Tipy na levné cestování po Evropě

15.01.2018

Pokud rádi cestujete, jistě víte, že se letenky do některých evropských měst dají pořídit za velmi lákavé ceny. Podle toho, kdy se chystáte cestovat a s jakým předstihem letenku kupujete, může vás zpáteční letenka do vybraných metropolí přijít na pouhou tisícovku. Levná letenka však neznamená automaticky levnou dovolenou. Stejně jako se liší ceny letenek, liší se i náklady na ubytování, stravování a kulturní zážitky. Do jakých evropských měst se tedy vyplatí letět? A jak se dá na dovolené v Evropě co nejvíce ušetřit?

Tipy na levné cestování po Evropě

Letecky nejlevnější destinace

Nejlevnější letenky do evropských měst nabízejí nízkonákladové letecké společnosti. Mezi nejlevnější destinace, které jsou z Prahy dostupné přímým letem, dlouhodobě patří Milán, Budapešť, Londýn, Brusel a Eindhoven. Cena zpáteční letenky do těchto destinací obvykle nepřesáhne 1 500 Kč, lze ji pořídit již od 800 Kč. O něco dráž, stále však velmi výhodně se dostanete do Paříže, Stockholmu nebo Amsterdamu.

Následující tabulka porovnává náklady na pobyt v uvedených evropských městech.

zpáteční letenka noc ve 2lůžkovém pokoji v hotelu*** večeře v restauraci jízdenka MHD jízdenka MHD celodenní
Milán do 1.500 Kč 1.800 Kč 210 – 350 Kč 38 Kč 115 Kč
Budapešť 900 Kč 115 – 210 Kč 28 Kč 132 Kč
Londýn 1.500 Kč 230 – 400 Kč 43 Kč 143 Kč
Brusel 1.800 Kč 200 – 380 Kč 53 Kč 190 Kč
Eindhoven 1.800 Kč
Paříž do 2.500 Kč 1.600 Kč 180 – 410 Kč 46 Kč 170 Kč
Amsterdam 1.900 Kč 150 – 250 Kč 70 Kč 190 Kč
Stockholm 1.900 Kč 210 – 380 Kč 100 Kč 300 Kč

Jak snížit náklady na dovolenou v Evropě?

Při cestování po Evropě bývá obvykle nejdražší položkou ubytování a hned potom doprava do zvolené destinace. Prodražit se ale mohou i ostatní položky. Proto vám přinášíme několik tipů, jak se dá na jednotlivých položkách dovolené ušetřit.

Jak ušetřit na dopravě do destinace

 • Nakupujte letenky v předstihu (ideálně 2 měsíce před plánovanou cestou). Můžete tak dosáhnout velmi zajímavých cen.
 • Cestujte v méně oblíbené časy. Lety s nočním odletem nebo mimo obvyklou sezónu vám zajistí nejen nižší cenu, ale také méně spolucestujících a tudíž větší klid.
 • Jste-li flexibilní, nebojte se nákupu letenek v chybném tarifu (error fare). Jedná se o letenky za nezvykle nízké ceny, které vznikly chybným naceněním. Pokud na takovou letenku narazíte, je třeba ji ihned koupit a zaplatit, protože později už nemusí být v nabídce. U takového typu letenek však existuje riziko, že budou leteckou společností zrušeny (s tím, že peníze se vám vrátí).
 • Jste-li ochotni obětovat trochu pohodlí, cestujte autobusem nebo vlakem. Také u autobusových a vlakových dopravců můžete narazit na zajímavé akce a slevy.

Jak ušetřit na dopravě v destinaci

 • Před zakoupením jízdenky na MHD si prostudujte možnosti a ceny, které městská hromadná doprava nabízí. Je dost pravděpodobné, že se vám vyplatí zakoupení celodenní či vícedenní jízdenky.
 • Informujte se na recepci, zda váš hotel či hostel nenabízí svým hostům bezplatné nebo zvýhodněné jízdenky na MHD.
 • Vyhýbejte se taxíkům, které jsou obvykle nejdražším způsobem dopravy po městě.

Jak ušetřit na ubytování

 • Při rezervaci ubytování využijte srovnávacích portálů, kde si můžete vybrat ubytování v požadované cenové hladině a přečíst si recenze ostatních turistů.
 • Cestujte ve dvou. Za jednolůžkový pokoj obvykle zaplatíte vyšší cenu, než když si mezi sebou rozpočítáte cenu dvoulůžkového pokoje.
 • Zkuste alternativní způsoby ubytování typu Couchsurfing nebo Airbnb. Celosvětová síť Couchsurfing nabízí bezplatné ubytování u místních obyvatel. Díky síti Airbnb si můžete pronajmout přímo od majitele pokoj, apartmán nebo celý byt a může vás to vyjít levněji než nocleh v hotelu.

Jak ušetřit na kultuře a stravování

 • Chystáte-li se navštívit větší počet turistických atrakcí, zvažte zakoupení turistického pasu, se kterým můžete ušetřit na vstupech do muzeí a dalších památek.
 • Muzea často nabízí v určité dny nebo části dnů vstup pro návštěvníky zdarma. Takovým dnem může být například každé pondělí, první neděle v měsíci nebo státní svátek.
 • Ve vybraných evropských městech se pravidelně pořádají prohlídky měst s průvodcem zdarma. Na konci prohlídky můžete nebo nemusíte průvodci zaplatit – záleží na tom, jak jste byli s prohlídkou spokojeni.
 • Nekupujte jídlo ve stáncích s občerstvením v centru města. Raději nakupte v místním supermarketu.
 • Využijte tzv. happy hours, kdy vybrané restaurace a bary nabízejí jídla za zvýhodněné ceny nebo třeba drink zdarma.

Nezapomeňte na cestovní pojištění

Nemalé finanční výdaje vám dokáže ušetřit také kvalitní cestovní pojištění, a to v případě, že vám dovolenou znepříjemní nemoc či úraz. Připojistit si můžete také svá zavazadla nebo odpovědnost za způsobenou škodu. Podobně jako letenku nebo ubytování, také cestovní pojištění si můžete sjednat online.

Hledat na webu Srovnátor.cz