Úsporné žárovky – jaké jsou druhy a vyplatí se?

29.01.2018

O úsporných žárovkách se často mluví. Někteří si pamatují, když v roce 2012 skončila distribuce klasických žárovek. Někdo to oplakal, někdo se radoval. A spousta lidí si prostě musela zvyknout. Hlavním požadavkem mnohých neznalých bylo, aby šla žárovka zašroubovat do stávajícího osvětlení. Kromě vyšších nákladů na pořízení, úsporné žárovky přinášejí další výhody. Pojďme se na některé podívat trochu blíž. A upřesněme si jaké druhy úsporných žárovek, se na trhu vyskytují.

Úsporné žárovky – jaké jsou druhy a vyplatí se?

Tradiční wolframová žárovka

To je přesně ta žárovka, kterou už dnes nekoupíme. Ve skleněné baňce se nachází vlákno, které je z wolframu. Pomocí elektřiny se vlákno rozžhavilo a vydávalo světlo. Společně s vytvářením světla, se žárovka zahřívala. A právě vytváření tepla, které vyšlo draho a bylo zbytečné, došlo k přechodu k “úsporkám”.

LED zářivky

Dnes asi nejvíce prodávané. K vytváření světla je využíván fyzikální jev, kdy elektrony putují mezi anodou a katodou a v místě P-N přechodu mění svou energii na světlo.

Žárovka Pořizovací cena Životnost Spotřeba W za hod.
Tradiční 15 Kč 1 000 hod. 60 W
LED zářivky 250 Kč 15 000 hod. 9 W

Z výše uvedené tabulky je patrné, že LED zářivky mají opravdu vyšší pořizovací cenu. A vydrží 15 krát déle než tradiční žárovka. Je pravdou, že i za 15 wolframových žárovek nezaplatíme tolik jako za pořízení jedné LED. Ale poslední sloupec tabulky jasně ukazuje, v čem je hlavně úspora úsporných zářivek a to ve spotřebě elektřiny.

LED zářivkami, ale nabídka nekončí. Zde jsou další typy úsporných zářivek:

Kompaktní zářivky

Jsou asi nejvíce podobné klasickým žárovkám. Vypadají skoro stejně. Mají zavity jako ty tradiční, takže lehce fungují ve starých svítidlech. Zářivka v sobě obsahuje rtuťovou výbojku, která vytváří světlo. Životnost kompaktních zářivek se udává od 6 000 až do 15 000 hodin. Jsou až o 80% úspornější. Dají se koupit v různých tvarech.

Nevýhodou je nákladná recyklace hlavně rtuťových částí. Pomalý start zářivky a při jejím častém vypínání a zapínání sami výrazně zkrátíme její životnost.

Halogenové žárovky

Vytváří světlo na velmi podobném principu jako ty tradiční. Na druhou stranu netvoří žádné UV záření. Dá se pořídit v široké škále teplotních barev (od bílé po žlutou). Dají se stmívat. Úspora energie je tu jen okolo 20 %. Za jejich pořízení zaplatíme více a kromě toho je vyrobena z křemenného skla, které se může rozbít.

Trubicové a kruhové zářivky

Jsou sice rozměrnější, zato ideálním řešením v prostorech kde chceme mít rovnoměrně osvětlen interiér. Navíc mají dlouho životnost až 10 000 hodin. S nimi uspoříme na energii až o 85 %. Opět funguje na principu nízkotlaké rtuťové výbojky. Mínusem je poměrně dlouhé čekání na úplnou svítivost.

LED zdroje

O LED zářivkách jsme si něco málo řekli na začátku. Nyní se koukneme trochu hlouběji na to co nás jako zákazníky zajímá při jejich koupi.

  1. Svítivost – jak moc bude zářivka svítit? Do tmavších míst jako jsou chodby, postačí zářivky méně svítivé. Do hlavních obytných prostor vyžadujeme svítivost vyšší a to hlavně teď v zimních měsících. Zatímco u klasických žárovek jsme sledovali množství Wattů, u LED zářivek není poměr čím víc Wattů tím víc světla, tak úplně pravdivý. Teď musíme sledovat přímo parametr světelného toku, který se udává v Lumenech.
  2. Barva světla – nebo také jeho teplota. Nejzákladnější odstíny, ze kterých vybíráme je studená bílá, teplá bílá a přírodní bílá. Udává se v Kelvinech. Pro představu teplá bílá barva je nejblíže té, na kterou jsme byli zvyklí u klasických žárovek a má zhruba 2700 Kelvinů.
  3. Rozměr a druh – LED zářivky se prodávají hned v několika provedeních a tvarech. Při jejich nákupu je důležité myslet na tvar a velikost vašich svítidel, aby se tam zářivka vešla. Existují také zářivky svítící v různých úhlech. 360 stupňový úhel nabízí zářivka typu “kukuřice”, které má zvláštní tvar, ale dá se schovat do svítidla. Dále máme bodové zářivky, ty jsou vhodné na osvětlení pracovních ploch. Ty mají úhel osvitu od 120 do 15 stupňů. A pak jsou zářivky podobné těm klasickým.

Jediným mínusem LED zářivek je jejich vyšší pořizovací cena.

Náklady na bydlení v naší zemi nejsou až tak závratné. Pro většinu domácností představují nemalý měsíční náklad. A ten se pochopitelně snažíme snižovat, ať už výběrem nejlepšího dodavatele plynu, elektřiny, topením pevnými palivy a nejvýhodnějším pojištěním domácnosti. No a nemalý podíl na úspoře mají právě úsporné žárovky, které šetří energii a dlouho vydrží.

Hledat na webu Srovnátor.cz