pro pravidelné, tak i nárazové cestování. Tato alternativa cestování přináší úsporu řidičům i spolujezdcům a navíc přispívá k ochraně životního prostředí. Řidičům pomůže spolujízda zaplnit poloprázdné auto a pasažérům nabídne pohodlnější a rychlejší přepravu nežli autobusem nebo vlakem.

Spolujízdu neboli autostop provozuje v České republice řada internetových portálů. Řidiči na těchto webech zadávají plánované cesty a hledají spolucestující. Naopak cestující hledající řidiče zadají svou poptávku a čekají na jejich nabídku.

Bez kvalitního povinného ručení. Pro řidiče noční můra

Řidiči vozící pravidelně spolucestující by měli obzvlášť dbát na bezpečnou jízdu. Mávnutím ruky se z jízdy za účelem ušetřit může stát nepříjemnost na celý život. Pokud by řidič auta spolucestujícím způsobil újmu na zdraví vlastním přičiněním, díky novému občanskému zákoníku by se nemusel doplatit.

Podle nového občanského zákoníku stojí zmařený lidský život více jak 10 milionů korun. Takový řidič bez kvalitního povinného ručení, převážející auto plné lidí, by se mohl zadlužit až do konce života. Zákonem stanovený limit 35 milionů korun nemusí být totiž dostačující na vyplacení újmy na zdraví druhým či třetím osobám. Proto odborníci doporučují, sjednávejte si povinné ručení s limitem alespoň 50 milionů korun.

Jako řidič jste zodpovědný za všechny spolucestující

Jezdíte-li často autem a převážíte pravidelně cestující, stojí za zvážení úrazové připojištění osob ve vozidle. Připojištění se neváže na konkrétní lidi, ale na kohokoli, kdo s Vámi do auta usedne. Navíc pojistné plnění vyplatí pojišťovna nejen v případě srážky s jiným vozidlem, ale i když narazíte autem například do stromu.

Autor Martin Daneš

Martin Daneš

Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Srovnátor.cz. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@srovnator.cz

Hledat na webu Srovnátor.cz